Athripsodes aterrimus

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Athripsodes aterrimus[1]
(Stephens, 1836)
ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Podtyp

tchawkowce

Gromada

owady

Rząd

chruściki

Rodzina

Leptoceridae

Rodzaj

Athripsodes

Gatunek

Athripsodes aterrimus

Synonimy
  • Leptocerus aterrimus Steph.[2]
  • Leptocerus caliginosus Stephens, 1836[2]
  • Phryganea nigrafasciatus Retzius, 1783[2]

Athripsodes aterrimus – gatunek owada z rzędu chruścików i rodziny Leptoceridae. Larwy prowadzą wodny tryb życia.

Gatunek euroazjatycki (eurosyberyjski), nie występuje w Islandii, larwy spotykane w jeziorach, roślinności rzek i estuariach. W Polsce głównie na nizinach. Limnebiont, występuje w strefie elodeidów i helofitów.

Na Pojezierzu Pomorskim larwy złowione w jez. Dołgie Wielkie, Żarnowieckim i kilku jeziorach lobeliowych, imagines nad jeziorami okolic Kartuz. Często i licznie spotykane w jeziorach Pojezierza Mazurskiego. Larwy obecne w wielu siedliskach, najliczniej w Magnocharacetum, Parvocharacetum, Ceratophyllum, Myriophyllum, Stratiotes aloides, rdestnicach. Licznie spotykano larwy także w roślinności helofitowej i na dnie niezarośniętym. Wyraźnie unika zbiorników o charakterze torfowiskowym. Larwy złowione zostały także w jeziorach Pojezierza Wielkopolskiego, Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego oraz stawach dolinnych w Karkonoszach i jeziorach strefy lasu w Tatrach, masowo łowiono w starorzeczach Doliny Narwi i Biebrzy.

Gatunek ten jest często obserwowany w jeziorach Europy, w strefie helofitów, na dnie niezarośniętym, ramienicach, glonach nitkowatych. Larwy występują w wodach o pH 6,8–9,4. Larwy łowiono także w jeziorach zachodniej Syberii.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Athripsodes aterrimus, [w:] Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. a b c Athripsodes aterrimus (Stephens, 1836). [w:] GBIF Backbone Taxonomy [on-line]. GBIF Secretariat. [dostęp 2022-10-06]. (ang.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]