Przejdź do zawartości

Rodzynki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez PG (dyskusja | edycje) o 22:08, 30 maj 2016. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.
Rodzynki
Jeden rodzynek
Suszarnia rodzynek w Turfanie w Chinach

Rodzynki (liczba pojedyncza rodzynek lub rodzynka; łac. racemus) – suszone winogrona, zaliczane do bakalii. Mogą być spożywane surowe lub używane do pieczenia (np. ciast).

Charakterystyka

Rodzynki są bardzo słodkie z powodu dużej koncentracji cukrów (55–70%; głównie fruktoza i dekstroza[1]), a jeżeli są przechowywane przez długi czas, cukier krystalizuje się wewnątrz owocu. Staje się on przez to ziarnisty, ale nie zmienia to jego użyteczności. Aby zdekrystalizować cukier w rodzynkach, można je na krótki czas zanurzyć w płynie (alkoholu, soku owocowym, mleku lub gorącej wodzie) aby cukier rozpuścić.

Zawierają błonnik, żelazo, potas, cynk oraz związki mineralne. Zawarty w rodzynkach wapń i bor zapobiegają osteoporozie, dlatego powinny je spożywać kobiety po menopauzie. Duża zawartość błonnika pomaga zaś przy zaparciach. Magnez i witaminy z grupy B pomagają w utrzymaniu koncentracji. W skład rodzynków wchodzą też witaminy C oraz E, które zwalczają wolne rodniki. Rodzynki poprawiają również pracę serca i wygląd skóry oraz podnoszą odporność organizmu[2].

Odmiany, gospodarka

W zależności od szczepu winogron rozróżniane są rodzynki[3]

  • rodzynki smyrneńskie (duże, jasne, występujące w trzech gatunkach: sułtanki, damascenki i sułtanki perskie) – Turcja, Kalifornia, RPA, Australia;
  • koryntki (małe, ciemne) ze szczepu Korinthiaki – Grecja, Kalifornia, RPA, Australia;
  • cybeby (arab. zibiba), rodzynki o wydłużonym kształcie i z nasionami[4].

Znane są także rodzynki włoskie o zapachu muszkatołowym.

W celu wydłużenia okresu przydatności do spożycia zazwyczaj są konserwowane dwutlenkiem siarki, co jednak obniża ich wartość i może być zagrożeniem dla alergików.

Światowa produkcja rodzynków to 1,1 miliona ton (2005), z czego najwięcej produkują: Turcja 30%, USA 28%, Iran 13%, Grecja i Chile po 6%.

  1. Encyklopedia Powszechna PWN. T. 4. R-Z. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1976, s. 46.
  2. 'Rodzynki smaczne i zdrowe'.
  3. http://portalwiedzy.onet.pl/25693,,,,rodzynki,haslo.html Portal Wiedzy.onet.
  4. http://portalwiedzy.onet.pl/abc-polszczyzna.html?S=Cy&tr=pol-all Portal Wiedzy.onet.