Lucyna Malec

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Lucyna Malec
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 27 lipca 1966
Bielsko-Biała
Zawód aktorka teatralna i filmowa
Lata aktywności od 1989
Zespół artystyczny
Teatr Kwadrat w Warszawie

Lucyna Malec (ur. 27 lipca 1966 w Bielsku-Białej) – polska aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna, piosenkarka.

Życiorys[edytuj]

Skończyła IV LO im. Komisji Edukacji Narodowej w Bielsku-Białej. Ukończyła Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie|PWST w Warszawie w 1989. Debiutowała drobnymi rolami w serialach telewizyjnych W labiryncie i Czterdziestolatek. 20 lat później (1993). W latach 90. grała niewiele, najczęściej w pojedynczych odcinkach sitcomów lub telenowel. W tym czasie dała się zapamiętać z komediowego epizodu nierozgarniętej aktorki w filmie Jacka Bromskiego Dzieci i ryby (1996).

Dużą popularność przyniósł jej udział w telewizyjnym widowisku kabaretowym Komiczny Odcinek Cykliczny (KOC), w którym partnerowała Grzegorzowi Wasowskiemu i Sławomirowi Szczęśniakowi. Jest również członkiem zespołu T-raperzy znad Wisły.

W latach 2004–2008 występowała w sitcomie Bulionerzy, w którym wcieliła się w postać Grażyny Nowikowej, zapracowanej matki, żony i gospodyni domowej. W tym samym roku zagrała zupełnie inną rolę – zazdrosnej żony Mariana Włosińskiego – w nagradzanym na międzynarodowych festiwalach Moim Nikiforze Krzysztofa Krauze. To była jej pierwsza duża rola filmowa. W 2006 dołączyła do obsady serialu Na Wspólnej, gdzie wciela się w rolę Danuty Zimińskiej. W latach 2010–2013 grała szefową pokojówek w serialu obyczajowym Hotel 52.

Od dwudziestu pięciu lat jest związana z warszawskim Teatrem Kwadrat. W 2013 na Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Prywatnych spektaklem „Grace i Gloria” razem ze Stanisławą Celińską zdobyła Nagrodę Publiczności i Nagrodę Jury w kategorii najlepszy spektakl.

Często użycza swojego głosu w filmach animowanych. Dubbingowała m.in. Betty Ruble w kreskówce Flintstonowie, Krowę w Krowie i Kurczaku, Noddy'ego w bajce o tym samym tytule i Kanarka Tweety'ego w Zwariowanych melodiach.

Ma córkę Zofię[1].

Filmografia[edytuj]

Polski dubbing[edytuj]

Przypisy

  1. Tygodnik Na żywo nr 33, 14 sierpnia 2014, s. 44-45

Bibliografia[edytuj]