Dziadowska Turniczka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Dziadowska Turniczka
Ilustracja
Dziadowska Turniczka wśród podpisanych obiektów – widok od strony Doliny Małej Zimnej Wody
Państwo

 Słowacja

Pasmo

Tatry, Karpaty

Położenie na mapie Tatr
Mapa konturowa Tatr, na dole po prawej znajduje się czarny trójkącik z opisem „Dziadowska Turniczka”
Położenie na mapie Karpat
Mapa konturowa Karpat, u góry nieco na lewo znajduje się czarny trójkącik z opisem „Dziadowska Turniczka”
Ziemia49°10′47,7″N 20°12′09,0″E/49,179917 20,202500

Dziadowska Turniczka (słow. Kostolníkova vežička[1]) – turnia znajdująca się w masywie Kościołów w słowackich Tatrach Wysokich. Leży w Zimnowodzkiej Grani, którą Pośrednia Grań wysyła na południowy wschód. Jest położona w południowo-wschodniej grani Małego Kościoła – od bloku szczytowego oddziela go Dziadowski Przechód. Z kolei z drugiej strony turnia sąsiaduje z Dziadowskim Kopiniakiem, który oddzielony jest Dziadowską Szczerbiną[2].

Na wierzchołek Dziadowskiej Turniczki nie prowadzą żadne szlaki turystyczne. W dawniejszej literaturze słowackiej Dziadowska Turniczka i Dziadowski Kopiniak traktowane były jako jeden obiekt (Veža nad Ohniskom)[2].

Polska nazwa Dziadowskiej Turniczki i innych sąsiednich obiektów jest wynikiem nieporozumienia przy tłumaczeniu – słowackie słowo kostolník oznacza osobę opiekującą się kościołem i nie ma wydźwięku pejoratywnego. Słowacka nazwa powstała jako luźne skojarzenie z pobliskimi Kościołami i jest autorstwa wspinających się tu taterników[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Grzegorz Barczyk, Ryszard Jakubowski (red.), Adam Piechowski, Grażyna Żurawska: Bedeker tatrzański. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2000, s. 400. ISBN 83-01-13184-5.
  2. a b Witold Henryk Paryski: Tatry Wysokie. Przewodnik taternicki. Część XVII. Spąga – Rywociny. Warszawa: Sport i Turystyka, 1973, s. 151.