Zdzisław Czarnobilski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Zdzisław Czarnobilski
Data i miejsce urodzenia

11 listopada 1934
Lwów

Senator II kadencji
Okres

od 25 listopada 1991
do 31 maja 1993

Przynależność polityczna

Polskie Stronnictwo Ludowe

Odznaczenia
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Złoty Krzyż Zasługi Krzyż Armii Krajowej

Zdzisław Adam Czarnobilski (ur. 11 listopada 1934 we Lwowie[1]) – polski lekarz i polityk, doktor nauk medycznych, poseł na Sejm X kadencji, senator II kadencji.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ukończył w 1958 studia na Akademii Medycznej w Lublinie. Następnie w 1975 uzyskał stopień naukowy doktora nauk medycznych (specjalista chorób wewnętrznych)[1]. Pracował w szpitalu powiatowym w Dębicy do 1975. Od 1976 pełnił funkcję lekarza wojewódzkiego w Tarnowie. Był dyrektorem Specjalistycznego Szpitala im. Edwarda Szczeklika w Tarnowie[2]. Podjął także prywatną praktykę lekarską.

W 1989 uzyskał mandat posła na Sejm kontraktowy. Został wybrany w okręgu tarnowskim z puli Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej[1], do której należał od 1962 do 1989. Przystąpił później do Klubu Niezależnych Posłów, a na koniec kadencji był członkiem Parlamentarnego Klubu Ekologicznego. Zasiadał w Komisji Zdrowia oraz w Komisji Nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektu ustawy o ochronie prawnej dziecka poczętego[1].

W wyborach w 1991 został wybrany na senatora z ramienia Ludowego Porozumienia Wyborczego „Piast” w województwie tarnowskim. Pracował w Komisji Polityki Społecznej i Zdrowia. Należał do klubu Polskiego Stronnictwa Ludowego[3]. W 1993 bez powodzenia ubiegał się o reelekcję z ramienia Komitetu Wyborczego „Piast”. W wyborach w 1997 ponownie startował bez powodzenia do Senatu z ramienia KW „Polska Rodzina”. Do 2002 był członkiem rady miasta Tarnowa. W kolejnych wyborach, startując z ramienia KWW Wspólnota Samorządowa Prawy Tarnów, nie uzyskał reelekcji.

Członek Polskiego Towarzystwa Lekarskiego oraz Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych[4].

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]