Frontex

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
European Agency for the Management of Operational Cooperation at the External Borders of the Member States of the European Union
(Europejska Agencja Zarządzania Współpracą Operacyjną na Zewnętrznych Granicach Państw Członkowskich Unii Europejskiej)
Siedziba Warszawa, Polska
Członkowie 28 państw
Dyrektor wykonawczy Ilkka Laitinen
Utworzenie 26 października 2004
Rozwiązanie istnieje
Oficjalna strona organizacji
Rondo 1 – budynek w którym znajduje się siedziba agencji Frontex w Warszawie

Frontex (od fr. Frontières extérieures, czyli ˌˌgranice zewnętrzneˈˈ); Europejska Agencja Zarządzania Współpracą Operacyjną na Granicach Zewnętrznych Państw Członkowskich Unii Europejskiej (European Agency for the Management of Operational Cooperation at the External Borders of the Member States of the European Union) – niezależna agencja w ramach Unii Europejskiej powstała 1 maja 2005[1].

Działalność[edytuj | edytuj kod]

Zadaniem Frontexu jest udzielanie pomocy w szkoleniu służb granicznych, analiza ryzyka zagrożeń terroryzmem oraz wspomaganie państw członkowskich UE przy wydalaniu nielegalnych imigrantów. Rada Zarządzająca składa się z reprezentantów państw członkowskich UE (po 1 osobie z każdego kraju, a każdy z członków Rady musi mieć wyznaczonego zastępcę w razie swojej nieobecności), Islandii, Norwegii (oba kraje nie będąc w UE są członkami układu z Schengen o zniesieniu granic wewnętrznych) oraz dwóch reprezentantów Komisji Europejskiej.

Dyrektorem wykonawczym agencji został przedstawiciel Finlandii, Ilkka Laitinen. Jej siedziba znajduje się w Warszawie, w wieżowcu Rondo 1, zaś w 2014 zostanie przeniesiona do kompleksu biurowego Warsaw Spire[2].

Początkowo miało w niej pracować 27 osób (w tym 10 pracowników oddelegowanych z UE), a obecnie liczba ta się zwiększyła do około 227. Wszystkie osoby zatrudnione są wybierane w drodze konkursów, podobnie jak inni pracownicy komisji unijnych.

Budżet agencji wyniósł w 2005 6 mln 157 tys. euro. W 2011 wynosi 86 mln 384 tys. euro.

Krytyka[edytuj | edytuj kod]

Ze względu na słabą przejrzystość działań i ich kierownictwa, Frontex jest obiektem krytyki ze strony licznych instytucji i organizacji pozarządowych, między innymi Human Rights Watch i Parlamentu Europejskiego[3]. Podstawowy zarzut dotyczy łamania praw człowieka – w ramach operacji Frontexu okręty z imigrantami są często odsyłane bez kontroli, czy na ich pokładzie znajdowały się osoby, którym należy przyznać prawo do azylu. Agencja nie publikuje żadnych danych na temat liczby osób ubiegających się o azyl. Zarzuty te są o tyle poważne, że z powodu braku przejrzystości działań Frontexu (ponieważ działania obejmują wiele krajów, niemożliwym jest ustalenie, kto kieruje konkretnymi akcjami), pojawiają się podejrzenia, że działania te są zamierzone. Frontex jest też obarczony odpowiedzialnością za zatonięcia łodzi z imigrantami (wśród których były też kobiety i dzieci)[4]. Wobec powyższych zarzutów działania Frontexu są pogwałceniem artykułu 13. Powszechnej deklaracji praw człowieka, według którego Każdy człowiek ma prawo opuścić jakikolwiek kraj, włączając w to swój własny, i powrócić do swego kraju[5].

Przypisy