Fermbet

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Fermbet – polski system konstrukcyjno-montażowy[1] żelbetowych budynków inwentarskich stosowany w latach 70. i 80. XX wieku[2].

Konstrukcja[edytuj | edytuj kod]

System został stworzony przez przedsiębiorstwo Bisprol w oparciu o dokumentację typową nr WB-44l3l73l1, zasadniczo z przeznaczeniem dla tuczu młodego bydła opasowego[3]. Rozpiętości budynków w ramach systemu wynosiła: 12,6, 16,6, 18 i 19,5 metra[4].

System zakładał pełną prefabrykację elementów nośnych budynków i obudowy. Konstrukcja nośna wznoszona była w układzie słupowo-ryglowym (słupy żelbetowe utwierdzone w części dolnej, przegubowo łączone z ryglami, które skonstruowano z żelbetowych dźwigarów kratowych i ściągu stalowego). Jako elementy nośne przekrycia dachowego stosowano płatwie żelbetowe. Zarówno pokrycie dachu, jak i stropy podwieszane wykonywano z falistych płyt azbestowo-cementowych ocieplanych wełną mineralną albo styropianem. Ściany zewnętrzne stanowiły warstwowe, prefabrykowane płyty typu WPS z okładzinami żelbetowymi i siedmiocentymetrowym rdzeniem styropianowym[2].

Użytkowanie[edytuj | edytuj kod]

Konstrukcja budynków powinna zapewniać odpowiednią dla zwierząt temperaturę wewnątrz (np. dla obór wolnostanowiskowych 6°C, a dla chlewni loch z prosiętami 18°C)[2]. Mimo znacznego rozpowszechnienia konstrukcji w Polsce, w opinii użytkowników posiadała ona pewne mankamenty techniczne i technologiczne, m.in. mały stopień autonomii cieplnej pomieszczeń od warunków zewnętrznych, jak również wilgotność znacznie przekraczającą ówczesne normy RWPG. Znacznie zawyżona była również zawartość dwutlenku węgla w powietrzu. Niekorzystne wskaźniki termiczno-wilgotnościowe i mikroklimatyczne wpływały ujemnie na termoregulację u zwierząt, jak również na ich procesy metaboliczne, co w konserwacji prowadziło do niesatysfakcjonującego wykorzystania paszy, a tym samym do pogorszenia się stanu zdrowia i produkcyjności zwierząt hodowlanych[3].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Budownictwo Rolnicze - publikacje - AGROBUDOWNICTWO.pl Portal budownictwa rolniczego, wiejskiego i agro przemysłowego [online], www.agrobudownictwo.pl [dostęp 2022-05-14].
  2. a b c Wiesław Buczkowski, Recenzja rozprawy doktorskiej mgr. inż. arch. Piotra Fornalczyka z Wydziału Budownictwa i Ochrony Środowiska Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie pt. "Analiza celowości modernizacji rolniczych obiektów produkcyjnych z wykorzystaniem oceny punktowej", Poznań: Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, 2015, s. 1-2.
  3. a b Tadeusza Majewski, Leon Saba, Badania mikroklimatyczne w fermie bydła opasowego typu,,Fermbet", „Medycyna Weterynaryjna” (3), 1978, s. 169.
  4. Małgorzata Drożdż-Szczybura, O wyrazie architektonicznym budynków inwentarskich. Od kraala do farmy pionowej, Kraków: Politechnika Krakowska, 2011, s. 139.