Ziemia Marii Byrd

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ziemia Marie Byrd to jedyny obszar bez roszczeń terytorialnych

Ziemia Marii Byrd[1] (ang. Marie Byrd Land) – obszar w Antarktydzie Zachodniej, pomiędzy Lodowcem Szelfowym Rossa na zachodzie a Morzem Amundsena – jednym z przybrzeżnych mórz Oceanu Południowego – na północy. Pokryty w całości lądolodem wznoszącym się na 800–2000 m n.p.m. W części regionu znajduje się także kilka szczytów górskich sięgających ponad 3300 m n.p.m. Na skraju Ziemi Marie Byrd, na pograniczu z Ziemią Ellswortha, pod ponad trzykilometrową warstwą lodu znajduje się rów Bentleya, jedna z najgłębszych kryptodepresji świata.

Obszar odkryty i opisany w 1929 r. przez amerykańskiego polarnika Richarda Evelyna Byrda, nazwany na cześć jego żony Marii[2]. Przebadany w latach 1933–1935 przez Paula A. Siple’a podczas drugiej wyprawy antarktycznej Byrda oraz podczas kolejnych amerykańskich ekspedycji w latach 1939–1941 i 1946–1947. W odróżnieniu od większości pozostałych obszarów Antarktydy, do Ziemi Marie Byrd nie rości sobie praw żadne państwo.

W 1957 r. założono amerykańską stację badawczą Byrd, do 1972 r. całoroczną, później przekształconą w obóz letni. Była wzorem amerykańskiej bazy w remake’u horroru „The Thing” („Coś”) Johna Carpentera (film nie był kręcony na Antarktydzie). Na Ziemi Marii Byrd znajduje się także letnia rosyjska stacja Russkaja.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]