Milczenie owiec (film)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Milczenie owiec
The Silence of the Lambs
Gatunek thriller
Data premiery Polska 31 grudnia 1991 r.
Ziemia 30 stycznia 1991 r.
Kraj produkcji Stany Zjednoczone USA
Język angielski
Czas trwania 118 min
Reżyseria Jonathan Demme
Scenariusz Ted Tally,
na podstawie książki Thomas Harrisa
Główne role Jodie Foster,
Anthony Hopkins
Muzyka Howard Shore
Zdjęcia Tak Fujimoto
Scenografia Kristi Zea
Montaż Craig McKay
Produkcja Kenneth Utt
Wytwórnia Orion Pictures
Strong Heart/Demme Production
Dystrybucja Orion Pictures (USA)
Budżet $ 19 milionów
Nagrody
5 Oscarów w 1992 roku

Milczenie owiec (ang. The Silence of the Lambs) – wyprodukowany w 1991 roku amerykański thriller psychologiczny.

Został nominowany do wielu nagród filmowych. Najważniejszą z nich – Oscary w 1992 roku – zdobył w pięciu kategoriach:

Po jego sukcesie nakręcono całą serię filmów o Hannibalu Lecterze:

Swego rodzaju poprzednikiem Milczenia owiec, mówiącym o tym samym bohaterze-zbrodniarzu i opartym na książce tego samego autora, jest film Manhunter z roku 1986, jednak z uwagi na szereg różnic, twórcy Milczenia owiec nie uważają swego dzieła za sequel.

Do roli Hannibala Lectera był brany pod uwagę Gene Hackman, który jednocześnie miał być reżyserem obrazu. Brian Cox – aktor, który zagrał Lectera w filmie Manhunter, był rozważany do zagrania postaci psychopaty. Miał się w nią również wcielić John Hurt, jednak nie przyjął propozycji z powodu choroby.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Ekipa[edytuj | edytuj kod]

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Psychopata porywa i morduje młode kobiety na środkowym zachodzie USA. Trudna sprawa "Buffalo Billa" zostaje powierzona przez FBI agentce Clarice Starling (w tej roli nagrodzona Oscarem Jodie Foster).

"Buffalo Bill", to seryjny morderca wyróżniający się szczególnym okrucieństwem wobec swych ofiar, a mianowicie obdzierający je ze skóry.

Wierząc, że w ujęciu tego mordercy dopomoże tylko inny przestępca, FBI wysyła ją na wywiad z innym obłąkanym więźniem, Hannibalem Lecterem (w tej tej roli nagrodzony Oskarem Anthony Hopkins) który może dostarczyć psychologicznych przesłanek i tropów do kolejnych działań zabójcy. Lecz sam Hannibal to niezwykle inteligentny i niebezpieczny morderca – pacjent więziennego centrum psychiatrycznego, który zjadał swoje ofiary.

Hannibal "Cannibal" jest psychiatrą. Z najmniejszego widocznego gestu, niezauważalnej pozy bądź słowa brzmiącego nienaturalnie potrafi bezbłędnie odczytać pragnienia, strach, ambicje. Zmuszając Clarice do wyznań zachowuje się jak psychoterapeuta znający najintymniejsze tajemnice wspomnień. Z tych wspomnień wyjawia się tytułowe "milczenie owiec", a właściwie ryk zarzynanych owiec ‒ powtarzający się koszmar senny Clarice.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

  • Michelle Pfeiffer odrzuciła rolę agentki Starling.
  • Postać Jacka Crawforda, granego przez Scotta Glenna, była zainspirowana osobą prawdziwego detektywa, Johna Douglasa. Douglas spędzał dużo czasu z Glennem, by ten mógł lepiej go zagrać.
  • Brodaty mężczyzna, który towarzyszy Chiltonowi i dwóm strażnikom przy odciąganiu Starling podczas jej ostatniego spotkania z Lecterem, to George A. Romero.
  • Film ten zajął drugie miejsce w rankingu na najbardziej przerażający film wszech czasów przeprowadzonym przez magazyn "Giant" w 2005 roku.
  • Anthony Hopkins opisał głos Lectera jako "mieszankę Trumana Capote i Katharine Hepburn".
  • Thomas Harris, autor powieści, nigdy nie widział filmu, gdyż obawia się, że mógłby on wpłynąć na jego pisarstwo.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]