Zielęcice (województwo łódzkie)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zielęcice
Zielęcice
Państwo  Polska
Województwo łódzkie
Powiat łaski
Gmina Łask
Strefa numeracyjna (+48) 43
Kod pocztowy 98-100 Łask
Tablice rejestracyjne ELA
SIMC 0707461
Położenie na mapie gminy Łask
Mapa lokalizacyjna gminy Łask
Zielęcice
Zielęcice
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Zielęcice
Zielęcice
Położenie na mapie województwa łódzkiego
Mapa lokalizacyjna województwa łódzkiego
Zielęcice
Zielęcice
Położenie na mapie powiatu łaskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu łaskiego
Zielęcice
Zielęcice
Ziemia51°34′46,2″N 19°04′40,3″E/51,579500 19,077861

Zielęcicewieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie łaskim, w gminie Łask.

W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa sieradzkiego.

Przez wieś prowadzi droga gruntowa.

Przed II wojną światową wieś należała do Sulimierskich. Włodzimierz Sulimierski, ok. 1916 r., w miejscowym dworze zakwaterował, zapewniając także wyżywienie, oddział Polskiej Organizacji Wojskowej (POW) podczas odbywania intensywnych ćwiczeń bojowych.

W dniu 15 sierpnia 1863 r. pod Zielęcicami doszło do walk pomiędzy oddzialami powstańczymi generała Edmunda Taczanowskiego a 70 Kozakami i 2 rotami piechoty rosyjskiej pod dowództwem majora Stefanowa podążającymi od strony Szadku. W wyniku walk zginęło 3 powstańców i 2 żołnierzy rosyjskich. Po stronie rosyjskiej było 5 rannych.

W dwudziestoleciu międzywojennym w tutejszym majątku przebywał Jarosław Iwaszkiewicz. Słuchał tu wierszy recytowanych przez Światopełka Karpińskiego (1909-1940), młodego poetę pochodzącego z Łasku. Wspomnienie z pobytu w Zielęcicach Iwaszkiewicz zawarł we wstępie do zbiorku poezji Karpińskiego pt. "Poezje i satyry", wydanego w 1961 r.

Pamiątką po dawnym majątku w Zielęcicach jest stary i zaniedbany park w stylu angielskim, o powierzchni 3.2 ha z resztkami dworu wbudowanymi w mury świetlicy. Rośnie tu topola kanadyjska o obwodzie 3.7 metra uznana za pomnik przyrody.

W Zielęcicach, już w 2. połowie XVI w. wzmiankowano młyn nad Grabią. Tuż przed II wojną światową istniały tu dwa młyny. Na prawym brzegu rzeki stał, zbudowany w 1826 r. tzw. młyn handlowy lub kupiecki, który przerabiał ok. 3.5 - 4 tony ziarna w ciągu doby.

Na lewym brzegu natomiast stał młyn wzniesiony w 1. poł. XIX w., początkowo jako folusz, później przebudowany, a od 1916 r. napędzany turbiną elektryczną, przerabiający ok. 2 ton ziarna na dobę. Oba młyny rozebrano w czasie wojny, w latach 1941 - 42.

W 1947 r. powstał tu istniejący do dziś murowany młyn z drewnianym szczytem, stanowiący dziś własność prywatną. Młyn ten jest jedną z atrakcji znakowanego na żółto Szlaku Młynów nad Grabią, wiodącego wzdłuż tej rzeki z Kolumny do Widawy.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]