Danny Alexander

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Danny Alexander
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 15 maja 1972
Edynburg
Naczelny sekretarz skarbu
Okres od 29 maja 2010
do 11 maja 2015
Przynależność polityczna Liberalni Demokraci
Poprzednik David Laws
Następca Greg Hands
Minister ds. Szkocji
Okres od 12 maja 2010
do 29 maja 2010
Poprzednik Jim Murphy
Następca Michael Moore

Daniel 'Danny' Grian Alexander (ur. 15 maja 1972 w Edynburgu) – brytyjski polityk, członek Liberalnych Demokratów. W latach 2005-2015 poseł do Izby Gmin, od 2010 do 2015 członek pierwszego gabinetu Davida Camerona jako minister ds. Szkocji, a następnie naczelny sekretarz skarbu.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Wykształcenie i kariera zawodowa[edytuj | edytuj kod]

Wykształcenie odebrał w Lochaber High School w Fort William oraz w St Anne’s College na Uniwersytecie Oksfordzkim, gdzie uzyskał tytuł naukowy z filozofii, politologii i ekonomii. W 1993 r. został rzecznikiem prasowym szkockich Liberalnych Demokratów. Następnie działał w wielu instytucjach popierających integrację europejską np. European Movement lub Britain in Europe. W 1999 r. został rzecznikiem prasowym Parku Narodowego Cairngorms.

Kariera polityczna[edytuj | edytuj kod]

W 2005 r. został wybrany do Izby Gmin z okręgu Inverness, Nairn, Badenoch and Strathspey. W parlamencie zajmował się sprawami osób upośledzonych. W 2007 r. w liberalno-demokratycznym gabinecie cieni został ministrem ds. wykluczeń społecznych. Pół roku później został „cieniem” ministra pracy i emerytur. W 2008 r. zrezygnował z tego stanowiska i skoncentrował się na pracy szefa sztabu lidera Liberalnych Demokratów Nicka Clegga i przygotowaniami partyjnego manifestu wyborczego[1]. W latach 2005-2008 Alexander był także członkiem parlamentarnej komisji ds. Szkocji.

Alexander obronił mandat parlamentarny w wyborach 2010 r. Z ramienia Liberalnych Demokratów brał udział w rokowaniach z Partią Konserwatywną[2]. Po utworzeniu koalicyjnego rządu objął w nim tekę ministra ds. Szkocji[3]. Już po niespełna trzech tygodniach pełnienia tego urzędu został przeniesiony na stanowisko naczelnego sekretarza skarbu po tym, jak w atmosferze skandalu do dymisji podał się jego partyjny kolega David Laws[4].

W wyborach w 2015 nie zdołał obronić swojego mandatu parlamentarnego, przegrywając z kandydatem Szkockiej Partii Narodowej Drew Hendrym.

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Od lipca 2005 r. jest żonaty z Rebeką Hoar. Małżonkowie mają razem jedną córkę[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]