Dreszczowiec

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Kadr z filmu Zawrót głowy

Dreszczowiec (ang. thriller) – rodzaj utworu sensacyjnego, powieści, filmu lub serialu telewizyjnego, mającego wywołać u czytelnika bądź widza dreszcz emocji. Wykorzystuje on głównie napięcie, niepewność i tajemniczość jako główne elementy utworu. Fabuła podąża w kierunku punktu kulminacyjnego. Napięcie zazwyczaj pojawia się, gdy główny bohater znajduje się w niebezpiecznej sytuacji, z której ucieczka wydaje się niemożliwa. Życie bohatera zazwyczaj jest zagrożone, ponieważ niespodziewanie lub nieświadomie znalazł się w śmiertelnym zagrożeniu lub potencjalnie niebezpiecznej sytuacji. W zależności od podgatunku fabuła thrillera opiera się zwykle na obronie jakiegoś dobra – życia ludzkiego, państwa, społeczności; zaskakujące rozwiązanie akcji następuje pod koniec utworu. Zwykle celem fabuły jest odkrycie, kto jest zabójcą spośród osób, których bohater nie podejrzewał. Prekursorem thrillera w filmie był Alfred Hitchcock (Ptaki). W literaturze elementy thrillera pojawiają się od lat 60. XX wieku (m.in. u Fredericka Forsytha, Alistaira MacLeana).

Podgatunki dreszczowców[edytuj | edytuj kod]

Conspiracy thriller – główny bohater staje sam naprzeciw dużej grupie wrogów, którzy np. knują przeciw niemu intrygę lub chcą mu coś zrobić.

Crime thriller – czyli thriller kryminalny, jest to podgatunek z elementami kryminału. Crime thriller zwykle opiera się na aspektach psychologicznych. Głównymi motywami tych filmów są seryjni mordercy, psychopaci, gwałciciele lub porywacze.

Thriller erotyczny – jest to film lub literacki podgatunek, który jest mieszanką erotyki i thrillera. W Ameryce Północnej popularność tego gatunku wzrosła w połowie lat 80.

Thriller medyczny – jego akcja toczy się w środowisku medycznym. Podejmuje tematykę zagrożenia życia ludzkiego i zagadnień związanych z bioetyką w obliczu zmian, jakie niesie współczesna medycyna, oraz powiązań świata medycznego ze środowiskiem przestępczym. Najbardziej znani pisarze uprawiający ten gatunek to: Robin Cook, Tess Gerritsen, Michael Palmer, Peter Clement.

Thriller psychologiczny – występuje w nim konflikt między głównymi bohaterami, który leży na granicy ich psychiki i emocji.


Zobacz też[edytuj | edytuj kod]