Bucella

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez Paweł Ziemian BOT (dyskusja | edycje) o 10:32, 20 sty 2018. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.
Herb Mikołaja Bucelli

Bucellapolski herb szlachecki z nobilitacji.

Opis herbu

Opis zgodnie z klasycznymi regułami blazonowania:

Na tarczy dzielonej w słup w polu prawym, złotym skos srebrny, obarczony trzema dzwonkami złotymi w podzielonych liniami odcinkach, w których także wpisane krzyżujące się linie; nad i pod skosem po lwie wspiętym, srebrnym, trzymającym miecz w prawej łapie; pole lewe dzielone w pas; w polu górnym, czerwonym, nałęczka srebrna; w polu dolnym, czerwonym, rogacina podwójnie przekrzyżowana, srebrna.

Najwcześniejsze wzmianki

Nadany 12 kwietnia 1589 doktorowi filozofii i medycyny[1], lekarzowi królewskiemu, Mikołajowi Bucellemu z Padwy. Powstał przez dodanie godeł herbów Nałęcz Stanisława Gostomskiego i Lis Lwa Sapiehy[1] do herbu rodowego Bucellich. Józef Szymański podaje tu jeszcze nobilitację Prospera de Lippis et Bucellis, potwierdzoną 19 marca 1597, ale nadany wówczas herb miał być bez rogaciny.

Herbowni

Jedna rodzina herbownych: Bucella. Herb tej rodziny był określany także jako Lis[2], albo Nałęcz z Lisem[3].

Przypisy

  1. a b Anna Wajs: Materiały genealogiczne, nobilitacje, indygenaty w zbiorach Archiwum Głównego Akt Dawnych w Warszawie. Warszawa: DiG, 2001, s. 26. ISBN 83-7181-173-X.
  2. Kasper Niesiecki, Jan Nepomucen Bobrowicz: Herbarz polski Kaspra Niesieckiego S. J. T. 2. Lipsk: Breitkopf i Haertel, 1839, s. 342.
  3. Adam Boniecki: Herbarz Polski. T. 2. Warszawa: 1887, s. 210.

Bibliografia

Szablon:Herby szlacheckie w Polsce