Dependencja Korony brytyjskiej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Przykład własnej administracji dependencji: tablice rejestracyjne na wyspie Man – oznaczenie GBM i triskelion z godła Man

Dependencja Korony brytyjskiej – forma zależności od Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej terytoriów (quasi-państw) formalnie niebędących terytoriami zależnymi, ale de facto jej podległych (zależność ta wynika bowiem z tradycji, a nie jest zależnością de iure). Głową dependencji jest monarcha brytyjski w ramach unii personalnej między nimi a Wielką Brytanią. Dependencje mają swoje własne parlamenty, rządy i inne aspekty państwowości: sprawami administracyjnymi, sądownictwem, gospodarką oraz finansami zajmują się władze lokalne. Stanowią zatem przypadek sui generis w stosunkach międzynarodowych.

Status dependencji posiadają:


Formalnie dependencje nie są częścią Unii Europejskiej, w praktyce uczestniczą w wielu jej politykach[1]. Ponieważ prowadzą niezależną od unijnej i od brytyjskiej politykę fiskalną, są to tzw. raje podatkowe. Jednakże Zjednoczone Królestwo odpowiada za ich sprawy zagraniczne i obronę.

W czasie II wojny światowej obie dependencje normandzkie znalazły się pod okupacją niemiecką.

Wszystkie inne terytoria zależne od Zjednoczonego Królestwa mają odmienne statusy i nie są dependencjami Korony.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. Damian Witoń: ...angielskie Wyspy Normandzkie i Wyspa Man nie wchodzą w skład UE? (pol.). uniaeuropejska.org, 2011-02-15. [dostęp 2013-07-07].