Halton Arp

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Halton Arp

Halton Christian Arp (ur. 21 marca 1927 w Nowym Jorku, zm. 28 grudnia 2013 w Monachium) – amerykański astronom, autor opublikowanego w 1966 roku Katalogu galaktyk osobliwych. Znany z podania w wątpliwość teorii głoszącej, że przesunięcie ku czerwieni w widmie kwazarów wskazuje na ich ogromne odległości.[1]

Zajmował się również kosmologią. Zaproponował własną interpretację przesunięcia ku czerwieni w widmach kwazarów, które uważał za pobliskie galaktyki (Arp A., 1967, Astrophysical Journal, 148, 321), a ze swoich przekonań nie wycofał się nawet gdy powszechnie uznano, że kwazary to jedne z najdalszych obiektów w kosmosie (Arp H., 1987, Journal of Astrophysics and Astronomy, 8, 241). Był również przeciwnikiem teorii Wielkiego Wybuchu. Zaproponował teorię głoszącą, że jądra galaktyk mogą eksplodować, wyrzucając kwazary z prędkością dostatecznie wielką, aby spowodować obserwowane przesunięcie ku czerwieni. Dodatkowe kontrowersje budzą doniesienia, że w reakcji na poglądy Arpa, odmawiano mu publikacji jego artykułów, oraz wycofano mu dostęp do teleskopów, a obecnie wykorzystywane teleskopy nowej generacji (jak Kosmiczny Teleskop Hubble'a, Teleskop kosmiczny Chandra czy Kosmiczny Teleskop Spitzera) nie wykonały dotąd zdjęć spornych obiektów badanych przez Arpa[2].

Niezależnie od tego, opracowany przez niego Atlas galaktyk stanowi obecnie ogromny zasób obserwacyjnej wiedzy na temat ewolucji i oddziaływań galaktyk, a obiekty z katalogu są podawane jako wzorcowe przykłady etapów w ich życiu, które próbuje wyjaśnić astrofizyka teoretyczna.

Przypisy

  1. Encyklopedia Britannica. Ziemia i Wszechświat. Poznań: Wydawnictwo KURPISZ S.A., 2006, s. 14. ISBN 978-83-60563-25-0.
  2. Peter Myers: Disident Scientists.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]