Andy Burnham

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Andy Burnham
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 7 stycznia 1970
Liverpool
Minister zdrowia Wielkiej Brytanii
Okres od 5 czerwca 2009
do 11 maja 2010
Przynależność polityczna Partia Pracy
Poprzednik Alan Johnson
Następca Andrew Lansley
Strona internetowa

Andrew Murray Burnham (znany jako Andy Burnham, ur. 7 stycznia 1970 w Liverpoolu) - brytyjski polityk, były minister zdrowia w rządzie Gordona Browna. Członek Partii Pracy.

Wychowywał się w Culcheth w hrabstwie Warrington. Wykształcenie odebrał w St Aelred's Roman Catholic High School w Newton-le-Willoms i na Fitzwilliam College w Cambridge. Z wykształcenia jest anglistą. Dołączył do Partii Pracy jako zaledwie 14-latek, na fali uniesień młodych ludzi towarzyszących głośnemu strajkowi górników w 1984 r. Na poważnie zajął się polityką dziesięć lat później, kiedy to został asystentem deputowanej do Izby Gmin, Tessy Jowell. W 1997 r. został pracownikiem związku zawodowego sektora ochrony zdrowia odpowiedzialnym za kontakty z parlamentarzystami. Następnie przez rok pracował dla komisji powołanej przez rząd dla stworzenia programu walki z rasizmem w brytyjskim futbolu. W latach 1998-2001 był specjalnym doradcą ministra kultury, mediów i sportu.

W 2001 r. dostał się do Izby Gmin z okręgu Leigh. Swoją pierwszą mowę w parlamencie wygłosił 4 lipca 2001 r. W latach 2001-2003 był członkiem Komisji Zdrowia, po czym został prywatnym asystentem parlamentarnym ministra spraw wewnętrznych, Davida Blunketta, a od 2004 r. minister edukacji Ruth Kelly. Po wyborach z 2005 r. został parlamentarnym podsekretarzem stanu w ministerstwie spraw wewnętrznych odpowiedzialnym m.in. za bardzo kontrowersyjny projekt wprowadzenia dowodów osobistych. Rok później trafił na stanowisko ministra stanu w ministerstwie zdrowia.

Po powstaniu rządu Gordona Browna w dniu 28 czerwca 2007 r., został naczelnym sekretarzem skarbu. W 2008 r. został ministrem kultury, mediów i sportu. Urząd sprawował do 5 czerwca 2009 r., kiedy to objął tekę ministra zdrowia. Stanowisko to utracił po przegranych wyborach parlamentarnych w 2010 r.

W 2000 r. poślubił Marie-France Van Heel, która jest kierowniczką marketingu Littlewoods Pools. Małżonkowie mają razem syna i dwie córki. Burnham jest honorowym przewodniczącym Leigh Rugby League Club. Kibicuje Evertonowi.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]