Alphonse Elric

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Alphonse Elric (jap. アルフォンス・エルリック Arufonsu Erurikku?) – bohater mangi i anime Fullmetal Alchemist.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Alphonse urodził się w 1900 roku w Resembool jako syn Van Hohenheima i Trishy Elric. Nie pamięta ojca, gdyż ten opuścił rodzinę, gdy Al był małym dzieckiem. Po kilku latach Trisha umarła. Alphonse wraz z bratem Edwardem, uzdolnieni w dziedzinie alchemii, zaczęli szukać sposobu na wskrzeszenie matki. Gdy do ich wioski przybywa niezwykle zdolna alchemiczka, Izumi Curtis, proszą ją, by została ich nauczycielką. Po odbytym w Dublith treningu bracia wracają do Resembool. Wspólnymi siłami dokonują zakazanej transmutacji ludzkiego ciała. Wydarzyła się jednak tragedia – stworzone ciało nie przypomina człowieka i zaraz umiera, Ed traci lewą nogę, Al zaś całe ciało. Za cenę prawej ręki Edward przywołuje duszę brata do stojącej w nieopodal zbroi. Al zanosi Eda do zaprzyjaźnionej rodziny Rockbellów. Ich przyjaciółka Winry ze swoją babcią wykonują dla Eda automatyczne zbroje w miejsce utraconych kończyn. Po rehabilitacji Edward zostaje Państwowym Alchemikiem. Od tej chwili bracia podróżują po kraju, szukając sposobu na odzyskanie ciał.

Wygląd[edytuj | edytuj kod]

Przed nieudaną transmutacją Alphonse miał krótkie blond włosy oraz był trochę wyższy od brata. Po transmutacji otrzymuje zamiast ciała wielką metalową zbroję, przez którą często to on jest brany za "Stalowego Alchemika".

W ostatnim odcinku anime odzyskuje ciało, które jednak wciąż jest w wieku, w którym był w dniu jego utraty. Natomiast w filmie "Fullmetal Alchemist the Movie: Conqueror of Shamballa" staje się bardzo podobny do Edwarda: nosi podobne ubrania i długie włosy związane w kitkę.

Charakter[edytuj | edytuj kod]

W mandze jest dość poważny jak na swój wiek i najczęściej zachowuje się dojrzalej od Eda. Jest bardzo opanowany i rzadko się denerwuje. Nie lubi być branym za takiego zabijakę jak Edward.Nie znosi dłuższych rozłąk z bratem. Ma bzika na punkcie kotów.

W anime jest raczej dziecinny i naiwny. Pozwala to silniejszym charakterom na manipulowanie nim.

Alchemia[edytuj | edytuj kod]

Alphonse, choć bardzo uzdolniony, w początkowych tomach mangi musi używać Kręgu, by dokonać transmutacji. Później dowiadujemy się, że zapomniał o tym, co zobaczył wewnątrz Bramy, gdy stracił ciało. Jednak po szoku wywołanym stycznością z krwią Martel odzyskuje pamięć i staje się równie dobrym alchemikiem jak jego brat.

W anime jego ciało – zbroja zostaje transmutowane przez Scara w Kamień Filozoficzny. Al nie może wtedy używać alchemii, gdyż traci wtedy po kawałku Kamienia, a więc i swojego ciała.

Odbiór[edytuj | edytuj kod]

Alphonse Elric w 2003 roku, w cyklu Anime Grand Prix został sklasyfikowany na 12. miejscu w kategorii najlepsza postać męska[1]. Według rankingu popularności Monthly Shōnen Gangan Alphonse został trzecią najpopularniejszą postacią mangi Fullmetal Alchemist[2].

Przypisy

  1. 第26回アニメグランプリ (jap.). Animage. [dostęp 2014-03-25].
  2. Hiromu Arakawa: Fullmetal Alchemist Profiles. Viz Media, 2006, s. 5. ISBN 1-4215-0768-4.