Doggerland

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Położenie i obszar zajmowany przez Doggerland we wczesnym holocenie

Doggerland – istniejący w okresie zlodowacenia północnopolskiego w południowej części Morza Północnego masyw lądowy, łączący Wielką Brytanię z kontynentem europejskim (obecnymi wybrzeżami Danii, Niemiec i Holandii).

Wynurzenie z morza tych terenów było spowodowane faktem, iż ogromne masy wody zostały uwięzione na lądach w postaci lodowców, skutkiem czego poziom oceanów był o ok. 60-120 m. niższy niż obecnie. Zależnie od poziomu morza, zmieniającego się na przestrzeni wieków, także i obszar Doggerlandu zmieniał swoją powierzchnię; maksymalnie teren ten zajmował ok. 200 tys. km²[potrzebne źródło]. Ląd ten miał powierzchnię równinną, pozbawioną większych wzniesień. Poprzez tereny Doggerlandu pierwsi ludzie dotarli na ziemie dzisiejszej Wielkiej Brytanii.

Wraz z topnieniem lodowców, podnosił się poziom oceanu, a tereny Doggerlandu były stopniowo zalewane przez wodę (transgresja morska), aż w końcu obszary te utraciły połączenie lądowe zarówno z Europą, jak i Wielką Brytanią. Najpierw woda zalała obszary niżej położone, natomiast leżące na północy Doggerlandu, obszary położone nieco wyżej, nadal pozostawały ponad poziomem morza i w konsekwencji pewien czas pozostałościami tego lądu były liczne wyspy rozrzucone po całym obszarze zajmowanym wcześniej przez Doggerland. Największą z tych wysp, obejmującą ok. 1/3-1/4 zatopionego lądu, były tereny obecnej ławicy Dogger Bank, leżącej w północnej części dawnego Doggerlandu; wraz z podnoszeniem poziomu morza, także i te tereny znalazły się pod wodą.

Lokalizacja ławicy Dogger Bank na Morzu Północnym

Jedna z teorii mówi o zalaniu pozostałości Doggerlandu około 6200 p.n.e. przez tsunami spowodowane przez osuwisko Storegga u wybrzeży Norwegii[1].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Wikimedia Commons

Przypisy

  1. sprint.clivar.org: The catastrophic final flooding of Doggerland by the Storegga Slide tsunami. [dostęp 18.11.2010]. (ang.) (m.in. mapa na str.12)