Kościół Ewangelicko-Metodystyczny w RP

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Kościół Ewangelicko-Metodystyczny w RP
Klasyfikacja systematyczna wyznania
Chrześcijaństwo
 └ Protestantyzm
   └ Metodyzm
Ustrój kościelny Koneksjonalizm[1][2]
Zwierzchnik ks. Andrzej Malicki
Zasięg geograficzny Polska
Członkostwo Zjednoczony Kościół Metodystyczny, Wspólnota Kościołów Ewangelickich w Europie, Konferencja Kościołów Europejskich oraz Polska Rada Ekumeniczna
Strona internetowa
Kościół ewangelicko-metodystyczny Łaski Bożej w Ostródzie

Kościół Ewangelicko-Metodystyczny w Rzeczypospolitej Polskiejkościół protestancki nurtu metodystycznego, będący członkiem Polskiej Rady Ekumenicznej. W 2016 roku Kościół liczył 4455 wiernych w 42 parafiach[3].

Organem prasowym Kościoła jest dwumiesięcznik „Pielgrzym Polski”, publikacje książkowe ukazują się w Wydawnictwie „Pielgrzym Polski”. Przy Kościele działa Szkoła Języka Angielskiego, podlegającą Radzie Kościoła. Szkoła ta używa nazwy własnej „English Language College[4]. Zwierzchnikiem Kościoła jest Superintendent Naczelny ks. Andrzej Malicki.

Zbór im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie

Historia[edytuj | edytuj kod]

Polski Kościół Ewangelicko-Metodystyczny sięga swymi korzeniami do działalności Południowego Episkopalnego Kościoła Metodystycznego ze Stanów Zjednoczonych. Za początek metodyzmu w Polsce uznaje się dwudziestolecie międzywojenne. Metodyści przybyli do Polski na zaproszenie premiera rządu RP Ignacego Paderewskiego, który chciał by duchowni metodystyczni uczyli kadrę rządową języka angielskiego. Pierwsze zbory metodystyczne powstały w Warszawie, Chodzieży, Katowicach, Grudziądzu i we Lwowie[5]. W roku 1922 zorganizowano Pierwszą Polską Konferencję Doroczną, która odbyła się w Warszawie. Pierwszymi przełożonymi Kościoła byli Amerykanie.

Po II wojnie światowej Kościół Metodystów został zarejestrowany na mocy reskryptu z 5 września 1945. Tak szybka rejestracja wynikała z legalnego działania Kościoła w warunkach okupacji hitlerowskiej[6]. Krótko po wojnie Kościół liczył ponad 20 tys. wiernych[5]. W III Rzeczypospolitej stosunek Państwa do Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego w RP reguluje ustawa z dnia 30 czerwca 1995 roku (Dz. U. nr 97, poz 479). Z innymi kościołami Kościół Ewangelicko-Metodystyczny w RP utrzymuje braterskie więzi i współpracuje na rzecz pojednania wszystkich chrześcijan.

Kościół Ewangelicko-Metodystyczny w RP należy do Konferencji Europy Centralnej i Południowej Zjednoczonego Kościoła Metodystycznego. Jest jednym z 16 Kościołów tej konferencji do której należy również Algieria i Tunezja. Konferencja ta liczy około 33,5 tys. członków i sympatyków, a jest częścią globalnej struktury wyznania, która jest najwyższą kolegialną władzą w Kościele[5]. Organem prasowym Kościoła jest dwumiesięcznik „Pielgrzym Polski”, który w 2014 roku ukazywał się w nakładzie 500 egz.

Zwierzchnicy Kościoła[edytuj | edytuj kod]

Nauka Kościoła[edytuj | edytuj kod]

W doktrynie i praktyce metodyzm postrzegany jest jako ogniwo pośrednie między tradycyjnymi kościołami ewangelickimi (np. luterańskimi, kalwińskimi) a protestantyzmem ewangelikalnym (m.in. baptyzm, pentekostalizm i należące do ruchu uświęceniowego). Był pierwszym typowym Kościołem ewangelikalnym, lecz część wchodzących w jego skład wspólnot nabyła tożsamość właściwą głównemu nurtowi protestantyzmu (ang. mainline Protestantism)[10]. Podstawę doktrynalną, obok Biblii stanowią pisma Johna Wesleya. Metodyzm uznaje cztery szczeble, wiodące do zbawienia:

 • usprawiedliwienie;
 • odrodzenie;
 • łaska Ducha;
 • uświęcenie.

Bóg działa na człowieka, kiedy ten modli się, pości, studiuje Pismo Święte, przyjmuje sakramenty oraz prowadzi z Bogiem duchowe rozmowy.

Duchowni[edytuj | edytuj kod]

W 2016 roku Kościół posiadł 29 księży. Duchownym Kościoła może być osoba (mężczyzna lub kobieta), która posiada przygotowanie teologiczne, np. ukończyła Wyższe Seminarium Teologiczne im. Jana Łaskiego w Warszawie i uzyskała akceptację władz kościelnych. Księży nie obowiązuje celibat. W Polsce stosuje się np. następujące stroje liturgiczne: czarna toga z wycięciem trójkątnym lub biała alba sięgająca do kostek. Do wszystkich strojów istnieje możliwość założenia białej befki lub stuły w odpowiednim kolorze liturgicznym.

Administracja i władze Kościoła[edytuj | edytuj kod]

Władze Kościoła[edytuj | edytuj kod]

Honorowi zwierzchnicy[edytuj | edytuj kod]

Podział administracyjny[edytuj | edytuj kod]

Zbory Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego w RP

Najwyższym organem Kościoła jest Konferencja Doroczna (synod), której przewodniczy superintendent naczelny. On też kieruje pracami Rady Kościoła, która zawiaduje sprawami Kościoła między sesjami konferencji dorocznych. Aktualnie sekretarzem konferencji jest Zbigniew Kamiński, zaś jego zastępcą Roman Markowski. Obecnie w Kościele służy 27 duchownych.

Siedziba[edytuj | edytuj kod]

Kaplica Dobrego Pasterza w Warszawie

Kancelaria Główna Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego w RP ul. Mokotowska 12, 00-561 Warszawa

Piśmiennictwo o Kościele[edytuj | edytuj kod]

 • Janusz Borowiak, Kościół Ewangelicko-Metodystyczny w Polsce, Warszawa 1999
 • Kościół Ewangelicko-Metodystyczny na Mazurach w latach 1945-2015, red. Grzegorz Pełczyński, Cieszyn 2016 ​ISBN 978-83-60917-98-5
 • Luteranie i metodyści na Mazurach 1945-1957. Wybór materiałów, oprac. Kazimierz Urban, Kraków 2000
 • Edward Puślecki, Powracająca fala. Działalność Południowego Episkopalnego Kościoła Metodystycznego w Polsce w latach 1920-1924. Studium historyczno-teologiczne, Wydawnictwo "Pielgrzym Polski", Warszawa 2001

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

 1. powiaty: kwidzyński, malborski i nowodworski
 2. bez powiatów: kwidzyńskiego, malborskiego i nowodworskiego

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Dariusz Zuber: Pojęcie Kościoła u Jana Wesleya (pol.). [dostęp 2011-02-09].
 2. Słownik terminów i definicji Zjednoczonego Kościoła Metodystycznego (ang.). [dostęp 2011-02-09].
 3. a b c d Dominik Rozkrut i in.: Mały Rocznik Statystyczny Polski 2017. Warszawa: Główny Urząd Statystyczny, lipiec 2017, s. 115. ISSN 1640-3630.
 4. Historia Metodystycznej Szkoły Języka Angielskiego
 5. a b c Ks. superintendent Andrzej Malicki: jesteśmy Kościołem otwartych serc – rozmowa z zwierzchnikiem polskich metodystów. ekumenizm.pl, 2018-02-27. [dostęp 2018-03-03].
 6. Małgorzata Winiarczyk-Kossakowska. Uznanie administracyjne związków religijnych. Przyczynek do historii stosunków wyznaniowych w Polsce 1945-1949. „Przegląd Religioznawczy”. 2/252, s. 73, 76, 2014. Polskie Towarzystwo Religioznawcze. ISSN 1230-4379. 
 7. Sylwetka ks. K. Najdera na witrynie metodyzm.eu (dostęp: 27 sierpnia 2014).
 8. Informacja na witrynie metodyzm.eu (dostęp: 27 sierpnia 2014).
 9. Sylwetka ks. G. Burchardta na witrynie metodyzm.eu (dostęp: 27 sierpnia 2014).
 10. Donald Bloesch, Evangelicalism, [w:] A New Hanbook of Christian Theology, red. Donald W. Musser, Joseph L. Price, Nashville 1992, s. 168-173.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]