Edir Macedo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Edir Macedo
ewangelista
Ilustracja
Edir Macedo
Data i miejsce urodzenia

18 lutego 1945
Rio das Flores

Wyznanie

pentekostalizm

Kościół

Kościół Uniwersalny

Strona internetowa

Edir Macedo (ur. 18 lutego 1945 w Rio das Flores) – brazylijski pastor neopentekostalny, właściciel drugiej co do wielkości sieci telewizyjnej w Brazylii pn. Rede Record, autor książek. Według Forbesa jest najbogatszym pastorem w Brazylii, a jego majątek wynosi około 1 miliarda dolarów amerykańskich[1].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w 1945 roku jako jedno z siedmiu dzieci w rodzinie katolickiej. Niedługo po urodzinach jego ojciec osiedlił się w Rio de Janeiro. Według brazylijskich standardów jego rodzice nie byli ubodzy, niemniej w ich domu nie było telewizora, ani lodówki. W wieku 16 lat zaczął pracować. W wieku 18 lat był na ewangelizacji kanadyjskiego kaznodziei zielonoświątkowego[2]. W 1977 roku założył Uniwersalny Kościół Królestwa Bożego.

Należy do najbardziej kontrowersyjnych brazylijskich przywódców religijnych. Odrzucił wszelkie formy purytanizmu charakterystyczne dla brazylijskiego pentekostalizmu pierwszej fali, nawołuje swoich wiernych do ofiarności na rzecz Kościoła, krytykuje teologię w każdej postaci. Zarzuca się mu, że się wzbogacił kosztem swoich wiernych, że prowadzi swój Kościół na wzór firmy, a jego działalność przypomina działalność gospodarczą. Gromadzi wielkie tłumy na stadionach. W 1992 został aresztowany za nielegalne operacje finansowe i spędził wtedy 11 dni w areszcie. Protestanci zarzucają mu, że zniesławia wszystkich protestantów w Brazylii i działa na ich szkodę[3].

Twórczość autorska[edytuj | edytuj kod]

Jest autorem kilkudziesięciu książek o charakterze religijnym, które sprzedały się w ponad 10 milionach egzemplarzy[4]. Książka Nos Passos de Jesus (2003) została sprzedana w nakładzie ponad 3 milionów egzemplarzy[5]. Książka Orixás, Caboclos e Guias: Deuses ou Demônios? sprzedana została w nakładzie ponad 3 milionów egzemplarzy i zajmuje pierwsze miejsce wśród najlepiej sprzedających się ewangelikalnych książek w Brazylii[6]. Książka ta zniesławia afro-brazylijskie kulty Umbanda, Candomblé, Quimbanda oraz spirytyzm i stała się przedmiotem kontrowersji. W 2005 roku brazylijski wymiar sprawiedliwości zabronił dystrybucji książki ze względu na sfanatyzowany opis afro-brazylijskich kultów. Później jednak Trybunał Federalny zniósł ten zakaz ze względu na wolność słowa gwarantowaną przez piąty artykuł konstytucji[7].

Wybrane publikacje[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Anderson 2013 ↓.
  2. Cuadros 2013 ↓.
  3. Anderson 2014 ↓, s. 83.
  4. Com fortuna de R$ 2 bilhões, Edir Macedo é o pastor evangélico mais rico do Brasil, diz revista. [w:] noticias.uol.com.br [on-line]. [dostęp 2015-1125].
  5. Campeões de venda. [w:] ediouro.com.br [on-line]. Ediouro, 2011. [dostęp 14 de agosto de 2011]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-08-14)].
  6. Justiça tenta suspender venda de livro do dono da Record. [w:] ofuxico.terra.com.br [on-line]. Terra Networks, 2005. [dostęp 14 de agosto de 2011].
  7. TRF libera circulação do livro de Edir Macedo. [w:] expresso-noticia.jusbrasil.com.br [on-line]. 2014. [dostęp 2015-11-25].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]