Alessandro Serenelli

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Alessandro Serenelli (ur. 2 czerwca 1882 w Paterno koło Ancony, zm. 6 maja 1970 w Maceracie) – Włoch, morderca Marii Goretti, późniejszy kapucyn.

Wikiquote-logo.svg
Zobacz w Wikicytatach kolekcję cytatów
Alessandro Serenelli

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Serenelli miał ośmioro rodzeństwa. W 1902 rodzina przeprowadziła się z Marchii do Lacjum, gdzie Alessandro poznał Marię Goretti. Zaczął on nagabywać dziewczynę, ale ta zawsze odmawiała. 5 lipca 1902, po ponownej odmowie, pchnął ją 14 razy nożem. Ofiara zmarła dzień później.

Sąd skazał Serenellego na 30 lat więzienia. Karę odbywał w więzieniu w Notto, gdzie pracował jako ogrodnik. W związku z amnestią po zwycięstwie Włoch w I wojnie światowej i jako nagrodę za dobre sprawowanie wyszedł trzy lata przed ustalonym terminem końca odbywania kary. Uniknął dożywocia, ponieważ według ówczesnego prawa włoskiego był niepełnoletni.

Po opuszczeniu więzienia, gdzie doświadczył głębokiego żalu za swój czyn, w wigilię roku 1934 odwiedził matkę Marii, prosząc ją o przebaczenie. Następnie wstąpił do kapucynów w Macerata. Przez resztę życia pracował w klasztorze. Zmarł 6 maja 1970.[1].

Duchowej przemianie Alessandro Serenellego po zabójstwie Marii Goretti poświęcona jest powieść flamandzkiego pisarza Willema Putmana (posługującego się pseudonimem Jean du Parc) pt. De hemel boven het moeras. Powieść została przełożona na język polski przez Zygmunta Bruskiego jako Niebo nad moczarami, Warszawa 2002. W filmie dramatycznym Maria Goretti (reż. Giulio Base, 2003) w rolę Serenelliego wcielił się Fabrizio Bucci.

Przypisy