Fullmetal Alchemist

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Fullmetal Alchemist
鋼の錬金術師
(Hagane no Renkinjutsushi)
Gatunek fantasy, przygodowy, dramat, akcja, komedia
Manga
Autor Hiromu Arakawa
Wydawca Japonia Square Enix
Polski wydawca Polska Japonica Polonica Fantastica
Odbiorcy shōnen
Drukowana w Monthly Shōnen Gangan
Wydawana styczeń 2001czerwiec 2010
Liczba tomów 27
Telewizyjny serial anime
Fullmetal Alchemist
Reżyser Seiji Mizushima
Studio BONES
Stacja telewizyjna Japonia MBS-TBS, Animax
Polska Hyper, AXN SciFi
Premierowa emisja 4 października 20032 października 2004
Liczba odcinków 51
Telewizyjny serial anime
Fullmetal Alchemist: Brotherhood
Reżyser Yasuhiro Irie
Scenariusz Hiroshi Ōnogi
Studio BONES
Stacja telewizyjna Japonia MBS-TBS,
Polska Hyper, AXN Spin
Premierowa emisja 5 kwietnia 20094 lipca 2010
Liczba odcinków 64
Powieść ilustrowana
Artysta Hiromu Arakawa
Wydawca Japonia Square Enix
Wydawana luty 200322 marca 2007
Liczba tomów 6
Film animowany
Fullmetal Alchemist: Conqueror of Shamballa
Reżyser Seiji Mizushima
Scenariusz Sho Aikawa
Producent Seiji Takeda
Muzyka Michiru Ōshima
Studio Bones
Wydany Japonia 23 lipca 2005
Polska 6 maja 2007
Stany Zjednoczone 25 sierpnia 2006
Czas trwania 105 minut
Gra komputerowa
Fullmetal Alchemist and the Broken Angel
(Hagane no Renkinjutsushi: Tobenai Tenshi)
Producent Square Enix, Racjin
Wydawca Square Enix
Platforma PlayStation 2
Data wydania Japonia 25 grudnia 2003
Stany Zjednoczone 18 stycznia 2005
Gatunek jRPG
Gra komputerowa
Fullmetal Alchemist: Stray Rondo,
Fullmetal Alchemist
(Hagane no Renkinjutsushi: Meisou no Rinbukyoku,
Hagane no Renkinjutsushi: Meisou no Rondo)
Wydawca Bandai
Platforma GameBoy Advance
Data wydania Japonia 26 marca 2003
Gatunek jRPG
Gra komputerowa
Fullmetal Alchemist: Sonata of Memories
(Hagane no Renkinjutsushi: Omoide no Soumeikyoku)
Producent Tom Create
Wydawca Bandai
Platforma GameBoy Advance
Data wydania Japonia 22 lipca 2004
Gatunek jRPG
Gra komputerowa
Fullmetal Alchemist 2: The Demon of the Red Elixir
(Hagane no Renkinjutsushi: Akaki Elixir no Akuma)
Producent Racjin
Wydawca Square Enix
Platforma PlayStation 2
Data wydania Japonia 22 sierpnia 2004
Stany Zjednoczone 12 lipca 2005
Gatunek jRPG
Gra komputerowa
Fullmetal Alchemist: Dream Carnival
(Hagane no Renkinjutsushi: Dream Carnival)
Producent 8ing/Raizing
Wydawca Bandai
Platforma PlayStation 2
Data wydania Hongkong Japonia Makau Chińska Republika Ludowa 26 sierpnia 2004
Korea Południowa 13 lipca 2006
Gatunek bijatyka 3D
Gra komputerowa
Fullmetal Alchemist: Dual Sympathy
(Hagane no Renkinjutsushi: Dual Sympathy)
Producent Eighting/Raizing
Wydawca Stany Zjednoczone Australia Destineer, Japonia Bandai
Platforma Nintendo DS
Data wydania Japonia 21 lipca 2005
Stany Zjednoczone 12 grudnia 2006
Australia 5 kwietnia 2007
Gatunek bijatyka 2D
Gra komputerowa
Fullmetal Alchemist 3: Kami o Tsugu Shoujo
(Hagane no Renkinjutsushi: Kami o Tsugu Shoujo)
Producent Square Enix
Wydawca Square Enix
Platforma PlayStation 2
Data wydania Japonia 21 lipca 2007
Gatunek jRPG

Fullmetal Alchemist (jap. 鋼の錬金術師 Hagane no Renkinjutsushi?, dosł. „alchemik stali”)manga autorstwa Hiromu Arakawy. Świat przedstawiony serii stylizowany jest na czasy europejskiej rewolucji przemysłowej. Jej akcja rozgrywa się w fikcyjnym uniwersum, w którym alchemia jest jedną z najbardziej zaawansowanych nauk. Fabuła opowiada historię braci Edwarda i Alphonse'a Elric poszukujących kamienia filozoficznego w celu odzyskania swych ciał, które stracili na skutek nieudanej próby wskrzeszenia ich matki poprzez alchemię.

Od sierpnia 2001 do czerwca 2010 roku manga była wydawana przez Square Enix w magazynie „Monthly Shōnen Gangan”, a następnie została opublikowana w postaci 27 tomów tankōbon. Doczekała się dwóch adaptacji w postaci seriali anime. Pierwszy, niedokładnie odwzorowujący fabułę komiksu, wyprodukowany został przez studio Bones i składał się z 51 odcinków emitowanych od 4 października 2003 do 2 października 2004 roku, a jego historia została zakończona w wydanym w 2005 roku filmie Fullmetal Alchemist the Movie: Conqueror of Shamballa. Drugi serial, zatytułowany Fullmetal Alchemist: Brotherhood, był wierną ekranizacją mangi i obejmował 64 odcinki nadawane od 5 kwietnia 2009 do 4 lipca 2010 roku. Na podstawie serii opublikowano również wiele dzieł pobocznych, takich jak powieści, animacje OVA, słuchowiska, ścieżki dźwiękowe i gry komputerowe. W oparciu na postaciach serii wydano też grę karcianą, dodatkowe książki, kolekcjonerskie figurki oraz inne przedmioty.

Licencję na publikację mangi w Stanach Zjednoczonych uzyskała firma Viz Media, która wydała wszystkie 27 tomów w latach 2005–2011. Niektóre strony w wydaniu amerykańskim zostały zmienione względem wersji japońskiej, aby uniknąć niewielkich nawiązań do chrześcijaństwa. W Polsce wydawana była w latach 2006–2012 przez wydawnictwo Japonica Polonica Fantastica. Dubbing obu anime w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie został zrealizowany przez firmę Funimation Entertainment, która wydała je potem również na dyskach optycznych we wszystkich regionach angielskojęzycznych. 25 sierpnia 2006 roku w wybranych kinach amerykańskich nastąpiła premiera angielskiej wersji językowej filmu, później wydanego na DVD. W Polsce premiera obu seriali i filmu miała miejsce na kanale Hyper. Nakładem firm Funimation i Destineer ukazały się także gry komputerowe z serii.

Do 2010 roku w Japonii sprzedano ponad 50 mln tomów Fullmetal Alchemist. W 2005 roku angielskie wydanie pierwszego tomu mangi było najlepiej sprzedającym się komiksem. W ankietach internetowych kanału telewizyjnego TV Asahi pierwsze anime zostało dwukrotnie wybrane jako najpopularniejszy japoński serial animowany wszech czasów. W lutym 2007 roku zostało również nominowane do sześciu z ośmiu nagród American Anime Awards, wygrywając pięć z nich. Opinie recenzentów na temat serii były głównie pozytywne.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Akcja toczy się w alternatywnym świecie, podobnym do rzeczywistego, w roku 1914. Technologia jest zasadniczo analogiczna do istniejącej wówczas w świecie rzeczywistym, zatem brak komputerów czy internetu, choć istnieją np. pociągi i telefony.

Podstawową różnicą między tym i naszym światem jest istnienie alchemii, która jest formą nauki. Wymaga ona dużej wiedzy i zdolności. Jak każda nauka i alchemia rządzi się swoimi prawami, podstawowym jest zasada równowartej wymiany (jap. tōka-kōkan): aby coś uzyskać, należy w zamian poświęcić coś o tej samej wartości. Alchemia wykorzystywana jest zarówno w dobrych celach, takich jak tworzenie i ratowanie, jak i złych – niszczenie i zabijanie. Dlatego istnieją specjalne jednostki wojskowe, w których szkoleni i zatrudniani są wyselekcjonowani najlepsi alchemicy, których podstawowym zadaniem stało się wspomaganie żołnierzy podczas konfliktów zbrojnych. Nazywani są oni państwowymi alchemikami; z racji swych unikatowych umiejętności każdy z nich już na początku swej kariery otrzymuje stopień równy stopniowi majora.

Główni bohaterowie to bracia Edward i Alphonse Elric, mieszkający sami z matką Trishą, ponieważ ojciec, Van Hohenheim – poważany alchemik – opuścił ich, gdy byli mali. Jako początkujący alchemicy odnosili pewne sukcesy w alchemii. Pewnego dnia ich matka zachorowała, a niedługo potem zmarła. Transmutacja ludzi była niezbadaną, niebezpieczną dziedziną alchemii i była surowo zakazana przez prawo. Mimo to, Edward i Alphonse zdecydowali się na podjęcie ryzyka i przywołanie matki do życia.

Wynik ich działania okazał się tragiczny dla obu braci, mających wówczas odpowiednio 11 i 10 lat. Transmutacja zakończyła się porażką. Bracia otworzyli tzw. Bramę – twór widziany tylko przez tych, których dotyczyła ekstremalna wymiana; w zamian za pokazanie braciom „Prawdy” w myśl zasady równowartej wymiany zabrała lewą nogę Edwarda, a Alphonsa wciągnęła w całości w siebie. Edward chcąc ratować Alphonsa, w ostatniej chwili poświęcił swoją prawą rękę, aby zatrzymać duszę brata – udało mu się ją osadzić w starej zbroi stojącej nieopodal kręgu, który nakreślili.

Zaklęty w zbroję Alphonse uratował brata niosąc go do domu przyjaciółki Winry Rockbell, która wraz z babcią Pinako specjalizowała się w tworzeniu automatycznych zbroi – mechanicznych protez utraconych kończyn. Z powodu otrzymanych kończyn Ed otrzymał później przydomek Stalowego Alchemika (jap. Hagane no Renkinjutsushi). Ed postanowił naprawić swój błąd i przywrócić ciało brata. W dalszym ciągu upatrywał swoją szansę w alchemii, dlatego też postanowił zaciągnąć się do wojska i pracować dla niego na kontrowersyjnym stanowisku państwowego alchemika, aby mieć swobodny dostęp do zbiorów biblioteki wojskowej.

Podczas swoich wędrówek Edward i Alphonse natrafiają na trop Kamienia filozoficznego, substancji pozwalającej na ominięcie podstawowego prawa równowartej wymiany (brak potrzeby dania czegoś w zamian). Odkrywają jednak, że nie zawsze dostaje się to, czego się pragnie.

Postacie[edytuj | edytuj kod]

 • Edward Elric – Stalowy alchemik jest głównym bohaterem serii. W chwili rozpoczęcia akcji ma 15 lat. Posiada automatyczne protezy zamiast prawej ręki oraz lewej nogi, ponieważ stracił te kończyny po nieudanej transmutacji matki. Gwałtownie reaguje na uwagi związane z jego niskim wzrostem. Jego przydomek jest przypisywany czasami Alphonsowi, z powodu jego zbroi, o co również się wścieka. Zasłynął jako najmłodszy Państwowy Alchemik w historii Amestris, bowiem został nim mając 12 lat. Mimo gwałtownego charakteru przejmuje się życiem zwykłych ludzi i stara się im pomóc. Kieruje się w życiu zasadą równowartej wymiany. Edward jest niski i szczupły, ale wysportowany, potrafi się bić, w czym nie przeszkadzają mu protezy. Jego ulubioną techniką walki jest transmutacja osłony prawej ręki w ostrze. Ma złote oczy, blond włosy splecione w warkocz (czasami w mandze oraz w filmie pełnometrażowym – kucyk). Nienawidzi mleka i zastrzyków, boi się petard.
 • Alphonse Elric jest o rok młodszym bratem Edwarda. Jego dusza została osadzona przez Eda w zbroi, gdyż po nieudanej transmutacji matki stracił ciało. Mniej żywiołowy od swojego brata, często musi go uspokajać i przepraszać za jego zachowanie. Jego zbroja jest czasem wykorzystana jako pojazd lub miejsce przechowania różnych osób lub rzeczy (w pierwszej serii anime to on zostaje kamieniem filozoficznym). Przez jakiś czas uważa, że Edward stworzył mu sztuczną pamięć. W mandze często zachowuje się dojrzalej od brata, podczas gdy w anime jest raczej potulny i naiwny. Uwielbia koty.
 • Winry Rockbell jest przyjaciółką Eda i Ala z dzieciństwa. Miła, wesoła, niebieskooka blondynka. Ponieważ jej rodzice, którzy byli lekarzami, zostali zabici na wojnie (w anime przez Roya Mustanga, w mandze przez Scara) mieszka sama z babcią Pinako. Jest świetnym mechanikiem i razem z babcią montuje automatyczne zbroje. Zrobiła taką np. dla Eda. Często jednak musi go naprawiać, gdy ten po raz kolejny uszkodzi swoje kończyny. Jej wiernym „przyjacielem”, bez którego się nie rusza jest jej kochany klucz francuski którym Ed często obrywa, m.in. za zniszczenie protez. Martwi się o braci i jest zła, że o niczym jej nie mówią. W anime prowadzi z Sheską własne śledztwo w sprawie zabicia generała Hughesa przez homunkulusy.
 • Van Hohenheim (w anime – Świetlisty Hohenheim) jest ojcem Eda i Ala oraz znaną postacią świata alchemii. Zwykle pojawia się na krótko i zaraz znika w tajemniczych okolicznościach. Ed ma mu za złe, że zostawił ich jako dzieci oraz że nie uratował matki za pomocą alchemii. Jako pierwszy w historii uzyskał Kamień Filozoficzny. W anime dzięki kamieniowi on i jego pierwsza żona, Dante, przechodzą z jednego ciała w drugie, co sprawia, że są prawie nieśmiertelne. Niestety przenoszenie duszy z ciała w ciało okazuje się bardzo kosztowne dla obojga, dodatkowo nic nie można zaradzić na starzenie się duszy. W drugiej serii anime Van Hoenheim jest Kamieniem Filozocznym w postaci człowieka , jego wygląd przyjął "Ojciec" pierwszy Homonculus , który razem Hoenheimem zmienili całe państwo Xerxes w kamień Filozoficzny.
 • Roy Mustang – Płomienny Alchemik jest Państwowym Alchemikiem o stopniu pułkownika, później w anime awansuje na generała (w filmie Mustang ma stopień plutonowego, najprawdopodobniej na skutek zdegradowania). Jego siła opiera się na żywiole ognia, którego zapłon stanowią iskry generowane za pomocą rękawiczek elektrostatycznych. Opiekuje się Edem i Alem, jest bardzo zaangażowany w ich sprawę, gdyż ma swoje własne, bliżej nieznane, cele. Według anime to on zabił rodziców Winry (czy raczej dokonał na nich egzekucji), ponieważ udzielali pomocy medycznej Ishvalczykom. W mandze uczynił to Scar. Według mangi Mustang był uczniem ojca Rizy Hawkeye.
 • Alex Louis Armstrong – Silnoręki Alchemik jest Państwowym Alchemikiem o stopniu majora. Jest bardzo umięśniony, co lubi eksponować poprzez zdejmowanie górnej części uniformu. Jego styl walki (nazywany często sztuką), przekazywany w rodzinie Armstrongów z pokolenia na pokolenie, jest połączeniem alchemii z siłą fizyczną. Jest jedną z zabawniejszych i wrażliwszych postaci; często pomaga braciom Elric. Próbuje nawet swatać swoją młodszą siostrę z podporucznikiem Havokiem. W mandze posiada również starszą siostrę, która jednak nie pała do niego zbyt wielką miłością. Równać się z nim pod względem siły może tylko mąż Izumi Curtis, Shig.
 • Solf J. Kimbley – Szkarłatny lub Karmazynowy Alchemik w czasie wojny zabijał zarówno przyjaciół, jak i Ishvarczyków – dla przyjemności. Jego alchemia polega na detonowaniu substancji wybuchowych znajdujących się w ludzkim ciele, a więc używaniu ludzi jako bomb. To on „ozdobił” twarz Scara blizną i zabił jego brata. Zabija go Scar podczas pojedynku.
 • Basque Gran – Żelaznokrwisty Alchemik. Ginie w 14 odcinku anime. Zabija go Scar. Po śmierci podszywa się pod niego Homunculus.
 • Shou Tucker – Alchemik Zszywający Życia jako pierwszy alchemik w historii stworzył chimerę mówiącą ludzkim głosem, za co otrzymał państwową licencję. Przez jakiś czas bracia Elric korzystali z jego biblioteki w poszukiwaniu sposobu na odzyskanie ciał. Gdy zbliża się termin prezentowania wyników badań, Tucker tworzy kolejną chimerę. Ed i Al odkrywają, że jest to skrzyżowanie jego córeczki, Niny, z psem. W mandze i anime z 2009 zostaje zabity przez Scara, w anime z 2003 roku trafia do piątego laboratorium i staje się chimerą.
 • Tim Marcoh – Kryształowy Alchemik w czasie wojny pracował nad stworzeniem Kamienia Filozoficznego. Uciekł z wojska i pracuje jako lekarz na wsi, ponieważ dręczą go wyrzuty sumienia za to, co zrobił podczas wojny. Przekazuje jednak Edwardowi informacje o produkcji Kamienia.
 • Riza Hawkeye Niezastąpiona Pani Porucznik. Prawa ręka Pułkownika Mustanga, oraz jego najbliższa przyjaciółka. Wnuczka generała Grummana i córka nauczyciela Roya. „Miss Snajper”, brała udział w wojnie w Ishvarze. Do akademii wojskowej przystąpiła w wieku 19 lat. Niejednokrotnie ratowała Mustangowi życie i wyciągała go z głupich sytuacji. Stoczyła walkę z Gluttonym i Lust i przyczyniła się do jej zniszczenia. Została mianowana asystentką generała armii, Kinga Bradleya. Jest zamieszana z sprawę z Pride'em. Pomiędzy nią a Royem istnieje romantyczna relacja (silniej zaznaczona w mandze). Posiada psa – Black Hayate.
 • Maes Hughes służył w armii w stopniu podpułkownika. Dobry przyjaciel pułkownika Mustanga oraz braci Elric. Jeden z najlepszych dowódców w armii, do jego wad należy nieustanne wspominanie o córeczce Elicii oraz żonie Glacier (w mniejszym stopniu). Zostaje zabity przez homunkulusa Envy'ego podszywającego się pod podporucznik Marię Ross. Po swojej śmierci awansowany na Generała Brygady.
 • Izumi Curtis nauczycielka Eda i Ala, którym zastępuje poniekąd matkę, a zarazem wspaniały alchemik, który potrafi transmutować bez kręgu. Nie lubi Państwowych Alchemików i przede wszystkim w stosunku do nich pokazuje swą siłę i porywczość. Próbowała ożywić za pomocą alchemii swoje zmarłe dziecko, co zakończyło się otwarciem Bramy i utratą części narządów wewnętrznych, w tym macicy. W anime jej syn to homunkulus Wrath. Według anime Izumi jest leworęczna.
 • Scar, Ishvarczyk, którego prawdziwe imię nie jest znane; pseudonim nadano mu z powodu wielkiej blizny w kształcie „X” na twarzy. Pała nienawiścią do Państwowych Alchemików, którzy w czasie wojny wymordowali jego najbliższą rodzinę i niemal cały naród. Od tamtej pory jego celem jest wymordowanie ich wszystkich; używa do tego ręki otrzymanej od umierającego brata. Mimo że jest poszukiwany listem gończym, to z powodu szybkości (potrafi uchylić się nawet przed pędzącą kulą) nikomu nie udało się go do tej pory zabić. W mandze zabił małżeństwo Rockbellów, pomimo że ci uratowali mu życie. Zastrzelony podczas zamieszek w Liorze.
 • Pride (Pycha), w anime – King Bradley, posiada Wszechmocne Oko (a na nim znamię Uroborosa), którym wszystko widzi. W mandze syn Kinga Bradleya – Selim Bradley. W pierwszej serii anime zostaje spalony przez Roya Mustanga.
 • Greed (Chciwość) jest homunkulusem, który zbuntował się przeciwko Ojcu (w anime przeciwko Dante). Poszukuje informacji na temat przenoszenia duszy z jednego ciała w drugie. Posiada Wszechmocną Tarczę – potrafi zmienić swoją skórę w organiczny węgiel, który staje się niezwykle twardym pancerzem. Stoi na czele chimer powstałych głównie z byłych wojskowych. Znamię Uroborosa ma na lewej ręce. W anime zabija go Ed, natomiast w mandze zostaje pochwycony przez Wratha i zabity w kryjówce Ojca. Następnie jego Kamień Filozoficzny trafia do ciała Lina. Toczą oni nieustanną walkę o to, który z nich przejmie kontrolę nad ciałem Lina. Ed, mając kłopoty z rozpoznaniem, który aktualnie wygrywa, nazwał ich Greelin.
 • Lust (Nieczystość, Żądza) jest homunkulusem. W anime jako człowiek była ukochaną brata Scara. Ma umiejętność zamienienia swoich paznokci w ostre wydłużające się szpikulce (Wszechmocna Włócznia). Znamię Uroborosa ma na piersi. W anime postanawia pomóc Edowi, za co zostaje zamordowana przez Wratha (nie stawia jednak żadnych oporów, gdyż stwierdza, że chciała stać się człowiekiem tylko po to, by móc umrzeć). W mandze niewiele różni się od swojego animowanego odpowiednika. Pozostaje jednak w pełni wierna swemu stwórcy. Zabija ją Roy Mustang.
 • Envy (Zazdrość) jest homunkulusem potrafiącym zmieniać swoją postać. Poza tym przejmuje on umiejętności osoby, w którą się przekształcił. W mandze, podobnie jak inne homunkulusy, został stworzony przez Ojca i nie lubi walczyć, gdyż jak mówi to potem boli[1]. Jest olbrzymim potworem, składającym się z setek ludzkich ciał. W anime jest zmarłym na skutek zatrucia rtęcią synem Hohenheima i Dante. Jego prawdziwa forma to młody mężczyzna podobny do Hohenheima. Między mangą a anime występują różnice w płci Envy'ego – w anime jest mężczyzną (przy czym w amerykańskiej wersji dubbingu mówi głosem kobiety), w mandze zaś hermafrodytą, gdyż powstał z wielu ludzi. W mandze od czasu do czasu zdarza mu się pomóc Edwardowi, w anime z kolei pragnie jego śmierci, najlepiej z własnej ręki. Tatuaż z Uroborosem ma na lewym udzie.
 • Gluttony (Obżarstwo, Nieumiarkowanie w jedzeniu i piciu) jest homunkulusem o nieokiełznanym apetycie. Potrafi zjeść wszystko: od kamieni po tytan, choć żywi się głównie ludźmi. Traktuje Lust jak matkę, zawsze jej towarzyszy i ochrania. Znamię Uroborosa ma na języku.
 • Wrath(Gniew), w pierwszej serii anime jest homunkulusem rozpaczliwie poszukującym kobiety, którą mógłby nazwać matką. Może zmienić swoje ciało w dowolny materiał(np. kamień, bawełniana szmata), jako jedyny homunkulus może posługiwać się alchemią, co zawdzięcza prawemu ramieniu i lewej nodze Eda, które ten stracił podczas transmutacji matki. Wrath ma znamię Uroborosa na prawej stopie. Jest homunkulusem dziecka Izumi (które straciła przez chorobę podczas ciąży). Nie słabnie w pobliżu swoich dawnych szczątków jak inne homunkulusy, ponieważ do transmutacji zostały użyte wszystkie części jego ciała, jednak może wytrącić się z równowagi słysząc płacz dziecka(wspomnienie transmutacji). W filmie kinowym przyczynia się do otworzenia bramy przez Ala, a po zabiciu przez Gluttony'ego wraca tam. W mandze i Fullmetal Alchemist: Brotherhood homonkulus Wrath to King Bradley(w anime King Bradley to Pride).
 • Sloth (Lenistwo) jest w anime homunkulusem będącym błędem transmutacji matki Eda i Ala. Potrafi zmienić swój stan ciała w ciecz. Pracuje w armii jako sekretarz Generała Armii. Nie pamięta swego poprzedniego życia, jednak troskliwie opiekuje się Wrathem jak własnym dzieckiem. Zabija ją Ed. Znamię Uroborosa ma na piersi. W mandze Sloth to 3-metrowy umięśniony mężczyzna o ograniczonej inteligencji z maską zasłaniającą twarz powyżej nosa. Po raz pierwszy widziany jest kopiącym bliżej niesprecyzowany tunel gołymi rękami. Okazuje się, że tym, co kopie Sloth, jest w rzeczywistości gigantyczny krąg alchemiczny obejmujący cały kraj[2]. Punkty styczne linii kręgu to miejsca zamieszek i wojen, np. Ishvar lub Lior.
 • Pinako Rockbell jest babcią Winry. Opiekuje się Winry, od kiedy ta została sierotą. W młodości nazywana „Panterą z Resembool”. Stara znajoma Hohenheima.
 • Rose, postać z miasta Lior; na początku jest ślepo oddana wielebnemu Cornellowi, który obiecał przywrócić do życia jej narzeczonego. W anime podczas wojny porwana przez armię; gdy wróciła, urodziła dziecko i przez pewien czas była niema. W anime istnieje silna sugestia uczucia do Eda. W mandze jest ona postacią epizodyczną.
 • Sheska – dziewczyna, która czyta wszystkie książki, jakie się jej nasuną. Posiada wspaniałą pamięć – pamięta treść każdej książki, jaką kiedykolwiek przeczytała. Zatrudniona przez Hughesa w wojskowej księgowości po spaleniu części państwowej biblioteki.

Ścieżka dźwiękowa[edytuj | edytuj kod]

Fullmetal Alchemist: Conqueror of Shamballa

 • 01. Scientist of the Alchemic World
 • 02. Fullmetal Alchemist
 • 03. Weapon of Mass Destruction
 • 04. Castle of Science Goes Kablooey
 • 05. Sibyl
 • 06. KELAS [LET'S-DANCE]
 • 07. Creeper in the Shadow of Time
 • 08. Darkness Looms Upon Her
 • 09. Automated Right Arm
 • 10. Burden of Her Past
 • 11. Her Dream
 • 12. Vanishing Existence
 • 13. Thule Society
 • 14. Seeking a New Thrill
 • 15. Dragon – Unlocker of the Gate
 • 16. Road to Shamballa
 • 17. The Alchemic World – Two Years Thereafter
 • 18. Citizen of the World
 • 19. Stranger from Another World – the Young Alchemist
 • 20. Beyond the Light......!
 • 21. Search for the Professor
 • 22. The Incomplete Alchemic Circle
 • 23. Dietlinde Eckart
 • 24. A Temporary Reunion
 • 25. Harmonized Feelings
 • 26. Parallel World – Another Self in an Alternative World
 • 27. The Lord of Shamballa Shall Reign Over the World
 • 28. Shadows Surrounding Her
 • 29. Soul Slides Away
 • 30. To the Vanished City
 • 31. Shadows Swallow Her
 • 32. Other Side of the Gate – Shamballa
 • 33. Overture of Destiny
 • 34. Evanescence
 • 35. When the Gate of Destiny is Revealed
 • 36. Beyond the Gate – Conqueror of Shamballa
 • 37. Reunion – Dear Beloved Place
 • 38. Invasion of the Intruders
 • 39. Guardian of the Motherland
 • 40. Destruction of Shangri-La
 • 41. Guardian of the World.
 • 42. Reason of War
 • 43. Sad Resolution – Separation
 • 44. Unceasing Lunacy
 • 45. Requiem
 • 46. KELAS [LET'S-DANCE ~ Instrumental Version]

Wydania[edytuj | edytuj kod]

Manga[edytuj | edytuj kod]

Manga Hagane no Renkinjutsushi była pisana i rysowana przez Hiromu Arakawę i wydawana od 2003 roku przez Square Enix w czasopiśmie Gangan Monthly. Ostatni rozdział wydano 9 czerwca 2010 r. W Polsce wydawana była w latach 2006–2012 przez wydawnictwo Japonica Polonica Fantastica.

Lista rozdziałów:

 1. Dwaj alchemicy
 2. Wartość życia
 3. Górnicza osada
 4. Potyczka w pociągu
 5. Cierpienia alchemika
 6. Prawe ramię zagłady
 7. Po deszczu
 8. Droga nadziei
 9. Dom, w którym czeka rodzina
 10. Kamień Filozoficzny
 11. Dwaj ochroniarze
 12. Definicja „człowieka”
 13. Stalowe ciało
 14. Jedynaczka
 15. Stalowe serce
 16. Każdy ma swoją drogę
 17. Dolina złotem płynąca
 18. Cena dobroci
 19. ...za was
 20. Strach przed mistrzem!
 21. Tylko nasza tajemnica
 22. Mężczyzna w masce
 23. Pukając do nieba bram
 24. Stalowy Alchemik
 25. Uczniowie i Mistrz
 26. Przed oblicze Pana
 27. Bestie z Dublith
 28. Odwaga szaleńca
 29. Oko króla
 30. Prawda ukryta w zbroi
 31. Wąż zjadający swój ogon
 32. Posłańcy ze wschodu
 33. Starcie w Rush Valley
 34. Śladami towarzysza broni
 35. Kozioł ofiarny
 36. Zgorzkniały alchemik
 37. Ciało zbrodniarza
 38. Sygnał do kontrataku
 39. Zamieszanie w Centrali
 40. Mędrzec z Zachodu
 41. Ręce małego człowieka
 42. Ojciec nad grobem
 43. Rzeka błota
 44. Bezimienny nagrobek
 45. Powrót mężczyzny z blizną
 46. Oddalająca się postać
 47. Dziewczyna na polu walki
 48. W brzuchu
 49. Obiecać tym, którzy czekają
 50. Potwór w ludzkiej skórze
 51. Prawdziwe Wnętrze
 52. Brama Ciemności
 53. Król serca piekieł
 54. Drogowskaz duszy
 55. Szamotanina głupca
 56. Dwóch Greedów
 57. Lwy okrągłego stołu
 58. Blizny Ishvaru
 59. Odgłos kroków zagłady
 60. Zhańbiony alchemik
 61. Pod nieobecność Boga
 62. Bohater Ishvaru
 63. Gdy już spełnią się marzenia
 64. Obietnica za 520 senów
 65. Północna ściana Briggs
 66. Żelazne zasady
 67. Królowa śniegu
 68. Kształt naszego kraju
 69. Portret rodzinny
 70. Fundamenty Briggs
 71. Pierwszy homunculus
 72. Mężczyzna w szkarłacie
 73. Łańcuch nienawiści, kamień nadziei
 74. Sen na jawie
 75. Homunculus – człowieczek zamknięty w kolbie
 76. Ostatni dzień Xerxes
 77. Kształt człowieka, kształt kamienia
 78. Krąg odwrócenia
 79. Siedem grzechów
 80. Ukąszenie mrówki
 81. Widok Ojca
 82. W formie
 83. Rodzina duszy
 84. Dzień Obiecany
 85. Cień pogoni
 86. Puste pudełko
 87. Posłaniec ciemności
 88. Przysięga w podziemiach
 89. Rodzicielskie uczucia
 90. Powrót wojownika
 91. Nieśmiertelna armia
 92. Ponowne spotkanie mędrców
 93. Nasza wspólna siła
 94. Śmiertelny wróg
 95. Płomień zemsty
 96. Po drugiej stronie płomieni
 97. Dwie bohaterki
 98. Dwaj mędrcy
 99. Bezdenna chciwość
 100. Wieczny odpoczynek
 101. Brama, której nie wolno otworzyć
 102. Piąta ofiara
 103. Przed bramą
 104. Dla kogo?
 105. W centrum świata
 106. Tron Boga
 107. Głębia pychy
 108. Ostatnia walka
 109. Kres podróży

Anime[edytuj | edytuj kod]

Seria I[edytuj | edytuj kod]

Anime zostało stworzone na podstawie mangi i było emitowane w Japonii od 4 października 2003 do 2 października 2004. Od 6 listopada 2004, anime jest także pokazywane w Stanach Zjednoczonych na kanale Cartoon Network. W Polsce premiera serialu odbyła się 1 marca 2007 na kanale Hyper, 6 maja 2007 wyemitowany został tam również film pt. Conqueror of Shamballa – zarówno serial jak i film został wyemitowany z polskimi napisami. Druga polska premiera serialu odbyła się 14 grudnia 2008 roku na kanale AXN SciFi i była to premiera wersji z polskim lektorem. Mimo że anime powstało na podstawie mangi, różnią się od siebie. Zmienione są prawie wszystkie informacje dotyczące homunkulusów, fakty dotyczące ojca Edwarda i Alphonsa, śmierci Rockbellów (w anime zostali zamordowani przez Roya Mustanga, w mandze natomiast przez Scara) i parę innych.

Seria II (Brotherhood)[edytuj | edytuj kod]

Seria Brotherhood jest drugą adaptacją mangi Fullmetal Alchemist. Tym razem fabuła anime do końca opiera się na pierwowzorze. Reżyserem jest Yasuhirio Irie, a kompozytorem Akira Senjū. Produkcję realizuje studio BONES. Seria w Japonii miała premierę 5 kwietnia 2009 roku i została zakończona 4 lipca 2010. Polscy fani mogli obejrzeć serial za pomocą oficjalnego kanału na serwisie YouTube. Polska telewizyjna premiera miała miejsce 30 sierpnia na kanale Hyper. Posiada 64 odcinki.

Przypisy

 1. manga Fullmetal Alchemist, tom 4
 2. manga Fullmetal Alchemist, tom 7

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Wikiquote-logo.svg
Zobacz w Wikicytatach kolekcję cytatów
z Fullmetal Alchemist