Przejdź do zawartości

Zakąska (do alkoholu)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Ogórki małosolne jako popularny rodzaj alkoholowej zakąski

Zakąska – rodzaj przystawki, potrawy podawanej w niewielkich porcjach do wysokoprocentowych napojów alkoholowych[1]. Do wódki szczególnie często serwowana w Rosji i w innych krajach słowiańskich.

Poza funkcją kulinarną zakąska pełni też w tych krajach pewną rolę kulturową (podobnie jak sama wódka) stanowiąc zazwyczaj podkreślenie i zaznaczając scementowanie swoistej więzi osób wspólnie pijących. Najczęściej spotykane zakąski to ogórki kiszone i śledzie w oleju (mające powstrzymywać wchłanianie alkoholu).

W Polsce w czasach PRL-u popularnymi zakąskami do wódki serwowanymi w lokalach gastronomicznych (w tym w eleganckich restauracjach) były: zimne nóżki, jajka w majonezie, sałatka warzywna, śledzie w śmietanie oraz tatar[2].

Znany jest również zwyczaj „zakąszania” trunków innych niż wódka, na przykład piwa suszoną rybą bądź marynowanymi grzybami, lecz nie są to zakąski w ścisłym znaczeniu tego słowa, gdyż nie służą lepszemu wchłanianiu alkoholu, a jedynie spotęgowaniu pragnienia[potrzebny przypis].

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. publikacja w otwartym dostępie – możesz ją przeczytać zakąska [w:] Słownik języka polskiego [online], PWN [dostęp 2024-06-02].
  2. Lorneta i meduza, czyli czar PRL. Zakąski, które warto sobie przypomnieć. [w:] WP Kuchnia [on-line]. Grupa WP, 2017-12-05. [dostęp 2024-09-01].