Goera pilosa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Goera pilosa
(Fabricius, 1775)
ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Podtyp

tchawkowce

Gromada

owady

Rząd

chruściki

Rodzina

rozpostrzycowate

Rodzaj

Goera

Gatunek

Goera pilosa

Goera pilosagatunek owada z rzędu chruścików i rodziny rozpostrzycowatych. Larwy prowadzą wodny tryb życia.

Gatunek obecny w całej Europie, larwy zasiedlają strefę rhitralu, potamalu, jeziora i estuaria morskie. Limnefil, preferuje dno kamieniste najpłytszego litoralu oraz brzeg zadrzewiony jezior o niższej trofii.

Na Pojezierzu Mazurskim larwy spotykane w litoralu kamienistym, na niewielkich głębokościach (często brzeg zadrzewiony), m.in. w jeziorach: Jeziorak, Wadąg, Jełguń, Mikołajskie, Tałtowisko, Wigry, Ublik, Bełżyńskie, zdecydowanie najliczniej na dnie niezarośniętym, sporadycznie w szuwarach i elodeidach. Występował także w jeziorze Kierskim na Poj. Wielkopolskim. Imagines łowione nad jez. Mikołajskim i Śniardwami.

W Finlandii gatunek ten licznie spotykany jest w rzeczkach, potokach, stawach, i na południu w zalewach morskich oraz jeziorach, także jeziorach norweskich oraz Karelii. Na Łotwie liczniej występuje w ciekach, imagines poławiane na niewielu stanowiskach jeziornych, nad słaboeutroficznymi i mezoeutroficznymi jeziorami, rzadziej nad eutroficznymi. W jeziorach niemieckich często spotykany i uważany za typowy dla litoralu kamienistego oraz litoralu jezior oligotroficznych. W jeziorze Esrom (Dania, duże mezoeutroficzne) larwy liczne na dnie kamienistym. W Irlandii larwy złowione w jeziorach mezoeutroficznych na dnie kamienisto-piaszczystym. Nad Balatonem imagines łowione rzadko.

Bibliografia: