Białogóra (Dobrostany)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Białogóra
Weißenberg, Біла Гора
Ilustracja
Białogóra (Weißenberg) na mapie z 1860
Państwo

 Ukraina

Obwód

 lwowski

Rejon

jaworowski

Populacja (1921[1])
• liczba ludności


484

Położenie na mapie obwodu lwowskiego
Mapa konturowa obwodu lwowskiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Białogóra”
Położenie na mapie Ukrainy
Mapa konturowa Ukrainy, po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Białogóra”
Ziemia49°51′37″N 23°37′53″E/49,860278 23,631389

Białogóra (niem. Weißenberg; ukr. Біла Гора) – dawna kolonia, obecnie część wsi Dobrostany (ukr. Добростани) w rejonie jaworowskim obwodu lwowskiego. Leży na południe od Dobrostanów właściwych, na zachodnim brzegu strugi (blisko ujścia do Wereszycy), tworzącej dawniej Staw Białogórski, wzdłuż ulicy Białogóra (Bila Hora, Біла Гора)[2].

Dawniej katolicka kolonia niemiecka, założona w 1786 roku[3]. Zajmowała północną częśc gminy katastralnej Kamienobród i w 1880 roku zamieszkiwało ją 380 ludzi w 46 domach[4]. W II Rzeczypospolitej początkowo gmina jednostkowa w powiecie gródeckim województwie lwowskim. W 1921 liczba mieszkańców gminy Białogóra wynosiła 484[1]. W związku z reformą administracyjną kraju 1 sierpnia 1934 roku Białogóra została siedzibą wiejskiej zbiorowej gminy Białogóra w powiecie gródeckim[5], w obrębie której utworzyła gromadę, składającą się z miejscowości Białogóra, Girskie, Granica i Za Koleją[6].

Podczas II wojny światowej weszła w skład powiatu lwowskiego (Kreishauptmannschaft Lemberg), należącego do dystryktu Galicja w Generalnym Gubernatorstwie, gdzie została włączona do nowo utworzonej gminy Dobrostany; liczba mieszkańców w 1943 roku wynosiła 615[7].

Po II wojnie światowej weszła w struktury ZSRR (Ukraińskiej SRR), gdzie została włączona do Dobrostanów.

Znani ludzie[edytuj | edytuj kod]

W 1895 roku w Białogórze urodził się Antoni Hajzikmajor piechoty w stanie spoczynku Wojska Polskiego, kawaler Krzyża Walecznych, ofiara zbrodni katyńskiej.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]