Cerkiew Świętych Nowomęczenników i Wyznawców Rosyjskich w Butowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Cerkiew Świętych Nowomęczenników i Wyznawców Rosyjskich
Xрам Новомучеников и Исповедников Российских
cerkiew-pomnik
Ilustracja
Państwo

 Rosja

Obwód

 moskiewski

Miejscowość

Butowo

Wyznanie

prawosławne

Kościół

Rosyjski Kościół Prawosławny

Eparchia

podolska

Wezwanie

Świętych Nowomęczenników i Wyznawców Rosyjskich

Wspomnienie liturgiczne

niedziela 25 stycznia/7 lutego lub najbliższa niedziela od tej daty;
4. sobota po Passze

Przedmioty szczególnego kultu
Relikwie

Świętych Nowomęczenników z Butowa

Położenie na mapie obwodu moskiewskiego
Mapa konturowa obwodu moskiewskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Butowo, cerkiew”
Położenie na mapie Rosji
Mapa konturowa Rosji, po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Butowo, cerkiew”
Ziemia55°31′51,4″N 37°35′40,6″E/55,530944 37,594611
Strona internetowa

Cerkiew Świętych Nowomęczenników i Wyznawców Rosyjskich w Butowieprawosławna cerkiew. Wzniesiona na poligonie strzeleckim NKWD w Butowie dla upamiętnienia ofiar wielkiego terroru, które poniosły tam śmierć w masowych egzekucjach od 1935 do początku lat 50. XX wieku, w szczególności w okresie największego nasilenia represji między rokiem 1937 a 1938.

W 1995 obszar o powierzchni 6 hektarów, na którym znajdowały się masowe groby ofiar czystek, został przekazany Rosyjskiemu Kościołowi Prawosławnemu. Z inicjatywy grupy rodzin ofiar na miejscu tym wzniesiono pierwszą drewnianą cerkiew. Reprezentowała ona tradycyjny ruski styl i była zbudowana z drewna według projektu D. Szachowskiego[1].

W 2001 r. 140 osób, które poniosły śmierć w Butowie, zostało kanonizowanych w ramach Soboru Świętych Nowomęczenników z Butowa. Dniem ich pamięci została czwarta sobota po Wielkanocy. Patriarcha moskiewski i całej Rusi Aleksy II nazwał poligon „Rosyjską Golgotą”[1]. Trzy lata po kanonizacji, 15 maja 2004, Aleksy II dokonał poświęcenia kamienia węgielnego pod nową świątynię w Butowie. W ceremonii wzięli udział delegaci Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego poza granicami Rosji na czele z jej zwierzchnikiem, metropolitą Ławrem[1]. Projekt nowej świątyni wykonał M. Kiesler. Obiekt, zwieńczony pięcioma cebulastymi kopułkami na dachach namiotowych, luźno nawiązuje do motywów architektonicznych ruskiej sztuki sakralnej, jest jedyną w Rosji cerkwią o takiej formie[2]. Gotowa świątynia została poświęcona 19 maja 2007[2].

Cerkiew posiada trzy ołtarze, wyświęcone odpowiednio ku czci Zmartwychwstania Pańskiego (środkowy), Świętych Nowomęczenników i Wyznawców Rosyjskich (prawy) oraz św. Tichona, patriarchy Moskwy (lewy). Na dolnej kondygnacji świątyni gromadzone są pamiątki po nowomęczennikach rosyjskich[1]. W centralnej nawie znajduje się trzyrzędowy ikonostas[3]. We wnętrzu rozmieszczono również pięćdziesiąt ikon przedstawiających grupy nowomęczenników rosyjskich zamordowanych w poszczególne dni, osobne wizerunki przedstawiają zabitych w Butowie biskupów[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]