Zajęcza Kępa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zajęcza Kępa
Państwo

 Polska

Województwo

 opolskie

Położenie

Chocim

Pasmo

Góry Opawskie
(Sudety)

Wysokość

383 m n.p.m.

Położenie na mapie Sudetów
Mapa konturowa Sudetów, po prawej znajduje się czarny trójkącik z opisem „Zajęcza Kępa”
Położenie na mapie Prudnika
Mapa konturowa Prudnika, po lewej nieco na dole znajduje się czarny trójkącik z opisem „Zajęcza Kępa”
Położenie na mapie powiatu prudnickiego
Mapa konturowa powiatu prudnickiego, na dole po lewej znajduje się czarny trójkącik z opisem „Zajęcza Kępa”
Ziemia50°17′34″N 17°32′47″E/50,292778 17,546389

Zajęcza Kępa – wzgórze w polskiej części Gór Opawskich, w Sudetach Wschodnich, o wysokości 383 m n.p.m. Położone pod Chocimiem, na południe od Prudnika, na skraju Lesu Prudnickiego[1].

Nazwa[edytuj | edytuj kod]

Polska nazwa Zajęcza Kępa funkcjonowała nieoficjalnie wśród harcerzy z okolic Prudnika. Spopularyzował ją przewodnik turystyczny po Górach Opawskich autorstwa Marka Sitki. W starych niemieckich opracowaniach wzgórze nie posiadało nazwy, ponieważ było wówczas jedną z trzech kulminacji Kobylicy[2]. W niektórych publikacjach wzgórze błędnie zaznaczone jako Zajęcza Kopa[3].

Geografia[edytuj | edytuj kod]

Wzgórze położone jest w północno-wschodniej części Gór Opawskich, na północnej ich krawędzi, na obszarze Parku Krajobrazowego Góry Opawskie, w Lesie Prudnickim, pomiędzy wsią Dębowiec i osadą Chocim, w odległości ok. 4 km na południowy zachód od centrum Prudnika.

Zajęcza Kępa jest oddzielona od Kobylicy czynną kopalnią szarogłazu. Wierzchołek porasta mała kępa lasu[4].

Historia[edytuj | edytuj kod]

W przeszłości Zajęcza Kępa stanowiła jedną z trzech kulminacji pobliskiej Kobylicy – była częścią jej północnego stoku. Po II wojnie światowej w miejscu środkowej kulminacji powstał kamieniołom, przez co Kobylica została podzielona na dwie części. W ten sposób Zajęcza Kępa stała się oddzielnym wzgórzem[2].

Na przełomie XIX i XX wieku w Prudniku gimnazjaliści założyli oddział organizacji Wędrownych Ptaków. Hrabia von Choltitz, właściciel zamku w Łące Prudnickiej podarował im szałas w lesie na stokach Kobylicy. Prudnickie Wędrowne Ptaki organizowały w tych okolicach spotkania przy ognisku. Podczas walk w czasie I wojny światowej zginęło 26 członków prudnickich Wędrownych Ptaków. Organizacja postawiła na dzisiejszej Zajęczej Kępie, w miejscu skąd rozciągał się rozległy widok, pomnik w kształcie piramidy z wizerunkiem ptaka w locie (znak organizacji) poświęcony kolegom, którzy zginęli w I wojnie światowej. Na pomniku znajdował się napis: Groby są szczytami gór odległego, nowego świata (niem. Gräber sind die Bergspitzen einer fernen, neuen Welt), natomiast z tyłu umieszczono napis (tłum.): Naszym poległym braciom! Prudnickie Wędrowne Ptaki. Pomnik Wędrownych Ptaków na Zajęczej Kępie stał jeszcze w 1976, następnie został rozebrany[2].

W 1979 prudnickie koło Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego wyznaczyło na Zajęczej Kępie metę dziecięcego Rajdu Maluchów. Z czasem, ze względu na pobliski kamieniołom, metę przeniesiono na hipodrom w Chocimiu[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Zajęcza Kępa (383 m), Prudnik, Poland, Mapy.cz [dostęp 2022-05-14].
  2. a b c d Andrzej Dereń, Zajęcza Kepa – wzgórze Wędrownych Ptaków, „Tygodnik Prudnicki”, 14 (900), Prudnik: Spółka Wydawnicza „Aneks”, 2 kwietnia 2008, s. 21, ISSN 1231-904X.
  3. Mapa Gór Opawskich, „Nasze Życie Głuchołaz”, Katarzyna Idziorek – redaktor naczelna, 5 (156), Prudnik: Spółka Wydawnicza „Aneks”, 2 marca 2005, s. 8, ISSN 1507-319X.
  4. Szczyty, goryopawskie.eu [dostęp 2022-05-14].