Dom Kereta

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dom Kereta
Widok od ul. Żelaznej
Widok od ul. Żelaznej
Państwo  Polska
Miejscowość Warszawa
Typ budynku instalacja artystyczna
Architekt Jakub Szczęsny
Inwestor Fundacja Polskiej Sztuki Nowoczesnej
Kondygnacje 3
Rozpoczęcie budowy 2012
Ukończenie budowy 2012
Zniszczono 2016[1]
Położenie na mapie Warszawy
Mapa lokalizacyjna Warszawy
Dom Kereta
Dom Kereta
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Dom Kereta
Dom Kereta
Ziemia 52°14′15,73″N 20°59′20,67″E/52,237703 20,989075
Strona internetowa

Dom Kereta (pełna nazwa: Ermitaż – Dom Kereta) – instalacja artystyczna zaprojektowana przez architekta Jakuba Szczęsnego i grupę projektową Centrala, zbudowana w 2012 w pobliżu skrzyżowania ulic Chłodnej i Żelaznej na warszawskiej dzielnicy Wola. Obiekt został otwarty 20 października 2012[2]. Znajduje się on w 152-centymetrowej szczelinie pomiędzy powojennym blokiem mieszkalnym przy ul. Chłodnej 22 i przedwojenną kamienicą przy ul. Żelaznej 74. Instalacja posiada wewnątrz trzy poziomy i zaprojektowana jest jako obiekt mieszkalny.

Inwestorem jest Fundacja Polskiej Sztuki Nowoczesnej, generalnym wykonawcą spółka Awbud, a projektantem architekt Jakub Szczęsny. Instalacja została zaprojektowana jako pracownia dla izraelskiego pisarza Etgara Kereta i przeznaczona na miejsce działań kulturalnych. Minimalny rozmiar mieszkania nawiązuje do zwięzłości opowiadań artysty[2].

Lokalizacja w pobliżu kładki łączącej w czasach okupacji hitlerowskiej dwie części warszawskiego getta częściowo wiąże się z losami rodziny Kereta, która pochodzi z Warszawy i którą w czasie II wojny światowej uwięziono w getcie[2]. Keret jest pierwszym mieszkańcem, natomiast projekt przewiduje, że kolejnymi lokatorami zostaną artyści wyłonieni przez jury z Keretem na czele[2].

Dom Kereta opisywany jest jako jeden z najwęższych na świecie[3], jednak formalnie nie jest budynkiem mieszkalnym. Nie spełnia polskich przepisów dla lokalu mieszkalnego, przez co nie jest obiektem stałym, i m.in. nie można w nim uzyskać zameldowania[2].

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Domy przy Żelaznej 74 (z lewej) i Chłodnej 22 (z prawej), pomiędzy którymi znajduje się Dom Kereta
Widok od strony podwórka
Kładka nad ul. Chłodną w czasie II wojny światowej – lokalizacja nawiązuje do polsko-żydowskich korzeni Kereta

Dom Etgara Kereta jest zbudowany na kształt trójkąta prostokątnego. Jego dach jest przeszklony, na drugiej kondygnacji zamontowane są: kuchnia i łazienka. Trzecia kondygnacja wyposażona została w: biurko, łóżko i regał.

Konstrukcję instalacji stanowi stalowy szkielet. Elewację wykonano z poliwęglanu, a frontową ścianę zabezpiecza siatka ze stali. Do części mieszkalnej wchodzi się z pierwszej kondygnacji przez podnoszoną klapę ze schodami, a do pomieszczeń na dwóch pozostałych kondygnacjach po drabinach. W najszerszym miejscu dom ma 152 cm, podczas gdy w najwęższym 92 cm[2].

Przypisy

  1. Budynek jest instalacją tymczasową. Po 4 latach od zbudowania planowana jest jego rozbiórka.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 Dariusz Bartoszewicz. Dom, który ściska. „Gazeta Wyborcza”. 7617 (245), s. 27, 2012-10-19. Agora (pol.). 
  3. Check Out The Skinniest House In The World (ang.). fastcodesign.com. [dostęp 2012-07-25].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]