Anatolij Sofronow

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Anatolij Sofronow
Анатолий Владимирович Софронов
ilustracja
Imię i nazwisko

Anatolij Władimirowicz Sofronow

Data i miejsce urodzenia

19 stycznia 1911
Mińsk

Data i miejsce śmierci

10 września 1990
Moskwa

Narodowość

ormiańska/rosyjska

Język

rosyjski

Ważne dzieła
  • W pewnym mieście
  • Moskiewski charakter
Faksymile
Odznaczenia
Złota Gwiazda Bohatera Pracy Socjalistycznej Nagroda Stalinowska Nagroda Stalinowska
Order Lenina Order Lenina Order Lenina Order Rewolucji Październikowej Order Czerwonego Sztandaru Pracy

Anatolij Władimirowicz Sofronow (ros. Анатолий Владимирович Софронов, ur. 6 stycznia?/19 stycznia 1911 w Mińsku, zm. 10 września 1990 w Moskwie) – radziecki publicysta, poeta i dramaturg.

W młodości pracował w fabryce jako frezer, ślusarz, a następnie redaktor gazetki zakładowej. W 1937 ukończył studia na wydziale literackim Rostowskiego Instytutu Pedagogicznego. Od 1940 r. członek WKP(b)-KPZR. W czasie II wojny światowej korespondent frontowy gazety „Izwiestija”. Jego najsłynniejsze dzieła to sztuka W pewnym mieście („В одном городе”) z 1946 roku (wydanie polskie 1949) i dramat Moskiewski charakter („Московский характер”) z 1948 (wydanie polskie 1949). W latach 19481953 był sekretarzem zarządu Związku Pisarzy ZSRR, a w 19531986 pełnił funkcję redaktora naczelnego tygodnika „Ogoniok”.

Twórczość[edytuj | edytuj kod]

Sofronow debiutował drukiem w 1929, za właściwy debiut literacki uznaje się jednak publikację zbioru wierszy Słoneczne dni („Солнечные дни”) w 1934. Opublikował ponad 40 sztuk teatralnych podejmujących aktualną problematykę, wykraczającą jednak poza ramy oficjalnej polityki kulturalnej[1], m.in. przez komediową i wodewilową osnowę dramatów. Był także autorem zbiorów wierszy, pieśni, poematów, scenariuszy filmowych i librett operetkowych.

Nagrody i odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Sofronow był laureatem licznych państwowych nagród i odznaczeń, m.in.:

Odbiór Sofronowa w Polsce[edytuj | edytuj kod]

Pisarz tłumaczony i wystawiany w Polsce na przełomie lat 40. i 50. XX w.

We współczesnej polskiej kulturze masowej znany przede wszystkim za pośrednictwem wypowiedzi Stanisława Anioła z serialu telewizyjnego Alternatywy 4 (1983). Anioł twierdzi, że Sofronow pisał w kuźni, ponieważ odgłosy pracy mobilizowały go do wysiłku twórczego. Apokryficzna postać pisarza Sofronowa pomyślana przez twórców filmu jako satyra na pseudoerudycję peerelowskich działaczy oświatowo-kulturalnych oraz jako ironiczne przywołanie wzorców socrealistycznych[3] obecnie funkcjonuje jako symbol swoistej grafomanii oraz mityczny klasyk, autor aforyzmów.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Sofronow Anatolij Władimirowicz – Zapytaj.onet.pl [online], portalwiedzy.onet.pl [dostęp 2017-11-21] [zarchiwizowane z adresu 2012-07-14] (pol.).
  2. Герой Социалистического Труда Софронов Анатолий Владимирович :: Герои страны [online], www.warheroes.ru [dostęp 2017-11-21].
  3. W filmie nie ma mowy o Anatoliju Sofronowie, chociaż nazwisko kojarzono zapewne z pisarzem radzieckim tłumaczonym w Polsce. W l. 1886-1935 żył także Anempodist Sofronow, pisarz jakucki. Zob. http://www.chronologia.pl/osoba-soan18861114z0-wd.html

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]