Zygmunt Kasperski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zygmunt Kasperski
Data i miejsce urodzenia 4 kwietnia 1944
Niżborg Nowy
Zawód, zajęcie matematyk, wykładowca akademicki
Tytuł naukowy doktor nauk matematycznych
Alma Mater Uniwersytet Wrocławski
Uczelnia Politechnika Opolska
Stanowisko nauczyciel akademicki, adiunkt
Odznaczenia
Złoty Krzyż Zasługi

Zygmunt Kasperski (ur. 4 kwietnia 1944 w Niżborgu Nowym) – polski matematyk, informatyk, specjalizujący się w analizie numerycznej; nauczyciel akademicki związany z Politechniką Opolską.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w 1944 roku w Niżborgu Nowym, w dawnym województwie tarnopolskim. Po zakończeniu II wojny światowej osiedlił się z rodziną na Dolnym Śląsku. Po ukończeniu szkoły średniej podjął studia matematyczne na Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego, które ukończył w 1969 roku magisterium. Bezpośrednio po ukończeniu studiów podjął pracę jako asystent w Politechnice Częstochowskiej, przenosząc się w 1972 roku do Opola, gdzie znalazł zatrudnienie w Ośrodku Techniki Obliczeniowej Wyższej Szkoły Inżynieryjnej. W 1976 roku uzyskał stopień naukowy doktora nauk matematycznych na Politechnice Gdańskiej. Potem pracował jako adiunkt w Zakładzie Matematyki, przekształcony w Katedrę Matematyki i Zastosowań Informatyki Politechniki Opolskiej[1].

Na Politechnice Opolskiej pełnił szereg istotnych funkcji organizacyjnych. W latach 1990-1996 przez dwie kadencje był prorektorem Wyższej Szkoły Inżynieryjnej w Opolu (od 1996 pod nazwą Politechnika Opolska) do spraw studenckich. W 1993 roku został kierownikiem Zakładu Matematyki. Następnie w latach 1996-1999 sprawował funkcję dyrektora Instytutu Matematyki, Fizyki i Chemii Politechniki Opolskiej, który następnie został przekształcony w Wydział Edukacji Technicznej i Informatycznej. W 1999 roku został ponownie powołany na stanowisko prorektora Politechniki Opolskiej. Tym razem zajął się sprawami organizacyjnymi na uczelni. Funkcję tę pełnił do 2002 roku[2].

Jest autorem i współautorem ponad 60 publikacji naukowych, w tym 2 monografii i 1 skryptu, systemów i programów komputerowych do obliczeñ naukowych, projektowych oraz do zarządzania przedsiębiorstwem. Był przewodniczącym Rady Informatycznej przy Sejmiku Samorządowym Województwa Opolskiego (1991-1992). Za swoją działalność otrzymał liczne nagrody i odznaczenia, w tym Złoty Krzyż Zasługi, Odznakę za Zasługi dla Miasta Opola, Odznakę Zasłużonemu Opolszczyźnie[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Wiadomości Uczelniane, nr 54, wrzesień 1996, s. 4.
  2. Wiadomości Uczelniane, nr 7 (103), kwiecień 2002, s.8.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]


Poprzednik
Zbigniew Michno
Dyrektor Instytutu Matematyki, Fizyki i Chemii PO
1996-1999
Następca
Stefan Szymura