Zjednoczony Kościół Metodystyczny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zjednoczony Kościół Metodystyczny
United Methodist Church
Ilustracja
Logo Zjednoczonego Kościoła Metodystycznego
Klasyfikacja systematyczna wyznania
Chrześcijaństwo
 └ Protestantyzm
   └ Metodyzm
Ustrój kościelny Koneksjonalizm
Prądy teologiczne Metodyzm
Nurty pobożnościowe Ewangelicyzm
Zasięg geograficzny ogólnoświatowy
Strona internetowa

Zjednoczony Kościół Metodystyczny (UMC) – metodystyczny Kościół, z głównego nurtu protestantyzmu (Mainline Protestant). Powstał w 1968, w Dallas, wyniku unii Kościoła Metodystycznego i Zjednoczonego Kościoła Ewangeliczno-Braterskiego. UMC ma swoje początki w naukach Johna i Charlesa Wesley'ów, w Kościele Anglii[2][3].

W Stanach Zjednoczonych jest drugą co do wielkości denominacją protestancką po Południowej Konwencji Baptystycznej i trzecią chrześcijańską. W 2016 roku UMC przekroczył liczbę 12,5 mln członków, w tym 55,9% w USA, 32% w Afryce, 6% na Filipinach i 4,6% w Europie[4]. Kościół jest członkiem Światowej Rady Kościołów i Światowej Rady Metodystycznej.

Według Pew Research Center 3,6% populacji USA, czyli 9 mln dorosłych wyznawców, utożsamia się ze Zjednoczonym Kościołem Metodystycznym, co daje znacznie większą liczbę zwolenników niż zarejestrowane członkostwo[5].

W skład Zjednoczonego Kościoła Metodystycznego w Europie wchodzą dwie konferencje: Europy Północnej i Eurazji oraz Europy Środkowej i Południowej. Konferencja Europy Północnej i Eurazji dzieli się na dwie części: Europy Północnej (Finlandia, Norwegia, Szwecja i Dania oraz kraje bałtyckie: Estonia, Litwa i Łotwa)[6], oraz Euroazjatycką (Rosja, Ukraina, Mołdawia, Kazachstan i Kirgistan)[7]. Na czele Konferencji Europy Środkowej i Południowej stoi bp Patrick Streiff. Konferencja ta liczy około 33,5 tys. członków i sympatyków, a w jej skład wchodzi 16 krajów: Albania, Algieria, Austria, Bułgaria, Czarnogóra, Czechy, Chorwacja, Francja, Węgry, Macedonia, Polska, Rumunia, Serbia, Słowacja, Szwajcaria i Tunezja[8].

Groźba rozłamu[edytuj | edytuj kod]

Pod koniec lutego 2019 nadzwyczajna Konferencja Generalna Zjednoczonego Kościoła Metodystycznego zorganizowana w St. Luis zadecydowała o zaostrzeniu polityki UMC wobec osób LGBT w Kościele. O wyniku głosowania zadecydowały głosy delegatów z Afryki i Europy. Przyjęcie konserwatywnego rozwiązania pozwoliło lokalnym konferencjom na wdrożenie procesów dyscyplinarnych wobec swoich duchownych LGBT[9].

Jednak spora część światowego ruchu metodystycznego nie pogodziła się z decyzją konwencji. Doprowadziło to do kilkumiesięcznych negocjacji w trakcie których wypracowano „kompromis rozwodowy”. Efektem kompromisu miało być pokojowe rozejście się w zgodzie i podział majątku kościelnego. Opracowano „Protokół Pojednania i Łaski poprzez Podział” (ang. A Protocol of Reconciliation and Grace Through Separation), który miał zostać poddany pod głosowanie w maju 2020 roku na Konwencji w Minneapolis. Ze względu na pandemię koronawirusa konwencja rozwodowa z udziałem 862 delegatów z całego świata została czasowo odwołana[10].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. https://www.gcfa.org/media/2132/2018-annual-conference-membership-and-attendance-us.pdf
  2. Zjednoczony Kościół Metodystyczny w Whitefish Bay. "Our Story".
  3. About The Methodist Church. [dostęp 2007-01-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2007-01-21)].
  4. Denomination’s membership tops 12.5 million, United Methodist News Service [dostęp 2019-12-21] (ang.).
  5. Religion in America: U.S. Religious Data, Demographics and Statistics, Pew Research Center's Religion & Public Life Project [dostęp 2019-12-21] (ang.).
  6. Countries (ang.). umc-ne.org. [dostęp 2018-03-03].
  7. UMC in Eurasia (ang.). umc-eurasia.ru. [dostęp 2018-03-03].
  8. Patrick Streiff: About us (ang.). umc-cse.org. [dostęp 2018-03-03].
  9. Po decyzji ws. LGBT metodyści zmagają się z groźbą rozłamu. ekumenizm.pl, 2019.03.18. [dostęp 2020-03-26].
  10. Koronawirus zahamuje schizmy?. ekumenizm.pl, 2020.03.24. [dostęp 2020-03-26].