Zjednoczone Siły Samoobrony Kolumbii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Zjednoczone Siły Samoobrony Kolumbii (hiszp. Autodefensas Unidas de Colombia, AUC) – zbrojna grupa walcząca z lewicowymi partyzantami w czasie konfliktu w Kolumbii. Ugrupowanie było aktywne w latach 1997-2006[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Flaga AUC

Założycielami grupy byli bracia Carlos i Vicente Castaño[1]. W latach 80. założyli oni oddział samoobrony mający zwalczać Rewolucyjne Siły Zbrojne Kolumbii (FARC)[1]. W 1997 roku zjednoczyli oddziały samoobrony w Zjednoczone Siły Samoobrony Kolumbii (AUC). Działalność koalicji została wsparta przez kartele narkotykowe[1]. Oferowały one pomoc AUC w zamian za ochronę przed partyzantami. AUC szybko zyskała rozgłos dzięki brutalnym egzekucjom na osobach popierających partyzantów[1]. W ciągu dwóch pierwszych lat działania ofiarą AUC padło 19 tysięcy podejrzanych o sympatyzowanie z guerillami[1]. Ataki AUC często nastawione były na zerwanie rozmów pokojowych między rządem a partyzantką. W 2000 roku prawicowi bojownicy zaatakowali i zajęli część terenów należących do Armii Wyzwolenia Narodowego (ELN)[1]. Ataki AUC na początku XXI wieku odbywały się za cichym przyzwoleniem rządu[1]. Ponadto ugrupowanie zaangażowało się w handel narkotykami. W 2001 roku 70% budżetu AUC pochodziło z handlu kokainą[1].

2 maja 2002 roku doszło do starcia pomiędzy AUC a FARC w miejscowości Bojayá. W trakcie konfrontacji AUC użył ludności cywilnej jako żywych tarcz. W czasie strzelaniny wybuchła butla z gazem. W eksplozji zginęli cywile ukrywający się w kościele. Śmierć poniosło ponad 79 osób[2].

W 2004 roku liczne morderstwa popełniane przez AUC skłoniły Stany Zjednoczone do wywarcia presji na rząd Kolumbii, aby, ten podjął działania zmierzające do likwidacji AUC[1]. W 2005 roku AUC rozpoczął rozmowy pokojowe z rządem. Zakończyły się one w 2006 roku demobilizacją formacji[1]. Pomimo demobilizacji w kolejnych latach pojawiały się informacje o militarnej działalności byłych członków AUC[1].

BACRIM[edytuj | edytuj kod]

Część byłych dowódców AUC po demobilizacji powołało formację występującą pod nazwą BACRIM (Bandas Criminales). BACRIM zajmuje się działalnością czysto przestępczą. Członkowie formacji zawiązali alians z FARC. Według części doniesień współpracowali oni z dotychczasowymi rywalami w handlu narkotykami[2]

Liczebność[edytuj | edytuj kod]

W 2000 roku formacja liczyła ponad 30 tysięcy bojówkarzy. W 2006 było to 10 tysięcy[1].

Ideologia[edytuj | edytuj kod]

Ugrupowanie miało prawicowy charakter[1].

Jako organizacja terrorystyczna[edytuj | edytuj kod]

AUC figuruje na liście organizacji terrorystycznych Departamentu Stanu USA i Unii Europejskiej[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g h i j k l m n o United Self-Defense Forces of Colombia (ang.). web.stanford.edu.
  2. a b Revolutionary Armed Forces of Colombia - People's Army (ang.). web.stanford.edu.