Brzanka purpurowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez Paweł Ziemian BOT (dyskusja | edycje) o 12:33, 18 sty 2018. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.
Brzanka purpurowa
Pethia nigrofasciata[1]
(Günther, 1868)
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

strunowce

Podtyp

kręgowce

Gromada

promieniopłetwe

Rząd

karpiokształtne

Rodzina

karpiowate

Rodzaj

Pethia

Gatunek

brzanka purpurowa

Synonimy
  • Barbus nigrofasciatus Günther, 1868
  • Puntius nigrofasciatus (Günther, 1868)
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[2]

Brzanka purpurowa[3] (Pethia nigrofasciata) – gatunek słodkowodnej ryby z rodziny karpiowatych (Cyprinidae).

Występowanie

Południowy Cejlon.

Charakterystyka

Ciało jej jest krótsze niż brzanki różowej i ubarwione żółtawo. Na tle ogólnej barwy znajdują się 3 lub 4 matowe, czarne poprzeczne pręgi w kształcie klina. Głowa jest purpurowa. Srebrzyste brzegi łusek tworzą na tułowiu podłużne rzędy świecących punkcików. Samiec jest ubarwiony intensywniej. W okresie godowym pręgi na jego tułowiu przybierają barwę głębokiej czerni; taką samą barwę przyjmują również płetwy grzbietowe i brzuszne. Płetwa ogonowa jest szaroczarna. Ta spokojna ryba jest bardzo towarzyska; prowadzi stadny tryb życia.

Warunki w akwarium

Zalecane warunki w akwarium
Zbiornik średni lub duży
Temperatura wody 22–26 °C
Twardość wody miękka, średnio twarda
4–16°n
Skala pH ok. 6–7,5
Pokarm żywy i suchy, z dodatkiem roślinnego

Wymagania hodowlane

Brzanka purpurowa powinna być trzymana w dużych lub średniej wielkości zbiornikach z bogatą obsadą roślinną. Dobrze się czuje w półcieniu oraz w zwykłej, ale czystej wodzie o temperaturze 22 °C.

Rozmnażanie

Do urządzenia tarliska niezbędna jest stosunkowo miękka woda o temperaturze 26 °C oraz rośliny z delikatnymi liśćmi. Podczas tarła partnerzy przyciskają się silnie do siebie, samiec uderza płetwą ogonową o grzbiet samicy, po czym ryby rozdzielają się, a zapłodnione jaja opadają na podłoże. Pomyślny wynik rozmnażania zależy od właściwego doboru pary hodowlanej. Po 24–36 godzinach z ikry wykluwa się wylęg, który początkowo jest bardzo wrażliwy na nagłą zmianę wody.

Przypisy

  1. Pethia nigrofasciata, [w:] Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. Pethia nigrofasciata, [w:] The IUCN Red List of Threatened Species (ang.).
  3. Brzanki. „Akwarium”. 3 (2/61), 1961. 

Bibliografia

  • Puntius nigrofasciatus. (ang.) w: Froese, R. & D. Pauly. FishBase. World Wide Web electronic publication. fishbase.org [dostęp 14 czerwca 2009]
  • Wally Kahl, Burkard Kahl, Dieter Vogt: Atlas ryb akwariowych. Przekład: Henryk Garbarczyk i Eligiusz Nowakowski. Warszawa: Delta W-Z, 2000. ISBN 83-7175-260-1.