Zjednoczone Siły Samoobrony Kolumbii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

AUC (Autodefensas Unidas de Colombia, czyli Zjednoczona Samoobrona Kolumbii) – związek prawicowych[1] organizacji paramilitarnych w Kolumbii, założony w kwietniu 1997 roku przez Carlosa Castaño Gila. Celem AUC jest ochrona interesów jego sponsorów, głównie elit ekonomicznych i baronów narkotykowych.

Prywatne organizacje paramilitarne, wchodzące w skład AUC, zaczęły powstawać z myślą o ochronie elit finansowych przed grożącymi im, przede wszystkim ze strony lewicowych organizacji partyzanckich, porwaniami i zabójstwami. Najbardziej znaną prywatną milicją była Muerte a Secuestradores (MAS) założona przez narkotykowego barona Pablo Escobara i lokalnych przywódców gangów narkotykowych.

AUC otrzymywał oficjalne wsparcie ze strony państwa (broń oraz szkolenia przez wojsko i policję, wspólne prowadzenie operacji bojowych), którego elity polityczne uznały ją za wspaniałe narzędzie walki z lewicowymi partyzantkami – FARC i ELN. W roku 1998 rząd kolumbijski, pod naciskiem opinii publicznej oburzonej przestępstwami dokonywanymi przez AUC, zdelegalizował organizację. W 2001 roku Departament Stanu USA uznał AUC za organizację terrorystyczną.

Międzynarodowe koncerny inwestujące w Kolumbii, m.in. Coca-Cola i Drummond Company, podejrzewane są także o współpracę z AUC. Celem współpracy miało być usunięcie z zakładów najbardziej aktywnych związkowców, broniących praw pracowniczych. Kolumbijski związek zawodowy pracowników przemysłu spożywczego SINALTRAINAL ocenia, że na skutek działań AUC ponad 2 tys. działaczy zostało zamordowanych. Obecnie przed sądem w USA toczą się sprawy przeciwko ww. firmom, z powództwa poszkodowanych oraz ich rodzin. W marcu 2007 r. koncern Chiquita przyznał się do finansowania AUC, za co zasądzono karę w wysokości 25 mln USD. O wydarzeniach w Kolumbii opowiada m.in. niemiecki film dokumentalny "Krwawy smak Coca-Coli"[2][3][4][5].

Według raportów organizacji praw człowieka, m.in. Amnesty International, AUC jest odpowiedzialny za większość przestępstw popełnianych w Kolumbii przez organizacje paramilitarne. Ocenia się, że w samym tylko 2001 roku członkowie AUC zabili ponad 1000 osób cywilnych (dla porównania – liczba cywilnych ofiar FARC = 197 osób). AUC oskarżane jest o masakrowanie całych wiosek. Według Departamentu Stanu USA AUC wymusza ponad 40% migracji wewnętrznej w Kolumbii, zdobywając w ten sposób tereny pod uprawę koki.

AUC jest najaktywniejsze w północno-zachodniej części kraju (Antioquia, Córdoba, Sucre i Bolívar), a od 1999 roku także w północnych i południowo-zachodnich częściach Kolumbii. W maju 2004 roku władze Wenezueli rozpoczęły dochodzenie w sprawie obecności AUC także i w tym kraju, współdziałającej w planowanym zamachu stanu.

AUC finansuje swoją działalność z handlu narkotykami, pieniędzy sponsorów oraz haraczy. Jej członkowie otrzymują regularne pensje. Obecnie szacuje się, że w jego skład wchodzi 5-7 tysięcy członków, chociaż przywódca AUC mówi o 11 tysiącach. Liczba jej sympatyków jest trudna do oszacowania. W związku z objęciem w 2002 roku urzędu prezydenta przez prawicowego polityka Alvaro Uribe, który zadeklarował ostateczne rozprawienie się z lewicową partyzantką, w 2004 roku organizacja zdecydowała się zakończyć działalność. Po zakończeniu rozmów z rządem 13 maja 2004 roku podpisano porozumienie o demobilizacji i rozbrojeniu AUC – proces ten miał się zakończyć w 2005 roku.

Przypisy