Grób Łazarza

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Grób Łazarza
Ilustracja
Zejście do komór grobowych
Państwo

 Palestyna
 Izrael

Położenie

Góry Judzkie
Al-Ajzarija

Deniwelacja

pierwotnie niewielka

Ekspozycja otworów

ku N

Ochrona
i dostępność

dostępna za opłatą

Położenie na mapie Jerozolimy
Mapa konturowa Jerozolimy, po prawej znajduje się punkt z opisem „Grób Łazarza”
Położenie na mapie Izraela
Mapa konturowa Izraela, w centrum znajduje się punkt z opisem „Grób Łazarza”
Ziemia31°46′18″N 35°15′21″E/31,771661 35,255903

Grób Łazarza (arab. قبر ألعازر) – częściowo naturalna grota znajdująca się w Al-Ajzarija, na Zachodnim Brzegu, u podnóża Góry Oliwnej, chrześcijańskie miejsce pielgrzymkowe, znajdujące się w rękach lokalnej wspólnoty muzułmańskiej.

Topografia i geologia[edytuj | edytuj kod]

Obecnie grota stanowi wewnętrzną część kilkumetrowej podziemnej galerii, której ściany częściowo wykute są w wapieniu. Górna część galerii, znajdująca się przy zejściu od strony jezdni, jest obmurowana. Wejście zamykają żelazne drzwi. Do niższej części galerii schodzi się wykutymi ok. 1590 roku schodami. Obecne wejście znajduje się od strony północno-zachodniej. Pierwotnie, w czasach starożytnych, do groty grzebalnej wchodziło się od strony zachodniej. Stare wejście jest zamknięte i znajduje się terenie meczetu[1][2].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Wskrzeszenie Łazarza zostało opisane przez Jana Ewangelistę[3]. Na terenie Palestyny żadne inne miejsce nie było czczone jako grób Łazarza. Lokalizacja znajduje poświadczenie w Onomasticonie Euzebiusza z Cezarei oraz opisie Pielgrzyma z Bordeaux z 333 roku. Istnienie kultu w tym miejscu poświadczają również Egeria i św. Hieronim pod koniec IV wieku. Wewnętrzny wygląd obu pomieszczeń – westybulum i kwadratowej komory grzebalnej – ich sklepienie i nisze, są średniowieczne[4][5][6].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Eugenio Alliata: Betania. Pianta generale delle chiese e del monastero. Gerusalemme: b.r., s. 46. (wł.).
  2. Eugenio Alliata: Gerusalemme. Escursioni settimanali in Gerusalemme e dintorni. Jerusalem: 2001, s. 41-42. (wł.).
  3. Por. Ewangelii Jana 11,1-44.
  4. Paolo Acquistapace: Guida biblica e turistica della Terra Santa. Milano: Istituto Propaganda Libraria, 1992, s. 319. (wł.).
  5. Eugene Hoade OFM: Guide to the Holy Land. Jerusalem: Franciscan Printing Press, 1984, s. 469-470. (ang.).
  6. Donato Baldi OFM: W Ojczyźnie Chrystusa. Przewodnik po Ziemi Świętej. Aleksander Kowalski (tłum. i uzupełn.). Wyd. 2. Kraków-Asyż: Franciszkanie, 1993, s. 130. (pol.).