Bazylika św. Piotra w Collesano

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Bazylika św. Piotra
Basilica di San Pietro
Ilustracja
Wnętrze nawy głównej świątyni
Państwo

 Włochy

Region autonomiczny

 Sycylia

Miejscowość

Collesano

Wyznanie

katolicyzm

Kościół

Kościół katolicki

Diecezja

Diecezja Cefalù

Bazylika mniejsza
• nadający tytuł

od 6 czerwca 1990
Jan Paweł II

Wezwanie

św. Piotr

Przedmioty szczególnego kultu
Relikwie

męczennicy Bazylia, Hiacynt i Marek

Położenie na mapie Sycylii
Mapa konturowa Sycylii, u góry znajduje się punkt z opisem „Bazylika św. Piotra”
Położenie na mapie Włoch
Mapa konturowa Włoch, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Bazylika św. Piotra”
Ziemia37°55′24,1″N 13°56′18,1″E/37,923361 13,938361

Bazylika św. Piotra[1] (wł. Basilica di San Pietro) – parafialny kościół rzymskokatolicki w Collesano, w diecezji Cefalù, główny kościół (wł. chiesa madre) w Collesano, bazylika mniejsza.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Kościół był budowany od końca XV w. do 1543[2], zaś wyświęcony został w 1548[3] przez biskupa Mariano Manno[2]. Został wzniesiony w bezpośrednim sąsiedztwie starszej wieży obronnej, która do 1912 pełniła funkcje dzwonnicy kościelnej[2].

Dekretem papieża Jana Pawła II z 6 czerwca 1983 kościół otrzymał rangę bazyliki mniejszej[2].

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Kościół wzniesiony został na planie krzyża łacińskiego, jest trójnawowy, podzielony wewnątrz na nawy rzędami czternastu kolumn o poligonalnych podstawach. Do świątyni prowadzą dwa wejścia, główne oraz boczne, nad którym zachował się gotycki portal[2]. W nawie głównej znajduje się krucyfiks ze scenami Ukrzyżowania i Zmartwychwstania (na odwrocie) z 1555, wyrzeźbiony z drewna przez Pernaciego, malowany przez Antonella Sillarę[2]. W prawej nawie kościoła znajduje się kaplica Najświętszego Sakramentu z marmurowym cyborium i tabernakulum z 1489, prawdopodobnie będącym dziełem Domenico Gaginiego[2].

W kościele znajdują się obrazy św. Józefa, św. Jana Chrzciciela, św. Rocha, św. Jana Bosco, Serca Jezusa, Zmartwychwstania, drewniane rzeźby św. Rocha i Jana Chrzciciela, marmurowa chrzcielnica z 1650[2], jak również obraz św. Rozalii namalowany prawdopodobnie przez Pietro Novellego[1]. Obrazy w prezbiterium, przedstawiające sceny z życia świętych Piotra i Pawła, i wizerunek Matki Boskiej od Aniołów namalowali wspólnie Gaspare Vazzano i Giuseppe Salerno (wspólnie określani jako Zoppo di Gangi)[1]. Obrazy z postaciami Piotra i Pawła powstały w 1624[2]. Starszy od nich jest wizerunek maryjny z przełomu XV i XVI w. W nawie bocznej kościoła znajduje się wyrzeźbiona z marmuru kompozycja przedstawiająca Ofiarowanie Najświętszej Maryi Panny, wykonana w 1546 przez nieznanego artystę. Z końca XV w. pochodzi tabernakulum, zaś z 1627 organy autorstwo Antonino La Valle[2]. W drewnianym relikwiarzu przechowywane są w kościele cząstki relikwii męczenników Marka, Hiacynta i Bazylii[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Peter Zralek, Sycylia: przewodnik, Pruszków: Rewasz, 2003, s. 178, ISBN 83-89188-03-1, OCLC 749329043.
  2. a b c d e f g h i j k Basilica San Pietro
  3. Collesano: S. Pietro