Przejdź do zawartości

Zakochany wilczek

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Zakochany wilczek
Alpha and Omega 3D
Gatunek

familijny
przygodowy
komediowy
animacja

Rok produkcji

2010

Data premiery

17 września 2010
5 listopada 2010 (Polska)

Kraj produkcji

Stany Zjednoczone

Język

angielski

Reżyseria

Anthony Bell
Ben Gluck

Scenariusz

Steve Moore
Chris Denk

Główne role

Hayden Panettiere
Justin Long
Dennis Hopper
Christina Ricci
Danny Glover
Vicki Lewis
Chris Carmack

Muzyka

Chris P. Bacon
Marc Shaiman

Zdjęcia

Dariusz Wolski

Montaż

Chris Lebenzon

Produkcja

Ken Katsumoto
Richard Rich

Wytwórnia

Lions Gate Family Entertainment
Crest Animation Productions

Dystrybucja

Lions Gate Entertainment

Budżet

20 mln USD[1]

Kontynuacja

Alfa i Omega: Święta w wilczym stylu

Zakochany wilczek (ang. Alpha and Omega) – amerykański film animowany w technologii 3D z 2010 roku, wydany w Polsce na DVD 9 marca 2011. Film opowiada o dwóch młodych kanadyjskich wilkach – ich naturze, przygodach, oraz o kiełkującej w nich miłości.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Film opowiada o dwóch młodych wilkach, Kate i Humphreyu, które mieszkają w Kanadzie w Parku Narodowym Jasper. Oboje są członkami tego samego stada, ale zajmują w nim skrajnie różne pozycje: Kate jest córką przywódcy watahy (samca alfa) i jej przeznaczeniem jest bycie jego następcą, podczas gdy Humphrey znajduje się na samym dole hierarchii stada. Pewnego dnia Kate zostaje zmuszona do złączenia się z Garthem, samcem alfa innej watahy, w celu zawarcia pokoju między stadami. Humphrey wie, że nie ma szans z Garthem. Jednak niespodziewanie Kate i Humphrey zostają schwytani przez strażników parkowych i wywiezieni do Parku Narodowego Sawtooth w Idaho w celu powiększenia tamtejszej populacji wilków. Muszą jak najszybciej wrócić do domu, aby zapobiec walce pomiędzy watahami. Jest tylko jeden problem: Kate i Humphrey podczas podróży zakochują się w sobie. A w tym samym czasie Garth zakochuje się w Lilly, siostrze Kate. Kiedy wracają z podróży pełnej przygód zauważają, że Wschodnia i Zachodnia wataha szykują się do wojny – Tony (alfa Wschodniej watahy) wyznaczył czas do pełni księżyca i jeżeli do tego czasu Kate nie wróci – odbierze tereny Winstona (alfy Zachodniej watahy). Kate pośpiesza z Humphreyem by przerwać początkujący bój. Wtedy też Kate postanawia poślubić Gartha by wprowadzić pokój między stadami. Następnego dnia, w czasie przygotowywań do ślubu Humphrey odwiedza Kate by powiedzieć jej, że opuszcza dom i że będzie żyć w samotni. Kate jednak nie zamierzała rezygnować z planowanego małżeństwa, lecz po wahaniach podczas ślubu przyznaje, że zakochała się w Omedze – co bardzo zdenerwowało Tony’ego. Dochodzi w tym czasie do wojny. Zdezorientowana Kate zauważa pędzące w stronę wilków stado karibu. Wszystkim udaje się uciec – tylko Winston i Tony zostają odcięci od reszty. Kate – napotkawszy Humphreya – szuka sposobu na uratowanie przywódców stad, postanawia im pomóc przy pomocy kłody. Udaje im się uratować Winstona i Tony’ego, lecz Kate traci przytomność z powodu kopnięcia w głowę przez karibu. Humphrey pośpiesza jej na ratunek zasłaniając ją swoim ciałem. Gdy stado karibu pobiegło w dal Humphrey uznaje Kate za martwą i zaczyna wyć żałobnie wraz z pozostałymi wilkami. Kate w tym czasie odzyskuje przytomność. Młode wilki po tym zdarzeniu szeptem wyznają sobie miłość – tak oto Kate i Humphrey zostają małżeństwem, tak samo jak Garth i Lilly.

Bohaterowie[edytuj | edytuj kod]

Zwierzęta[edytuj | edytuj kod]

 • Kate – ma brązowe oczy i złotawe umaszczenie. Jest córką pary alfa. Odbywa intensywne treningi i poluje pod okiem swojego ojca. Jest również lubiącą dyscyplinę, wysportowaną i rozważną wilczycą. Z początku nie akceptowała uczuć Humphreya, ale gdy razem wybrali się w podróż powrotną do domu po porwaniu przez ludzi – zaczęła coś do niego czuć.
 • Humphrey – niebieskooki, szary wilk o charakterze dowcipnisia i lubiącego rozrywkę luzaka. Na co dzień zajmuje się płataniem figli ze swoimi przyjaciółmi – Żelkiem, Tłuszczem i Słonym. Od samego początku podobała mu się Kate, ale przed jakimkolwiek krokiem w jej stronę powstrzymywała go jego niska pozycja w stadzie. Nie lubi Gartha.
 • Lilly – biała, drobna wilczyca o oczach w kolorze purpury. Siostra Kate, Omega. Jest dość nieśmiała i ustępliwa. Garth nazwał ją „dowcipną omegą”, ponieważ spytana przez niego, co potrafi, zaczęła udawać żółwia. Przyjaźni się z Humphreyem. Podoba jej się Garth.
 • Garth – wysportowany, dobrze zbudowany wilk o zielonych oczach. Jest synem Tony’ego, alfy Wschodniej Watahy. Jedyną jego wadą jest brak talentu do wycia – zaczął go nabierać dopiero przy pomocy Lilly. Z początku był zafascynowany Kate, jednak później zakochał się w jej drobnej siostrze.
 • Eve – wilczyca kremowej maści, z wyglądu bardzo podobna do Kate (której jest matką). Przywódczyni watahy i jednocześnie partnerka Winstona. Jest mściwa i bezwzględna, tylko do swojej rodziny odnosi się z przesadną łagodnością. Dużo bardziej stanowcza od Winstona, reszta wilków czuje wobec niej respekt.
 • Winston – szary wilk o niebieskich oczach. Alfa w swym stadzie, ojciec Kate i Lilly. Jest przeciwny wydawaniu Kate za mąż, jednak staje w sytuacji bez wyboru. Stanowczy, jednak w porównaniu do swej partnerki Eve – bardzo łagodny.
 • Tony – rudy wilk o brązowych oczach. Alfa Wschodniej Watahy, ojciec Gartha. Bezwzględnie chce połączyć oba stada, łącząc Gartha i Kate w parę.
 • Żelek, Tłuszcz, Słony – trzej nierozłączni przyjaciele Humphreya, z którymi płata figle.
 • Paddy – żółty kaczor. Przyjaciel Marcela. Pomógł Kate i Humphreyowi powrócić do Parku Narodowego Jasper. Z pochodzenia Anglik.
 • Marcel – gąsior. Wraz z Paddym poprowadził alfę i omegę do ich domu. Świetnie gra w golfa. Z pochodzenia Francuz.
 • Reba i Janice – dwie wilczyce-wegetarianki. W hierarchii są omegami.
 • Candy i Sweets – przyjaciółki Kate. W hierarchii są alfami
 • Scar i Clawwadera i basior ze stada Tony’ego. Scar jest wilczycą ubarwienia rudawego i kremowego, kolor oczu ma żółto-pomarańczowy, jest alfą. Claw ma sierść koloru ciemnoszaro-zielonego z trzema bliznami na poliku. Także jest alfą.
 • Łap – najbardziej zaufany wilk Winstona, jego prawa ręka. Jest alfą oraz zastępuję Kate na polowaniach. Jest to wilk o miłym charakterze, zawsze słuchający się przywódcy i pomagający w potrzebie.
 • Zdolny – wilk towarzyszący w polowaniach Kate. Jest alfą. Podczas przedwieczornego powrotu został napadnięty i zraniony w ramie przez bandę wschodnich wilków ze stada Tony’ego, co pogorszyło relacje między stadami. Jest nieco porywczy, jeśli chodzi o rozwiązanie konfliktu między stadami. Nie lubi Scar i Clawa. Jego futro ma ubarwienie mieszane: białe, czarne i jasnoniebieskie, jak u husky’ego. Ma oczy koloru żółtego.
 • Niedźwiedzie grizzly – zaatakowały Kate i Hamuphreya, gdy szli by zdążyć na ekspres Kanadyjski w drodze powrotnej do domu.

Ludzie[edytuj | edytuj kod]

 • Max i pracownik na postoju samochodów ciężarowych – prowadzą postój dla ciężarówek i samochodów osobowych „Jedz, tankuj”
 • Garn i Debby – są małżeństwem. Garn jest członkiem gangu motocyklowego, a Debby – bibliotekarką.

Gatunki zwierząt z filmu[edytuj | edytuj kod]

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Wersja polska[edytuj | edytuj kod]

Wersja polska: Start International Polska
Reżyseria: Elżbieta Kopocińska
Tekst polski: Anna Niedźwiecka-Medek
Dźwięk i montaż: Janusz Tokarzewski
Kierownictwo produkcji: Elżbieta Araszkiewicz
W wersji polskiej udział wzięli:

W pozostałych rolach:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]