Cmentarz rzymskokatolicki w Kłodawie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Cmentarz rzymskokatolicki w Kłodawie
Ilustracja
Kościół św. Fabiana i Sebastiana w Kłodawie
Państwo

 Polska

Miejscowość

Kłodawa

Adres

ul. Cicha

Typ cmentarza

wyznaniowy

Wyznanie

katolicyzm

Stan cmentarza

czynny

Data otwarcia

1793

Zarządca

parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kłodawie

Położenie na mapie Kłodawy
Mapa konturowa Kłodawy, po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Cmentarz rzymskokatolicki w Kłodawie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, w centrum znajduje się punkt z opisem „Cmentarz rzymskokatolicki w Kłodawie”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, blisko prawej krawiędzi znajduje się punkt z opisem „Cmentarz rzymskokatolicki w Kłodawie”
Położenie na mapie powiatu kolskiego
Mapa konturowa powiatu kolskiego, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Cmentarz rzymskokatolicki w Kłodawie”
Położenie na mapie gminy Kłodawa
Mapa konturowa gminy Kłodawa, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Cmentarz rzymskokatolicki w Kłodawie”
Ziemia52°15′10,8″N 18°54′22,0″E/52,253000 18,906111
Grób Adama Pieńkiewicza

Cmentarz rzymskokatolicki w Kłodawie – cmentarz katolicki w Kłodawie, w województwie wielkopolskim. Cmentarz zarządzany jest przez parafię Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kłodawie.

Cmentarz figuruje w gminnej ewidencji zabytków[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Cmentarz założono na wzniesieniu nad rzeką Rgilewką w 1793 roku, po wydaniu rozporządzenia króla Fryderyka Wihelma, zakazującego pochówków w kościołach i na cmentarzach przykościelnych[2]. Cmentarz powstał na terenie należącym do kłodawskiej parafii i wyznaczony został na planie kwadratu. W 1848 i 1866 roku cmentarz rozszerzany był o kolejne grunty należące do parafii, osiągając w 1866 powierzchnię 3 mórg (ok. 1,5 hektarów). W 1916 roku cmentarz rozszerzono o kolejną morgę[2]. Początkowo cmentarz od frontu posiadał barierę, a z trzech stron otoczony był rowem. W późniejszych latach front obwiedziono murowanym parkanem, a boki barierami kamienno-ziemnymi[2][3].

W 1925 roku na zebraniu zgromadzenia parafialnego podjęto decyzję o wzniesieniu nowego, murowanego parkanu oraz o urządzeniu bramy wjazdowej i furtki. Postanowiono także wybudować w okolicach cmentarza jednoizbowy domek z kuchnią, który miał być przeznaczony na mieszkanie dla grabarza[2][4]. Postanowiono także obudować parkanem przylegający do cmentarza ogród owocowo-warzywny, który stanowił własność proboszcza i miał zostać przeznaczony na dalsze rozszerzenie cmentarza. Przeciwko tym działaniom zaprotestował jednak kłodawski proboszcz – ks. Hipolit Pyszyński, który dopatrzył się w działaniach zgromadzenia „zamachu na całość posiadania probostwa w Kłodawie” i w związku z tym wysyłał pisma m.in. do magistratu miasta, starosty powiatu kolskiego oraz do kurii diecezjalnej w Łodzi, planował także powiadomić w tej sprawie urząd wojewódzki oraz prokuraturę[4].

Następca ks. Pyszyńskiego – ks. Teofil Choynowski próbował pozyskać do rozszerzenia cmentarza grunty należące do państwa. Ziemia przyznana parafii przez Okręgowy Urząd Ziemski okazała się jednak nieodpowiednia do tego celu i ksiądz Choynowski ostatecznie podjął decyzję o rozszerzeniu cmentarza o należący do probostwa ogród[5]. Parkan otaczający cmentarz budowano w latach 1932–1935, przeprowadzono również wtedy prace porządkowe na terenie nekropolii. Wybudowano wtedy także domek dla grabarza[5][3].

W latach 80. XX wieku pojawił się pomysł zaadaptowania niezamieszkanego już wówczas domu grabarza na dom przedpogrzebowy, co też następnie uczyniono. W latach 90. XX wieku dom wyposażono w chłodnię[6][7][3].

Kościół św. Fabiana i Sebastiana[edytuj | edytuj kod]

Na terenie znajduje się także zabytkowy, drewniany kościół św. Fabiana i Sebastiana, pełniący funkcję kościoła filialnego kłodawskiej parafii. W latach 1848–1878 pełnił on funkcję kościoła parafialnego[7].

Kościół ten remontowano m.in. w latach 1846–1847, 1972–1976 i 2007–2008[7]. Przy kościele stoi także drewniana dzwonnica[8].

Pochowani[edytuj | edytuj kod]

Na cmentarzu zostali pochowani m.in.:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Gminna Ewidencja Zabytków gminy Kłodawa [online], 2013.
  2. a b c d Gańczyk, Grzanka i Maliński 2015 ↓, s. 42.
  3. a b c Historia [online], www.klodawskiecmentarze.pl [dostęp 2022-10-25].
  4. a b Gańczyk, Grzanka i Maliński 2015 ↓, s. 43.
  5. a b Gańczyk, Grzanka i Maliński 2015 ↓, s. 45.
  6. Gańczyk, Grzanka i Maliński 2015 ↓, s. 46.
  7. a b c Gańczyk, Grzanka i Maliński 2015 ↓, s. 47.
  8. kościół pw. św. św. Fabiana i Sebastiana - Zabytek.pl [online], zabytek.pl [dostęp 2022-10-25] (pol.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]