Bogdan Šuput

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Bogdan Šuput
Богдан Шупут
ilustracja
Data i miejsce urodzenia

6 września 1914
Sisak

Data i miejsce śmierci

23 stycznia 1942
Nowy Sad

Narodowość

serbska

Dziedzina sztuki

malarstwo

Epoka

modernizm

Bogdan Šuput cyr. Богдан Шупут (ur. 6 września 1914 w Sisaku, zm. 23 stycznia 1942 w Novim Sadzie[1]) – malarz serbski.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w Sisaku, w 1923 przeniósł się wraz z rodziną do Nowego Sadu[1]. Tam ukończył gimnazjum i w 1932 rozpoczął naukę w Królewskiej Szkole Artystycznej w Belgradzie, pod kierunkiem Bety Vukanović, Dragoslava Stojanovicia i Simeona Roksandicia[1]. Kiedy w 1937 powstała Akademia Sztuk Pięknych w Belgradzie Šuput otrzymał propozycję objęcia stanowiska asystenta prof. Ljuby Ivanovicia. Młody malarz, który w tym czasie przebywał w Paryżu, wysłany tam przez Maticę Serbską odrzucił ofertę Ivanovicia. W Paryżu działał w środowisku studiujących tam malarzy serbskich. W tym czasie publikował swoje grafiki w wydawanych w Nowym Sadzie czasopismach: Vojvođanski zbornik i Naš život[1].

Do Nowego Sadu powrócił 23 czerwca 1939, a rok później dołączył do grupy artystycznej Desetorica, wspólnie z Ljubicą Sokić, Danicą Antić, Juricą Ribarem i Stojanem Trumiciem. W lutym 1940 grupa Desetorica zorganizowała wspólną wystawę malarstwa w wielkiej sali pawilonu Cvijeta Zuzorić w Belgradzie[1]. W marcu 1940 Šuput udał się w podróż po Czarnogórze, gdzie szukał inspiracji artystycznych. Jesienią t.r. został powołany do służby wojskowej, którą odbywał w Sarajewie[1].

W kwietniu 1941 w czasie inwazji niemieckiej trafił do niewoli i znalazł się w stalagu IV-A w Elsterhorst[1]. Opuścił obóz 1 listopada 1941 i powrócił do Nowego Sadu. Zginął 23 stycznia 1942 wraz z matką i ciotką w czasie pacyfikacji Nowego Sadu przez Węgrów[2].

Twórczość[edytuj | edytuj kod]

Mimo krótkiego okresu aktywności artystycznej Šuput pozostawił po sobie 84 obrazy olejne, 43 grafiki, 38 akwareli. Malował głównie akty, portrety i pejzaże. Dzieła artysty znajdują się w Muzeum Narodowym w Belgradzie, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Belgradzie, Galerii Beljanskiego w Nowym Sadzie, a także w Galerii w Smederewskiej Palance[1]. Imię Šuputa nosi ulica w Nowym Sadzie i jedna ze szkół średnich.

Wybrane prace[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g h Богдан Шупут. galerijamaticesrpske.rs. [dostęp 2019-05-09]. (serb.).
  2. ШУПУТ, БАРУХ, ШУМАНОВИЋ -75 година од убиства три велика српска сликара. srbinaokup.info. [dostęp 2019-05-10]. (serb.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]