Zamsz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Buty z ciemnoniebieskiego zamszu; podobne zainspirowały Carla Perkinsa do napisania w 1955 rockandrollowego przeboju "Blue Suede Shoes" wykonywanego później m.in. przez Elvisa Presleya

Zamsz (z niem. Sämisch[1]) – wyprawiona skóra zwierzęca nieposiadająca części licowej, miękka, ciągliwa, chłonna, o krótkim włóknie koloru naturalnego, żółtokremowego lub sztucznie barwiona.

Skóra może pochodzić z takich zwierząt jak: sarny, łosie, jelenie, owce, renifery lub kozy. Garbowanie zamszu odbywa się metodą tłuszczową. Najczęściej stosuje się go do wyrobu rękawiczek, bandaży, ścierek do szkła optycznego, obuwia [2] lub wierzchniej odzieży.

Wytwarza się także zamsz sztuczny, który jest tworzywem skóropodobnym, przypominającym naturalny zamsz. Zamszem nazywana jest również tkanina bawełniana krótko strzyżona, przypominająca zamsz naturalny, a wykorzystywana jako materiał na ubrania sportowe.

Rozwój zamszownictwa (rzemiosła zajmującego się produkcją zamszu) w Polsce przypada na XV-XVI wiek. Zamsz jest wytwarzany podczas specjalnego rodzaju garbowania podobnego do białoskórnictwa. Zamszownictwo najbardziej rozwinęło się w miastach takich jak: Gdańsk, Kraków i Lwów (zamszownicy ormiańscy).

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]