Ziemia Marii Byrd

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ziemia Marie Byrd to jedyny obszar bez roszczeń terytorialnych

Ziemia Marii Byrd[1] (ang. Marie Byrd Land) – obszar w zachodniej części Antarktydy, na zachód od Lodowca Szelfowego Rossa i na południe od Morza Amundsena, jednego z przybrzeżnych mórz Oceanu Południowego. Pokryty w całości lądolodem wznoszącym się na 800–2000 m n.p.m. W części regionu znajduje się także kilka szczytów górskich sięgających ponad 3300 m n.p.m. Na skraju Ziemi Marie Byrd, na pograniczu z Ziemią Ellswortha, pod ponad trzykilometrową warstwą lodu znajduje się rów Bentleya, jedna z najgłębszych kryptodepresji świata.

Obszar odkryty i opisany w 1929 r. przez amerykańskiego polarnika Richarda Evelyna Byrda, nazwany na cześć jego żony Marii[2]. Przebadany w latach 1933-1935 przez Paula A. Siple’a podczas drugiej wyprawy antarktycznej Byrda oraz podczas kolejnych amerykańskich ekspedycji w latach 1939-1941 i 1946-1947. W odróżnieniu od większości pozostałych obszarów Antarktydy, do Ziemi Marie Byrd obecnie nie rości sobie praw żaden z krajów świata.

W 1957 r. powstała tu amerykańska stacja badawcza Byrd, do 1972 całoroczna, później przekształcona w letni obóz. Stacja ta stanowiła wzór dla amerykańskiej bazy w remake'u filmu-horroru „The Thing” Johna Carpentera, pokazywanego w Polsce pod tytułem „Coś” (film nie był kręcony na Antarktydzie). Na Ziemi Marii Byrd znajduje się także letnia rosyjska stacja Russkaja.

Przypisy