Anna Atkins

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Anna Atkins 1861.jpg

Anna Atkins (z domu: Children) (ur. w 1799 w Tonbridge – zm. w 1871) brytyjska botanik i fotograf. Była pierwszą kobietą-fotografem i autorką pierwszej książki, ilustrowanej wyłącznie fotografiami.

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Cyjanotyp z książki British Algae: Cyanotype Impressions
Cyjanotyp skrzypu z 1854 r.

Córka uczonego angielskiego Johna George'a Children'a (jego nazwiskiem nazwano minerał childrenit i pytona Childrena), jej matka zmarła podczas porodu. Ojciec dał jej wszechstronne wykształcenie. Szybko zyskała renomę wybitnej ilustratorki, tworząc 250 rycin do angielskiego wydania dzieła Jean-Baptiste de Lamarck'a Genera of Shells (Rodzaje skorup) (1822-1824).

W 1825 wyszła za mąż za Johna Pelly Atkinsa i poświęciła się badaniom biologicznym oraz tworzeniu zielnika. W 1839 została członkiem Towarzystwa Botanicznego w Londynie.

W 1842 lord John Herschel, zaprzyjaźniony z rodziną Childrenów, wynalazł metodę wywoływania fotografii tzw. cyjanotyp. Anna w ciągu roku zastosowała tę metodę do fotografowania alg i opublikowała książkę (zachowaną do dziś tylko w 12 egzemplarzach) "British Algae: Cyanotype Impressions". Wydawała (we współpracy z przyjaciółką Anne Dixon 1799-1864) kolejne 2 tomy serii "British Algae" a także inne książki, ilustrowane swoimi zdjęciami, np."Cyanotypes of British and Foreign Flowering Plants and Ferns" (Cyjanotypy brytyjskich i zagranicznych roślin kwiatowych i paproci) (1854). W 1865 przekazała swój zielnik British Museum.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]