Przejdź do zawartości

Alan Milburn

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Alan Milburn
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

27 stycznia 1958
Tow Law

Minister zdrowia
Okres

od 11 października 1999
do 13 czerwca 2003

Przynależność polityczna

Partia Pracy

Poprzednik

Frank Dobson

Następca

John Reid

Alan Milburn (ur. 27 stycznia 1958 w Tow Law) – brytyjski polityk i członek Partii Pracy, minister w rządach Tony’ego Blaira.

Milburn urodził się we wioske Tow Law. Dorastał w Newcastle upon Tyne, gdzie uczęszczał do John Marley School oraz do Stokesley Comprehensive School, położonej 8 mil od Middlesbrough. Podczas studiów na uniwersytecie Lancaster stał się zwolennikiem idei Trockiego. Po zakończeniu studiów Milburn powrócił do Newcastle, gdzie wraz z Martinem Spence’em założył małą księgarnię o radykalnym profilu nazwaną „Dniami Nadziei”. W 1988 r. Milburn koordynował kampanię w obronie budownictwa okrętowego w Sunderland. W tym samym roku został przewodniczącym Partii Pracy w okręgu Newcastle upon Tyne Central. Kontynuował również karierę w związkach zawodowych. W 1992 r. dostał się do Izby Gmin jako reprezentant okręgu Darlington.

W parlamencie Milburn związał się z reformatorskim nurtem w Partii Pracy i stał się jednym ze stronników Tony’ego Blaira. Po wyborczym zwycięstwie laburzystów w 1997 r. Milburn został ministrem stanu w resorcie zdrowia. 23 grudnia 1998 r. wszedł w skład gabinetu jako naczelny sekretarz skarbu. W październiku 1999 r. został ministrem zdrowia. Nadzorował tam modernizację Narodowej Służby Zdrowia. 12 czerwca 2003 r. niespodziewanie zrezygnował ze stanowiska tłumacząc to niemożnością pogodzenia pracy w Londynie z życiem rodzinnym na północnym wschodzie Anglii.

Jako deputowany z tylnych ław Milburn pozostał stronnikiem Blaira. We wrześniu 2004 r. powrócił do gabinetu jako Kanclerz Księstwa Lancaster. Miał nadzorować nadchodzącą kampanię wyborczą Partii Pracy, ale ostatecznie z tego zrezygnował. W noc wyborów w maju 2005 r. Milburn ogłosił, że ostatecznie rezygnuje ze stanowisk rządowych. Po odejściu Tony’ego Blaira ze stanowiska lidera laburzystów nazwisko Milburna pojawiało się jako nazwisko jednego z możliwych kontrkandydatów Gordona Browna, jednak Milburn w wyborach na lidera partii nie wystartował. W 2007 r. był doradcą lidera Australijskiej Partii Pracy Kevina Rudda podczas zwycięskiej dla niego kampanii wyborczej.

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]