Deja vu (film 1990)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez BoskiBelmondo (dyskusja | edycje) o 20:04, 3 sty 2018. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.
Deja vu
Gatunek

film komediowy, film kryminalny

Rok produkcji

1989

Data premiery

18 kwietnia 1990

Kraj produkcji

Polska,
ZSRR

Język

angielski, rosyjski

Czas trwania

103 min

Reżyseria

Juliusz Machulski

Scenariusz

Juliusz Machulski
Aleksander Borodianski

Główne role

Jerzy Stuhr
Władimir Gołowin
Wojciech Wysocki

Muzyka

Krzesimir Dębski

Zdjęcia

Janusz Gauer

Scenografia

Walentin Gidulianow

Kostiumy

Tatiana Kropiwnaja, Barbara Bulkiewicz

Montaż

Halina Nawrocka

Produkcja

Studio Filmowe Zebra,
Studio Filmowe Odessa

Deja vu (in. tytuł Wiza na 48 godzin) – polsko-radziecki film fabularny w reżyserii Juliusza Machulskiego, będący pastiszem amerykańskiego kina gangsterskiego oraz kinematografii radzieckiej, nawiązuje m.in. do takich filmów jak Dawno temu w Ameryce, Czapajew, Pancernik Potiomkin. W filmie aktorzy mówią po angielsku i rosyjsku, a w pojedynczych scenach także po niemiecku.

Obsada

i inni.

Fabuła

Akcja filmu rozpoczyna się w Chicago w roku 1925. Prohibicja przysparza władzom więcej problemów niż korzyści. Członek gangsterskiej rodziny, Mick Nich, daje cynk policji o planowanym transporcie alkoholu i ucieka do Odessy w ZSRR, ziemi swoich przodków. Rodzina musi zmyć hańbę i wysyła za nim Johna Pollacka, zawodowego mordercę o polskich korzeniach, z zadaniem likwidacji renegata. Płatny morderca jedzie do Odessy jako profesor entomologii, jednak wpada tutaj w wir zdarzeń, które uniemożliwiają mu wykonanie zadania. Parowiec, na którym przybywa Pollack, jest pierwszym od czasu rewolucji październikowej, który przybył z Nowego Jorku do Odessy. Dlatego Pollack, który wyszedł ze statku pierwszy, wygrywa nagrodę w postaci zwiedzania ZSRR pod czujnym okiem ekipy Rusfłotu. W hotelu niedbała obsługa niszczy rączkę do ciągnięcia walizki, która w rzeczywistości jest składanym karabinem. Uciekając od ekipy Rusfłotu Pollack trafia w ręce Ormian i na skutek wstrząsu traci pamięć. Następują kolejne śmieszne zdarzenia, m.in. zamach bombowy na Pollacka zorganizowany przez Nicha i pościg zabójcy za renegatem, podczas którego trafiają na plan filmu o rewolucji oraz wyścig kolarski, na którym niechcący przeszkadzają w zdobyciu pierwszego miejsca niemieckim kolarzom – faworytom wyścigu. Do akcji wkracza radziecka milicja kryminalna. Johnny Pollack traci zmysły, a chicagowska rodzina gangsterska wysyła kolejnego mordercę, tym razem aby zlikwidował Pollacka, który nie wykonał zadania. Morderca zostaje w Odessie powitany przez ekipę Rusfłotu, która ma pomóc mu, tysięcznemu pasażerowi rejsu Nowy Jork-Odessa, w zwiedzaniu ZSRR.

Linki zewnętrzne