Gubernatorzy Nowej Południowej Walii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Gubernator Nowej Południowej Walii
Governor of New South Wales
Godło gubernatora Nowej Południowej Walii
Godło gubernatora Nowej Południowej Walii
Obecny gubernator
Marie Bashir, gubernator Nowej Południowej Walii
Marie Bashir, gubernator Nowej Południowej Walii
Stanowisko
Państwo  Australia
Stan  Nowa Południowa Walia
Data utworzenia 1788
Pierwszy gubernator Arthur Phillip
Obecny gubernator Marie Bashir
Obecny od 1 marca 2001
Siedziba Government House, Sydney
Strona internetowa
Commons Multimedia w Wikimedia Commons
Nowa Południowa Walia
Godło Nowej Południowej Walii
Ten artykuł jest częścią serii:
Polityka stanu
Nowa Południowa Walia
Arthur Phillip, pierwszy gubernator Nowej Południowej Walii
Lord Rosmead, gubernator w latach 1872-1879

Gubernator Nowej Południowej Walii (Governor of New South Wales) – formalnie najwyższe stanowisko we władzy wykonawczej australijskiego stanu Nowa Południowa Walia.

W latach 1788-1855 gubernator był najważniejszym urzędnikiem brytyjskiej administracji w tej ówczesnej kolonii i to do niego należała ostateczna decyzja w większości kluczowych spraw. W 1855 Nowa Południowa Walia otrzymała autonomię. Urząd gubernatorski zaczął stopniowo tracić na znaczeniu, realnie najważniejszym politykiem w kolonii stawał się zaś premier. Od 1901 Nowa Południowa Walia jest jednym ze stanów Związku Australijskiego, jednak urząd gubernatora został zachowany.

Obecnie gubernator wykonuje na szczeblu stanowym kompetencje analogiczne do tych, które w polityce federalnej przypisane są gubernatorowi generalnemu, nie jest mu jednak w żaden sposób podległy. W szczególności ma prawo powoływania i odwoływania premiera i ministrów rządu stanowego (w praktyce premierem zostaje jednak zawsze przywódca większości w izbie niższej parlamentu stanowego). Nie może natomiast – w przeciwieństwie do gubernatora generalnego – skracać kadencji parlamentu, bowiem obywatele stanu w referendum w 1995 pozbawili go tego uprawnienia. Gubernator ma prawo korzystać ze swych kompetencji samodzielnie jedynie w sytuacjach wyjątkowych, np. w razie poważnego kryzysu politycznego. Ostatni raz taka sytuacja miała miejsce w 1932 roku, kiedy zdymisjonowany został gabinet Jacka Langa.

Gubernator jest osobistym przedstawicielem królowej Australii. Królowa powołuje go na wniosek premiera stanu. Oficjalną rezydencją gubernatora jest gmach Government House w Sydney.

Lista gubernatorów[edytuj | edytuj kod]

Gubernatorzy kolonii brytyjskiej[edytuj | edytuj kod]

Gubernatorzy stanu Australii[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]