Yvette Cooper

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Yvette Cooper
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 20 marca 1969
Inverness
Flaga Wielkiej Brytanii Naczelny sekretarz skarbu
Okres od 24 stycznia 2008
do 5 czerwca 2009
Przynależność polityczna Partia Pracy
Poprzednik Andy Burnham
Następca Liam Byrne
Flaga Wielkiej Brytanii Minister pracy i emerytur
Okres od 5 czerwca 2009
do 11 maja 2010
Poprzednik James Purnell
Następca Iain Duncan Smith

Yvette Cooper (ur. 20 marca 1969 w Inverness) – brytyjska polityk, członek Partii Pracy, minister w rządzie Gordona Browna. Pierwsza kobieta na stanowisku naczelnego sekretarza skarbu.

Jest córką Tony'ego Coopera, byłego przewodniczącego British Nuclear Industry Forum. Wykształcenie odebrała w Eggar's School, Alton College oraz w Balliol College na Uniwersytecie Oksfordzkim. Uczelnię ukończyła z tytułem bakałarza politologii, filozofii i ekonomii. W 1991 r. uzyskała stypendium Kennedy'ego i rozpoczęła studia na Uniwersytecie Harvarda, który ukończyła z tytułem magistra ekonomii.

Początek jej kariery politycznej przypadł na rok 1990, kiedy została doradcą ekonomicznym Johna Smitha, Kanclerza Skarbu w gabinecie cieni. W 1992 r. pracowała przy kampanii prezydenckiej Billa Clintona. W tym samym roku została doradczynią nowego opozycyjnego Kanclerza Skarbu, Gordona Browna. W 1994 r. rozpoczęła pracę w Centre for Economic Performance. W 1995 r. została korespondentem ekonomicznym The Independent. Była nim do 1997 r., kiedy to została wybrana do Izby Gmin jako reprezentantka okręgu Pontefract and Castleford.

Swoją pierwszą mowę na forum parlamentu wygłosiła 2 lipca 1997 r., w której wypowiedziała się na temat bezrobocia w swoim okręgu wyborczym. Początkowo pracowała w komisji edukacji i zatrudnienia. W 1999 r. została parlamentarnym podsekretarzem stanu w ministerstwie zdrowia. W 2003 r. rozpoczęła pracę w Urzędzie Zastępcy Premiera. Po wyborach 2005 r. została ministrem stanu w tymże urzędzie. W 2007 r. została ministrem stanu ds. budownictwa i planowania z prawem uczestniczenia w posiedzeniach ścisłego gabinetu. W 2008 r. została członkiem gabinetu jako naczelny sekretarz skarbu. 5 czerwca 2009 r. została ministrem pracy i emerytur. Pozostała na tym stanowisku do przegranych wyborów w 2010 r.

Jej mężem jest Ed Balls, były minister dzieci, szkół i rodzin. Ed i Yvette pobrali się 10 stycznia 1998 r. w Eastbourne. Mają razem troje dzieci: Ellie, Joego i Maddy. Po urodzeniu syna w 2001 r. była pierwszym członkiem rządu, który udał się na urlop macierzyński. Lubi pływać i malować portrety.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]