Przejdź do zawartości

David Miliband

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
David Miliband
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

15 lipca 1965
Londyn

Minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii
Okres

od 28 czerwca 2007
do 11 maja 2010

Przynależność polityczna

Partia Pracy

Poprzednik

Margaret Beckett

Następca

William Hague

Minister środowiska, żywności i spraw wsi Wielkiej Brytanii
Okres

od 5 maja 2006
do 28 czerwca 2007

Poprzednik

Margaret Beckett

Następca

Hilary Benn

David Wright Miliband (ur. 15 lipca 1965 w Londynie) – brytyjski polityk i politolog, członek Partii Pracy, były minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii.

Pochodzenie i rodzina[edytuj | edytuj kod]

David Milliband urodził się w Londynie. Jest Brytyjczykiem żydowskiego pochodzenia. Jest starszym synem Marion Kozak i teoretyka marksizmu Ralpha Milibanda. Marion Kozak urodziła się w Częstochowie i wyemigrowała z Polski w latach 50[1]. Dziadkowie Davida ze strony ojca mieszkali w żydowskiej dzielnicy Warszawy. Dziadek, Samuel Miliband, miał wstąpić do Armii Czerwonej w 1919 i brać udział w wojnie polsko-bolszewickiej[2]. Samuel Miliband w 1920 wyemigrował do Belgii, gdzie urodził się ojciec Davida – Adolph. W 1940 rodzina Milibandów uciekła przed Niemcami do Londynu, gdzie ojciec Davida zmienił imię na Ralph. Młodszy o cztery lata brat Davida, Ed Miliband, również jest laburzystowskim politykiem, do niedawna liderem partii.

Wykształcenie[edytuj | edytuj kod]

Kształcił się w różnych szkołach w Londynie, Benton Park School w Leeds oraz Haverstock Comprehensive School. Następnie rozpoczął naukę w Corpus Christi College w Oksfordzie, gdzie ukończył studia licencjackie w zakresie filozofii, ekonomii i politologii, a w 1990 uzyskał magisterium z ostatniej z tych dziedzin. W latach 1989–1994 pracował w sektorze pozarządowym

Kariera polityczna[edytuj | edytuj kod]

Davida Milibanda i Condoleezzy Rice.

W 1994 został etatowym działaczem Partii Pracy i jednocześnie szefem zespołu doradców politycznych Tony’ego Blaira. W 2001 uzyskał mandat parlamentarny w okręgu South Shields, który do dziś reprezentuje w Izbie Gmin.

Po rocznym pobycie w tylnych ławach parlamentu (przeznaczonych dla mniej znaczących deputowanych) w 2002 został młodszym ministrem w departamencie edukacji. 15 grudnia 2004 przeszedł do Urzędu Gabinetu. Po wyborach w 2005 stał się członkiem gabinetu, formalnie bez teki, a faktycznie wyręczającym wicepremiera Johna Prescotta w doglądaniu przypisanych mu obszarów mieszkalnictwa i samorządów. Po gruntownej rekonstrukcji rządu z maja 2006, stanął na czele resortu środowiska, żywności i spraw wsi.

28 czerwca 2007 został mianowany ministrem spraw zagranicznych w rządzie premiera Gordona Browna. Był najmłodszym politykiem piastującym to stanowisko od 1977, kiedy ministrem został David Owen. Na czele Foreign Office pozostał do wyborczej porażki laburzystów w 2010.

We wrześniu 2010 ubiegał się o stanowisko lidera Partii Pracy, przegrał jednak ze swoim bratem, Edem.

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Żonaty z Louise Shackleton, wiolonczelistką Londyńskiej Orkiestry Symfonicznej. Małżonkowie nie mają własnych dzieci, ale adoptowali dwóch synów w Stanach Zjednoczonych. Jest kibicem Arsenalu Londyn, a także prezesem lokalnego klubu piłkarskiego South Shields F.C. Jest również pierwszym brytyjskim ministrem, który prowadzi internetowego bloga.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Polacy uratowali matkę Davida Milibanda. Rzeczpospolita, 2009-06-25. [dostęp 2009-07-07]. (pol.).
  2. Miliband nad Wisłą. Rzeczpospolita, 2009-06-23. [dostęp 2009-07-07]. (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]