Dom Kereta

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dom Kereta
Widok od ul. Żelaznej
Widok od ul. Żelaznej
Państwo  Polska
Miejscowość Warszawa
Typ budynku instalacja artystyczna
Architekt Jakub Szczęsny
Inwestor Fundacja Polskiej Sztuki Nowoczesnej
Kondygnacje 3
Rozpoczęcie budowy 2012
Ukończenie budowy 2012
Zniszczono 2016[1]
Położenie na mapie Warszawy
Mapa lokalizacyjna Warszawy
Dom Kereta
Dom Kereta
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Dom Kereta
Dom Kereta
Ziemia 52°14′15,73″N 20°59′20,67″E/52,237703 20,989075
Strona internetowa

Dom Kereta (pełna nazwa: Ermitaż – Dom Kereta) – instalacja artystyczna zaprojektowana przez architekta Jakuba Szczęsnego i grupę projektową Centrala, zbudowana w 2012 w pobliżu skrzyżowania ulic Chłodnej i Żelaznej na warszawskiej dzielnicy Wola. Obiekt został otwarty 20 października 2012[2]. Znajduje się on w 152-centymetrowej szczelinie pomiędzy powojennym blokiem mieszkalnym przy ul. Chłodnej 22 i przedwojenną kamienicą przy ul. Żelaznej 74. Instalacja posiada wewnątrz trzy poziomy i zaprojektowana jest jako obiekt mieszkalny.

Inwestorem jest Fundacja Polskiej Sztuki Nowoczesnej, generalnym wykonawcą spółka Awbud, a projektantem architekt Jakub Szczęsny. Instalacja została zaprojektowana jako pracownia dla izraelskiego pisarza Etgara Kereta i przeznaczona na miejsce działań kulturalnych. Minimalny rozmiar mieszkania nawiązuje do zwięzłości opowiadań artysty[2].

Lokalizacja w pobliżu kładki łączącej w czasach okupacji hitlerowskiej dwie części warszawskiego getta częściowo wiąże się z losami rodziny Kereta, która pochodzi z Warszawy i którą w czasie II wojny światowej uwięziono w getcie[2]. Keret jest pierwszym mieszkańcem, natomiast projekt przewiduje, że kolejnymi lokatorami zostaną artyści wyłonieni przez jury z Keretem na czele[2].

Dom Kereta opisywany jest jako jeden z najwęższych na świecie[3], jednak formalnie nie jest budynkiem mieszkalnym. Nie spełnia polskich przepisów dla lokalu mieszkalnego, przez co nie jest obiektem stałym, i m.in. nie można w nim uzyskać zameldowania[2].

Opis[edytuj | edytuj kod]

Domy przy Żelaznej 74 (z lewej) i Chłodnej 22 (z prawej), pomiędzy którymi znajduje się Dom Kereta
Szczelina przed powstaniem instalacji
Widok od strony podwórka

Dom Etgara Kereta jest zbudowany na kształt trójkąta prostokątnego. Jego dach jest przeszklony, na drugiej kondygnacji zamontowane są: kuchnia i łazienka. Trzecia kondygnacja wyposażona została w: biurko, łóżko i regał.

Konstrukcję instalacji stanowi stalowy szkielet. Elewację wykonano z poliwęglanu, a frontową ścianę zabezpiecza siatka ze stali. Do części mieszkalnej wchodzi się z pierwszej kondygnacji przez podnoszoną klapę ze schodami, a do pomieszczeń na dwóch pozostałych kondygnacjach po drabinach. W najszerszym miejscu dom ma 152 cm, podczas gdy w najwęższym 92 cm[2].

Przypisy

  1. Budynek jest instalacją tymczasową. Po 4 latach od zbudowania planowana jest jego rozbiórka.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 Dariusz Bartoszewicz. Dom, który ściska. „Gazeta Wyborcza”. 7617 (245), s. 27, 2012-10-19. Agora (pol.). 
  3. Check Out The Skinniest House In The World (ang.). fastcodesign.com. [dostęp 2012-07-25].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]