Dwór w Kuznocinie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Dwór w Kuznocinie
Ilustracja
Widok ogólny
Państwo

 Polska

Miejscowość

Kuznocin

Typ budynku

dwór

Architekt

Franciszek Morawski

Inwestor

Karol Woyzbun

Rozpoczęcie budowy

1923

Ukończenie budowy

1924

Ważniejsze przebudowy

po 1974

Pierwszy właściciel

Karol Woyzbun

Kolejni właściciele

Franciszek Majorek, Barbara Łempicka, Jan Krzysztof Polachowski

Obecny właściciel

prywatny

Położenie na mapie gminy wiejskiej Sochaczew
Mapa konturowa gminy wiejskiej Sochaczew, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Dwór w Kuznocinie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Dwór w Kuznocinie”
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa konturowa województwa mazowieckiego, po lewej znajduje się punkt z opisem „Dwór w Kuznocinie”
Położenie na mapie powiatu sochaczewskiego
Mapa konturowa powiatu sochaczewskiego, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Dwór w Kuznocinie”
Ziemia52°13′00,5″N 20°13′26,5″E/52,216806 20,224028

Dwór w Kuznociniedwór zlokalizowany nad Bzurą w Kuznocinie (powiat sochaczewski).

Historia[edytuj | edytuj kod]

Stan przed 1992

Majątek ziemski we wsi do 1783 stanowił własność sióstr dominikanek z Sochaczewa. Następnie, w XIX wieku, była to własność rządowa. W latach 60. XIX wieku przeszedł w ręce Wiktora Marige`a[1].

Poprzedni dwór w tym miejscu wzniesiono w końcu XIX wieku. Była to budowla skromna, parterowa, kryta dachem dwuspadowym, z drewnianym, zdobionym snycerką gankiem od frontu. Obiekt ten został spalony w trakcie działań I wojny światowej w 1914 (lub 1915[1]) i został zastąpiony budynkiem tymczasowym[2].

W 1910 majątek nabyli Maria i Wincenty (herbu Zagłoba[3]) Smoleńscy. Obecny dwór wzniesiono z inicjatywy Karola Woyzbuna (jednego z pionierów polskiej elektrotechniki, założyciela warszawskiego przedsiębiorstwa Cyrkon produkującego pierwsze polskie żarówki[4]) i jego małżonki, Haliny ze Smoleńskich. Wzniesiono go w 1923 według projektu poznańskiego[4] architekta Franciszka Morawskiego, który ożenił się z jedną z córek Karola Woyzbuna. Dwór został ostatecznie wykończony w 1924. Architektura obiektu jest syntezą wyobrażeń o polskim dworku szlacheckim. Malownicza bryła łączy w sobie elementy barokowe z ekspresjonistyczną stylizacją[2].

Karol Woyzbun zmarł w 1943. We dworze pozostali jego spadkobiercy oraz uciekinierzy z Warszawy. Po 1945 osiedlili się w pomieszczeniach dzicy lokatorzy. Woyzbunowie, nie mogąc utrzymać obiektu, sprzedali dwór ogrodnikowi, Franciszkowi Majorkowi. W 1974 odkupiła go Barbara Łempicka, która zmodernizowała budowlę (odbudowała taras, założyła kanalizację, a w salonie wzniosła kominek z herbem Junosza według projektu Andrzeja Zaborowskiego. Z przyczyn osobistych Łempicka sprzedała dwór Janowi Krzysztofowi Polachowskiemu, który dokonał wymiany dachówek na pokrycie blaszane[2]. Obecnie dwór stanowi własność prywatną[1].

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Budynek jest wzniesiony na planie prostokąta z dwoma wielobocznymi alkierzami w elewacji frontowej i kryjącą wejście kolumnadą między nimi. Od strony ogrodu umieszczono dwukondygnacyjny ryzalit. Z rozległego tarasu rozpościerał się widok na dolinę Bzury. Dwór przykryto wysokim dachem mansardowym (poddasze mieszkalne). Nad wejściem umieszczono dekoracyjny szczyt o fantazyjnym charakterze. We wnętrzach zachowano tradycyjny układ sieni i salonu na osi, jak również przylegających doń innych pomieszczeń. Od południe zbudowano kuchnię, która, poprzez kredens łączyła się z jadalnią. Wnętrza udekorowano skromnie, fryzami o tematyce roślinnej[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Polska Niezwykła, Kuznocin. Dwór
  2. a b c d Waldemar Baraniewski, Tadeusz S. Jaroszewski, Bardzo polski Kuznocin, w: Spotkania z Zabytkami, nr 11/1992, s.5-8, ISSN 0137-222X.
  3. Dobroni, Kuznocin - dworek
  4. a b eSochaczew, Dwór w Kuznocinie