Przejdź do zawartości

Zapędowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Zapędowski I
Ilustracja
Herb Zapędowski I
Typ herbu

szlachecki

Alternatywne nazwy

Zapendowski

Odmiany herbu Zapędowski
Herb Zapędowski II
Herb Zapędowski IIa

Zapędowski (Zapendowski) – kaszubski herb szlachecki.

Opis herbu

[edytuj | edytuj kod]

Herb występował przynajmniej w trzech wariantach. Opisy z wykorzystaniem zasad blazonowania, zaproponowanych przez Alfreda Znamierowskiego[1]:

Zapędowski I (Leliwa odwrócona): W polu półksiężyc na opak z gwiazdą między rogami.

Zapędowski II (Zapendowski, Dargolewski odmienny, Sas pruski odmienny): W polu błękitnym półksiężyc złoty na opak, po bokach i ponad nim po gwieździe złotej, pod półksiężycem miecz. Klejnot: nad hełmem w koronie trzy pióra strusie. Labry błękitne, podbite srebrem.

Zapędowski IIa (Zapendowski, Dargolewski odmienny, Sas pruski odmienny): Półksiężyc z twarzą, srebrny, dolne gwiazdy są po bokach miecza, brak korony na hełmie, skrajne pióra klejnotu błękitne.

Najwcześniejsze wzmianki

[edytuj | edytuj kod]

Wariant pierwszy wzmiankuje Stanisław Dziadulewicz (Rekognicjarz poborowy powiatu tucholskiego 1570r.). Wariant II wzmiankowany przez Niesieckiego, Ledebura (Pommersches Wappenbuch) i Dachnowskiego (Herbarz szlachty Prus Królewskich). Wariant IIa wymieniany przez Nowego Siebmachera.

Rodzina Zapędowskich

[edytuj | edytuj kod]

Drobnoszlachecka rodzina o nazwisku odmiejscowym od Zapędowa. Pierwsze wzmianki z 1570 (Piotr, Wawrzyniec i Jan). Rodzina w następnym stuleciu miała jeszcze dział w Żukowie. W wieku XVII odnotowani jako dziedzice w lęborskiem, we wsi Salinko, w XVIII w Chwarznie. Rodzina może wywodzić się od rodu Gutów, który używał podobnego herbu.

Herbowni

[edytuj | edytuj kod]

Zapędowski (Sapendowski, Zapendowski) z przydomkami Gut (Gutt), Gosk, Galt.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Alfred Znamierowski, Paweł Dudziński: Wielka księga heraldyki. Warszawa: Świat Książki, 2008, s. 104–108. ISBN 978-83-247-0100-1.

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]