Hazel Blears

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Hazel Blears
Ilustracja
Hazel Blears (2009)
Data i miejsce urodzenia

14 maja 1956
Salford

Minister ds. społeczności i samorządów lokalnych
Okres

od 27 czerwca 2007
do 5 czerwca 2009

Przynależność polityczna

Partia Pracy

Poprzednik

Ruth Kelly

Następca

John Denham

Strona internetowa

Hazel Anne Blears (ur. 14 maja 1956 w Salford) – brytyjska polityk, była minister ds. społeczności i samorządów lokalnych. Członkini Partii Pracy.

Pochodzi z robotniczej rodziny. Jest córkę Arthura i Dorothy Blearsów. Jej starszy o pięć lat brat Stephen jest obecnie[kiedy?] kierowcą autobusów w Manchesterze. Hazel uczęszczała do The Wardley Grammar School, a potem do Eccles College. Następnie ukończyła Politechnikę w Nottingham, a następnie podyplomowe studia prawnicze w The College of Law w Chester. W latach 1978–1984 pracowała jako prawnik dla samorządów hrabstwa Wielki Manchester, przez krótki okres prowadziła także własną praktykę i działała w związku zawodowym pracowników samorządowych. W latach 1984–1992 zasiadała w radzie hrabstwa Salford.

W 1987 r. wystartowała w wyborach do Izby Gmin w okręgu Tatton, ale przegrała tam z Neilem Hamiltonem. W 1992 kandydowała bez powodzenia do Izby Gmin w okręgu Bury South, gdzie przegrała o 800 głosów z Davidem Sumbergiem. Blears udało się dostać do parlamentu dopiero w okręgu Salford, obejmującym jej rodzinne miasto, w którym partia wystawiła ją w 1997 r. Początkowo (do 1998 r.) była prywatnym asystentem parlamentarnym ministra stanu w departamencie zdrowia, Alana Milburna. W 1999 r. została na 10 miesięcy parlamentarnym prywatnym sekretarzem naczelnego sekretarza skarbu, Andrew Smitha. W 2001 r. była bardzo mocno zaangażowana w kampanię wyborczą przed kolejnymi wyborami, na jej końcowym etapie odgrywała rolę zastępcy szefa sztabu wyborczego.

Po zwycięskich wyborach weszła do rządu jako parlamentarny podsekretarz stanu w ministerstwie zdrowia odpowiedzialna za programy profilaktyczne. Zasłynęła wówczas jako piewczyni konieczności zwiększenia spożycia owoców i warzyw (tzw. „5-a-day campaign”). W 2003 r. przeszła do ministerstwa spraw wewnętrznych i otrzymała pod swój nadzór m.in. policję i służby antyterrorystyczne. Część mediów oskarżała ją wtedy o prowadzenie polityki nadmiernie stygmatyzującej niektóre środowiska imigranckie. W 2003 r. Blears została wybrana do Narodowego Komitetu Wykonawczego Partii Pracy.

Po wyborach powszechnych 2005 r. w dniu 7 czerwca Blears została członkiem Tajnej Rady, a w 2006 r. została ministrem bez teki i objęła funkcję Party Chair (odpowiednik polskich sekretarzy generalnych) w Partii Pracy. W 2007 r. bez powodzenia kandydowała na fotel wiceprzewodniczącej partii. 28 czerwca 2007 nowy premier Gordon Brown postawił ją na czele resortu społeczności i samorządów lokalnych, zajmującego się tak zróżnicowanymi kwestiami jak sprawy administracji lokalnej, prawa kobiet i mniejszości oraz budownictwo mieszkaniowe.

W 2009 r. Blears została zamieszana w skandal dotyczący nieprawdziwych deklaracji majątkowych deputowanych. 3 czerwca ogłosiła swoją rezygnację ze stanowiska ministra. Zastąpił ją John Denham.

Od 21 października 1989 r. jest żoną Michaela Halsalla, związanego ze środowiskiem sportów motocyklowych. Obecnie[kiedy?] także pani minister jest posiadaczką własnego jednośladu. Ponadto interesuje się tańcem i ogrodnictwem. Blears została wychowana jako metodystka, ale ponieważ jej mąż jest katolikiem, uczęszcza również na katolickie msze. Hazel Blears ma 147 cm wzrostu.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]