Eve (raperka)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Eve
Eve09TIFF.jpg
Eve podczas Festiwalu Filmowego w Toronto w 2009 roku
Imię i nazwisko Eve Jihan Jeffers
Pseudonim E-V-E, Ruff Ryders' First Lady
Data i miejsce urodzenia 18 listopada 1978
Filadelfia, Pensylwania
Pochodzenie  Stany Zjednoczone
Gatunek hardcore rap[1]
Zawód raperka, aktorka
Aktywność od 1998
Wytwórnia płytowa Ruff Ryders, Full Surface, Aftermath Entertainment, Geffen
Powiązania Ruff Ryders
Swizz Beatz
Gwen Stefani
Alicia Keys
Sean Paul

Eve, właściwie Eve Jihan Jeffers[1] (ur. 10 listopada 1978[1]) – amerykańska raperka z Filadelfii. Pod koniec października 2007 roku wzięła udział w telewizyjnej gali stacji VH1Hip Hop Honors 2007.

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Wczesne lata[edytuj | edytuj kod]

Początkowo Eve zajmowała się tylko śpiewem. Występowała w wielu chórach i założyła grupę składającą się z samym dziewczyn – Dope Girl Posse (D.G.P.) miały nawet swojego menedżera, który po pewnym czasie zwrócił uwagę na grupę hip-hopową, ABC i zaproponował D.G.P., aby też zaczęły rapować. Eve ten pomysł się spodobał.

The First Lady of Ruff Ryders (1998-1999)[edytuj | edytuj kod]

Eve wkrótce dołączyła do grupy hip-hopowej Ruff Ryders. Pojawiła się na klipach DMX-a "How's It Goin' Down" i "Ruff Ryders Anthem". Później wystąpiła na mixtape'ie DJ-a Clue "The Professional", razem z DMX-em, Drag-Onem, Jadakissem i Stylesem na remiksie "Ruff Ryders' Anthem". Wzięła też udział w nagrywaniu pierwszej składanki Ruff Ryders, "Ryde or Die Vol. 1", z której wydano dwa single z udziałem Eve: "Ryde or Die" (z The LOX, Drag-Onem i DMX-em) oraz "What Ya Want" (z Nokio z Dru Hill). Potem raperka współpracowała z The Roots, Blackstreet i Janet Jackson. Jej debiutancki album, "Let There Be Eve...Ruff Ryders' First Lady", okazał się być wielkim sukcesem i stał się drugim albumem raperki-kobiety, który zadebiutował na pierwszym miejscu listy Billboard 200 (pierwszym albumem w tej kategorii był "Chyna Doll" Foxy Brown, wydany tylko pół roku wcześniej).

Scorpion (2001)[edytuj | edytuj kod]

Po sukcesie pierwszego albumu, Eve wydała kolejny album, "Scorpion" w 2001. Pierwszy singiel, "Who's That Girl", zapewnił jej sławę na całym świecie. Drugi, "Let Me Blow Ya Mind" (z Gwen Stefani) wyprodukowany przez Dr. Dre, okazał się jeszcze większym sukcesem. Zadebiutował na 2 miejscu listy Billboard Hot 100 (również na piątym miejscu Specja Listy Vivy w kategorii "Najlepsze featuringi"). Utwór ten wygrał nagrodę Grammy w kategorii Best Rap/Sung Collaboration, a "Scorpion" został zatwierdzony jako platyna.

Eve-Olution (2002-2003)[edytuj | edytuj kod]

Trzeci album Eve, Eve-Olution, został wydany latem 2002 roku i zadebiutował na 6 miejscu listy Billboard 200. Pierwszy singiel promujący album, "Gangsta Lovin'", z Alicią Keys, był kolejnym hitem i zadebiutował na 3 miejscu listy Billboard Hot 100. Kolejny singiel, "Satisfaction", również odniósł sukces. "Eve-Olution" jest najgorzej sprzedającym się albumem Eve.

Gościnnie na singlach (2005-2007)[edytuj | edytuj kod]

W marcu 2005 Eve wystąpiła na "Rich Girl" Gwen Stefani (7 miejsce na Billboard Hot 100). Później wystąpiła w remiksie "1 Thing" Amerie (1 miejsce Billboard Hot 100). W 2007 wystąpiła na singlu Kelly Rowland "Like This".

Here I Am (2007-2008)[edytuj | edytuj kod]

Aktualnie Eve pracuje nad swoim czwartym albumem, "Here I Am", który ma być wydany wcześnie w roku 2008. Produkcją zajmą się Timbaland, Dr. Dre, The Neptunes, Swizz Beatz i Scott Storch. Gościnnie wystąpią Adam Levine, Sean Paul, Swizz Beatz, Shakira i prawdopodobnie Gwen Stefani.

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Albumy[edytuj | edytuj kod]

Single[edytuj | edytuj kod]

Inne Single[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. 1,0 1,1 1,2 Steve Huey: Eve Biography (ang.). allmusic.com. [dostęp 2010-03-21].