Zjednoczenie Satyryków Y Politykierów

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zjednoczenie Satyryków Y Politykierów (ZSYP)
Rodzaj audycji cykliczna, satyryczna
Kraj produkcji  Polska
Język polski
Macierzysta stacja radiowa Polskie Radio Program I
Autor Marcin Wolski, Marek Ławrynowicz i inni
Data premiery listopad 1989
Lata emisji 1989-2009

Zjednoczenie Satyryków Y Politykierów (ZSYP)audycja radiowa o charakterze satyrycznym emitowana co niedzielę w Programie I Polskiego Radia od listopada 1989 roku do 2009.

W 2009 podjęto decyzję o zaprzestaniu tworzenia programu z uwagi na zbyt wysokie koszty finansowe[1].

Pory nadawania[edytuj | edytuj kod]

Końcem lat 90. XX wieku programy zaczynały się o godz. 11:05 i trwały do 12:00. Od 2001 kończyły się kwadrans wcześniej o godz. 11:45. Następnie audycja była stale skracana – aż do 2006 roku, kiedy Marcin Wolski niespodziewanie został dyrektorem Programu I Polskiego Radia (za prezesury Krzysztofa Czabańskiego), a ZSYP znów trwał do około godz. 12:00. W chwili gdy Wolski przeszedł do dyrekcji, partnerem Marka Ławrynowicza został Stefan Friedmann. Po kolejnej zmianie dyrekcji, program przeniesiono na czas od godz. 13:05 do 13:30, a następnie w lutym 2009 niespodziewanie zdjęto z anteny.

Twórcy[edytuj | edytuj kod]

W audycji występowali: Joanna Jeżewska, Lucyna Malec, Ewa Złotowska, Dorota Lanton, Andrzej Fedorowicz, Marek Frąckowiak, Stefan Friedmann, Stanisław Klawe, Jerzy Kryszak , Marek Majewski, Ryszard Makowski, Waldemar Ochnia, Sławomir Pacek oraz Andrzej Zaorski.

Rubryki[edytuj | edytuj kod]

Rubryki audycji były przygotowywane przez niezależnych autorów. Niektóre z nich często pojawiały się już wcześniej w innych audycjach o podobnym profilu. Nie wszystkie pozycje pojawiały się w każdym wydaniu. Całość była umieszczona pod „nad-redakcją” Marcina Wolskiego i Marka Ławrynowicza.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Wolski traci program za sprzyjanie PiS-owi. Polskatimes.pl. [dostęp 2013-06-09].